Ücretsiz dijital lisans elde etme

Sizlere Türk forumlarında örneği olmayan bir konudan bahsedeceğim.

Bu konuda Microsoft hesabınıza nasıl ücretsiz ve güvenli bir şekilde Windows 10/11 lisansı tanımlayabileceğinizden bahsedilmektedir.
(HWID yöntemi olarak da tanınmaktadır.)

Öncelikle dijital lisans nedir?

Bilgisayarınızın bir donanım kimliği vardır. Buna HWID (Hardware ID) denir. Dijital etkinleştirme yaptığınız zaman bilgisayarınızın donanım kimliği Microsoft sunucularına kaydedilir ve böylece donanım kimliğiniz sunucularda sorgulandığında bilgisayarınız etkinleşir.

Bu yöntemin çalışma mantığı nedir?

Bildiğiniz üzere Windows 7 üzerinden Windows 10’a yükseltme işlemi ücretsizdi ve yükseltme işlemi sonrası size bir dijital lisans tanımlanıyordu. Bu işlem için Windows 7’nizin lisanslı olması gerektiği söyleniyordu ama pratikte bu doğru değildi. Windows 7’niz nasıl lisanslanmış olursa olsun yükseltme işlemi sonrası yasal lisans sahibi olabiliyordunuz. Bu yükseltme işlemi ile lisans sahibi olmak hala ücretsiz. Uzun yoldan deneyimlemek isteyen varsa bilgisayarına Windows 7 kurar -bütün diskini MBR’ye formatlamak ve UEFI ayarlarıyla uğraşmak gibi şeyleri göze alarak- ve Windows 10’a yükseltir. Ben bu konuda size bu işi güvenli bir şekilde nasıl kısayoldan yapabileceğinizi anlatacağım.

Nasıl yapılır?

Öncelikle güvenlik risklerini yok etmek adına bir sanal makine kuracağız. Bunun için VMware veya VirtualBox kullanabilirsiniz. İhtiyacınıza göre Windows 10/11 kurduktan sonra Microsoft Activation Script adlı bir araç kullanacağız. GitHub üzerinden edinebileceğiniz bu araç açık kaynak kodludur ve Windows 7 kurup yükseltme yapmanıza gerek kalmadan bilgisayarınızı Windows 7’den yükseltme yapılmış olarak gösterir. (Hwidgen denilen bir aracın daha bu yöntemi kullandığı söylenir ama açık kaynak kodlu değil olarak biliyorum ve hiç test etmedim.) Bu aracın içinde KMS, KMS38 ve HWID gibi etkinleştirme seçenekleri mevcuttur. KMS’den koşarak uzaklaşacağız ve HWID seçeneği ile etkinleştirme yapacağız. Artık bu lisansı Microsoft hesabımıza taşıyabilmek için sanal makinede oturum açmamız yeterli olacaktır. Oturum açtıktan sonra dilerseniz sanal makineyi tamamen silebilirsiniz.

Ana makinenizde oturum açtığınız zaman etkinleştirme sayfasında “Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisans ile etkinleştirildi.” yazısını göreceksiniz. Oturumu kapatsanız veya format atsanız bile cihazınız etkin kalmaya devam edecektir. Artık gerçek bir lisansınız var.

Son düzenleme:
@feneresevdalı link direkt sistemlerin nasıl çalıştığını anlatıyor, daha linki açıp F3'te HWID diye aratamayan biri kaynak kodlarında KMS sunucuları var diye programı KMS ilan etme cesaretine sahip ama :)

@feneresevdalı link direkt sistemlerin nasıl çalıştığını anlatıyor, daha linki açıp F3'te HWID diye aratamayan biri kaynak kodlarında KMS sunucuları var diye programı KMS ilan etme cesaretine sahip ama :)
Hocam oraya istediğim masalları yazarım ben. Madem HWID ile etkinleşiyor. Öyleyse bir cihaza ait HWID Key nasıl başka cihazlarda kullanılabiliyor Microsoft hesabı ile giriş yapınca?

Hocam oraya istediğim masalları yazarım ben. Madem HWID ile etkinleşiyor. Öyleyse bir cihaza ait HWID Key nasıl başka cihazlarda kullanılabiliyor Microsoft hesabı ile giriş yapınca?
Retail key atıyor çünkü. Asıl kullanamazsan KMS, virüs, cart curt derdin ben de haklısın derdim.

Retail key atıyor çünkü. Asıl kullanamazsan KMS, virüs, cart curt derdin ben de haklısın derdim.
Hocam HWID ürüne neden OEM key atamıyor peki? Mantıklı mı sizce? :) Donanım kimliği lisansı neden o cihaza özel değil?

Hocam HWID ürüne neden OEM key atamıyor peki? Mantıklı mı sizce? :) Donanım kimliği lisansı neden o cihaza özel değil?
Retail atabiliyorken niye atsın ki? Tekrar söylüyorum cihaza özel olmama sebebi Retail olması. Daha fazla suyunu sıkmak mı istiyorsun, kodlardan aksini bul ya da virüs vb. tespit et senden özür dileyim, sıkmaya başaldın.

Retail atabiliyorken niye atsın ki? Tekrar söylüyorum cihaza özel olmama sebebi Retail olması. Daha fazla suyunu sıkmak mı istiyorsun, kodlardan aksini bul ya da virüs vb. tespit et senden özür dileyim, sıkmaya başaldın.
Hocam tamam da madem cihaz kimliği ile lisans oluşturuyor. O zaman neden o cihaza özel olmuyor bu lisans? Soru yeterince mantıklı aslında. Yani OEM lisans alan adama dur sen para verdin nasılsa ben sana Retail Lisans vereyim mi diyecek Microsoft mesela? :)

Hocam tamam da madem cihaz kimliği ile lisans oluşturuyor. O zaman neden o cihaza özel olmuyor bu lisans? Soru yeterince mantıklı aslında. Yani OEM lisans alan adama dur sen para verdin nasılsa ben sana Retail Lisans vereyim mi diyecek Microsoft mesela? :)
Bu kadar bilgin olmadığın en başından belliydi zaten niye uğraşıyorsam. Kimse burada OEM lisans almıyor zaten OEM lisans başka bilgisayara da taşınmıyor. Retail ise tüm bu sorduğun şeyleri yapabilme sebebin. MS'un bir şey verdiği yok, sadece geri almıyor.

Bu kadar bilgin olmadığın en başından belliydi zaten niye uğraşıyorsam. Kimse burada OEM lisans almıyor zaten OEM lisans başka bilgisayara da taşınmıyor. Retail ise tüm bu sorduğun şeyleri yapabilme sebebin. MS'un bir şey verdiği yok, sadece geri almıyor.
Hocam tamam da sorun burada zaten. Anlamıyorsunuz. HWID her cihazın kendi cihaz kimliği değil mi? Madem HWID ile cihaza özel bir lisans atıyor. (yani en azından öyle olmalı. çünkü cihaza ait kimlik numarası üzerinden oluşturuluyor sözde) Yani bu durumda bu yöntemle oluşan lisans OEM olmalı. Yani cihaza ait tek kullanımlık (tek kullanımlık derken sadece o cihazda kullanılabilir) lisans olmalı. Ama sözde HWID ile lisans atayan bu program size Retail lisans tanımlıyor. Ne kadar mantıklı?

Hocam tamam da sorun burada zaten. Anlamıyorsunuz. HWID her cihazın kendi cihaz kimliği değil mi? Madem HWID ile cihaza özel bir lisans atıyor. (yani en azından öyle olmalı. çünkü cihaza ait kimlik numarası üzerinden oluşturuluyor sözde) Yani bu durumda bu yöntemle oluşan lisans OEM olmalı. Yani cihaza ait tek kullanımlık lisans olmalı. Ama sözde HWID ile lisans atayan bu program size Retail lisans tanımlıyor. Ne kadar mantıklı?
Tamam başka bilgisayara tanımlaması için o bilgisayardan çıkıyorsun. Sadece oluşturmak ve tekrar o cihaz üzerine anahtarsız kurulum için anakarta yazıyor kodu. Yoksa cihaza özel bir durum yok. Zaten adamlar MS bunun farkına varıp kodunuzu iptal edemez de demiyorlar, sadece MS'un işine gelmiyor.

Tamam başka bilgisayara tanımlaması için o bilgisayardan çıkıyorsun. Sadece oluşturmak ve tekrar o cihaz üzerine anahtarsız kurulum için anakarta yazıyor kodu. Yoksa cihaza özel bir durum yok. Zaten adamlar MS bunun farkına varıp kodunuzu iptal edemez de demiyorlar, sadece MS'un işine gelmiyor.
ekran-goeruentuesue-2021-09-09-075630-kopya-png.1161495

Hocam konudaki bir mesajdan aldım. Lisans OEM lisans. Ama bu nasıl olabiliyor? OEM lisans nasıl MS hesabı ile taşınabiliyor?

Geri
Yukarı