UEFI BIOS Ayarları Nasıl Yapılır?

• Konuyu başlatan Unsal Mehmet
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 30B
U

Unsal Mehmet

Ziyaretçi
USB Diskimi Rufus ile GPT biçiminde hazırladım, daha sonra BOOT menüsünden UEFI kısmındaki USB diskimi seçtim, BOOT List Option seçeneğini de UEFI yaptım ve UEFI Windows 8.1 kurulumunu başlattım ama bilgisayarım yine Windows logosu ile açıldı. Önceden UEFI iken Son BIOS zamanı da değişirdi, o da değişmedi. Sanırım yapamadım. Yardımcı olur musunuz?

Birkaç sorum daha olacak:
  1. BIOS'ta UEFI Secure Boot'u Enabled mi yapmalıyım Disabled mi? Neden?
  2. UEFI için hangi BIOS ayarlarını yapmalıyım?
  3. Load Legacy Option ROM seçeneği var, onu devre dışı mı bırakmalıyım yoksa Enabled (etkin) olarak kalsın mı?
  4. Ayrıca eskiden de UEFI iken BIOS görünümünde bir farklılık yoktu, daha iyi görünüme sahip olması gerekmez mi UEFI olunca?

@Murat5038 @MF @Recep Baltaş @JaroxJamaica

UEFİ desteği tam yoksa logo zaten değişmez. Önceden üretici logosuyla açılıyorsa UEFİ ayarlardan başlatırsanız UEFİ açılır. Bios default edip UEFİ formatı attıysanız sorunsuz açılacaktır.
BIOS'ta UEFI Secure Boot'u Enabled mi yapmalıyım Disabled mi? Neden?
Enable.
Load Legacy Option ROM seçeneği var, onu devre dışı mı bırakmalıyım yoksa Enabled (etkin) olarak kalsın mı?
Disable.
Ayrıca eskiden de UEFI iken BIOS görünümünde bir farklılık yoktu, daha iyi görünüme sahip olması gerekmez mi UEFI olunca?
Bu söylediğin karışık cümle içeriyor. Önceden UEFİ ise ve nasılsa şimdi de aynı olur.

UEFİ desteği tam yoksa logo zaten değişmez. Önceden üretici logosuyla açılıyorsa UEFİ ayarlardan başlatırsanız UEFİ açılır. Bios default edip UEFİ formatı attıysanız sorunsuz açılacaktır.

UEFI desteği var önceden sorunsuz kurmuştu PC servisi ve Dell Logosu ile açılıyordu şimdi ise ben BIOS'tan birşeyler değiştirince üretici logosu çıkıyor yani problem yok değil mi?

Bu söylediğin karışık cümle içeriyor. Önceden UEFİ ise ve nasılsa şimdi de aynı olur.
Bilgisayarımı UEFI modunda kurunca BIOS Arayüzünün değişmesi daha gelişmiş bir görünüme sahip olması gerekmez mi? Önceden sistem UEFI iken de böyle klasik arayüz vardı şimdi de var, değişir diye tahmin ediyordum. Technopat Rehber videolarda Recep Hocam diyordu: ''Sanki BIOS'a bir işletim sistemi kurmuş gibi oldu'' diye.
maxresdefault.jpg

Kısaca UEFI kurunca bu klasik görünümden gelişmiş görünüme geçmiş olması lazım değil mi? (resim alıntıdır)

Dell Logosu ile açılıyordu şimdi ise ben BIOS'tan birşeyler değiştirince üretici logosu çıkıyor yani problem yok değil mi?
Dell ile açılıyordu diyorsun şimdi de Dell açılıyorsa niye problem olsun?
Bilgisayarımı UEFI modunda kurunca BIOS Arayüzünün değişmesi daha gelişmiş bir görünüme sahip olması gerekmez mi?
Hayır, bios önceden de böyleyse değişmez. Eski sistemlerde standart şekilde bios şekillerinde de mevcut uefi.

Dell ile açılıyordu diyorsun şimdi de Dell açılıyorsa niye problem olsun?
Tamam Hocam öyle de :D bir kaç ayar yapmak gerekiyor ondan öyle dedim normal ayar yapmadan Dell ile açılması gerekmez mi manâsında.

Yaptığım ayarı şimdi tekrar gördüm Load Legacy Option ROM Bu seçeneği disabled yapınca oluyor üstte demişsiniz zaten disabled olacak diye. Tamamdır anladım.

Hayır, bios önceden de böyleyse değişmez. Eski sistemlerde standart şekilde bios şekillerinde de mevcut uefi.

Anladım Hocam bilgisayar Dell Inspiron 5537 2014 Ağustos ayında almıştım.

Hocam bilgisayar Dell Inspiron 5537 2014 Ağustos ayında almıştım.
Ok, zaten modelinin bios'unu nette aratırsan verdiğinden farklı bir görünüm mevcut değil. Kullanma kılavuzunda da zaten görebilirsin eski tip olduğunu.

Son düzenleme:
Teşekkürler yine siz yine çözüm :D Dediğiniz kısımları enabled/disabled yaptım BIOS varsayılana getirdim şuanlık bir problem yok.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı