UEFI BIOS modunda DisplayPort problemi

Waller

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

BIOS UEFI modundayken bilgisayarım restart edildikten sonra üç uzun beep uyarısı veriyor sonra BIOS post ediyor monitöre DisplayPort'dan (ViewSonic XG2402 144Hz) görüntü gelmiyor, birkaç saniye sonra görüntü geliyor bazen de görüntü gelmiyor. Bu sorun sadece restart edildiğinde oluyor.

Sorun yaşanmayan durumlar:
  • Anakart UEFI'den CMS moduna çevrildiğinde sorun yaşanmıyor.
  • ViewSonic XG2402 HDMI kablo ile kullanıldığında sorun yaşanmıyor.
  • 4K LG 27UD58-B monitör ile DisplayPort ile sorun yaşanmıyor.
Yapılanlar:
  • 3 farklı DisplayPort kablo ile denendi (bir tanesi yeni alındı paugge DisplayPort 1.4 kablo)
  • 2 farklı PSU ile kontrol edildi.
  • 2 farklı RAM seti ile kontrol edildi.
  • Ekran kartı üzerindeki 3 farklı port denendi.
  • BIOS sıfırlandı, son BIOS tekrar yüklendi, clear CMOS yapıldı.
  • Windows 10 Pro 1909 sıfırdan kuruldu.
  • Ekran kartı Driver'ı DDU ile temizlendi, güncel versiyon ve eski version ile kontrol edildi.
@Recep Baltaş yorumun veya önerin var mı?
Sistem özellikleri :
  • Cpu : I7 9700K
  • Motherboard : MSI Z370 TOMAHAWK
  • RAM : G.Skill Trident Z 16 GB 3200MHz
  • SSD : Samsung Evo 970
  • GPU : Gtx 1080
  • PSU : 650 W Bronze 80+
  • Monitor : Viewsonic XG2402

Son düzenleme:
Konuyu açtığımda yazmıştım.

3 Farklı DisplayPort kablo ile denendi (bir tanesi yeni alındı Paugge DisplayPort 1.4 kablo)

Sorunu ben Asus müşteri hizmetlerini arayarak çözdüm. Konuştum kişinin bana ilk olarak söyledği şey şu oldu '' Bios ayarlarına HDMİ ile gir ve UEFİ seçeneğini CSM yapın kayıt edin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın ve dp kalblosu bağlayıp tekrar BİOS'a girmeyi deneyin''
Telefonda konuşurken dediklerini yaptım ve DP kablosu ile giriş yapabiliyorum BİOS'a. Neden böyle bir sorun var anlamadım araştırıyorum yabancı forumları falan ama hala sonuca ulaşamadım.. Ama sizinde sorunuzun çözümü bu '' UEFİ '' olan seçeneği ''CSM'' yapın sorun çözülecektir. Kablo ile alakası olmayan bir durum. Zaten siz kendiniz de yazmışsınız ''CSM'' de sorun olmuyor diye. Maalesef csm olarak kullanmak gerekiyor sanırım bende daha önceki monitörümde yaşamadım böyle sorun ama bunda yaşıyorum.. Monitör mü desteklemiyor anlamadım..

Artı -1 Eksi
Merhaba, konuyu hortlatmış gibi olacağım ancak bu sorun aşağıda listelenen cihazlarda firmware kaynaklı yaşanmaktadır.

NVIDIA TITAN Series:
TITAN X (Maxwell), TITAN X (Pascal), TITAN XP

GeForce 10 Series:
GeForce GT 1030, GeForce GTX 1050, GTX 1050Ti, GTX 1060, GTX 1070, GTX 1070Ti, GTX 1080, GTX 1080Ti

GeForce 900 Series:
GeForce GTX 950, GTX 950Ti, GTX 960, GTX 970, GTX 980, GTX 980Ti

GeForce 700 Series:
GeForce GTX 745, GTX 750, GTX 750Ti

Çözüm için aşağıdaki linkte bulunan firmware güncelleme yazılımını indirip kurmanız gerekmektedir.

Not: Aynı sorunu Asus Strix GTX 970 ekran kartı ile yaşayıp linkteki firmware update ile çözdüm.

Geri
Yukarı