UEFI destekli GT 730 GPU ile UEFI açılmıyor

recaii

Hectopat
Makaleler
1
Ekran Alıntısı.PNGsssssssssss_LI.jpg

Ekran kartım UEFI desteklese de Secure Boot açmak için BIOS'dan CSM yerine UEFI seçtiğimde ve kaydedip çıktığımda alttaki hatayı alıyorum.

UEFI desteklemesine rağmen GOP gibi birşeyi güncellemem mi gerekiyor.

20211006_201704.jpg

@ItsAllGoodman @Yener K. @Rivadex @Recep Baltaş

Son düzenleme:
Kullandığın GPU Fermi (GF 108) tabanlı olan GT 730 modeli. Eğer Kepler (GK 108) tabanlı olsaydı tam UEFI desteğin mevcut olacaktı. Her iki mimari için firmalar ortak BIOS kullandığı için GPU-Z'de UEFI desteği var gözüküyor ama sendeki sürüm mimari olarak desteklemediği için kullanamıyorsun.

Bu sebeple eğer bu ekran kartını kullanmak istiyorsan UEFI ayarları altından UEFI CSM modunun açık olması gerekli.

Kullandığın GPU Fermi (GF 108) tabanlı olan GT 730 modeli. Eğer Kepler (GK 108) tabanlı olsaydı tam UEFI desteğin mevcut olacaktı. Her iki mimari için firmalar ortak BIOS kullandığı için GPU-Z'de UEFI desteği var gözüküyor ama sendeki sürüm mimari olarak desteklemediği için kullanamıyorsun.

Bu sebeple eğer bu ekran kartını kullanmak istiyorsan UEFI ayarları altından UEFI CSM modunun açık olması gerekli.

Evet mesele bu fakat Windows 11'i sorunsuz kullanmak için o ayarı UEFI yapıp Secure Boot'u açmalıyım yapabileceğim bir şey yok mu?

GPU-Z geliştiricisine ilettim sorunu. Muhtemelen yanlış bilgi. UEFI desteği olmayabilir kartınızda.
Evet mesele bu fakat Windows 11'i sorunsuz kullanmak için o ayarı UEFI yapıp Secure Boot'u açmalıyım yapabileceğim bir şey yok mu?

UEFI+CSM de işinizi görmeli.

Secure Boot açıkken UEFI CSM modunu kullanabilirsiniz. Secure Boot ayarı altından "Key Management" ayarını "Other OS" durumundan "Microsoft UEFI" moduna getirmeniz yeterli.

GPU-Z geliştiricisine ilettim sorunu. Muhtemelen yanlış bilgi. UEFI desteği olmayabilir kartınızda.
@recaii Birde Recep abinin GPU-Z geliştiricisine yardımcı olabilmesi için UEFI simgesinin yanında bulunan "Dışarı Aktar" butonuna basarsan yazılım ekran kartının BIOS yedeğini TechPowerUp sunucusuna yükleyecektir. Açılan tarayıcı linkini burada paylaşırsan eğer daha fazla faydası dokunur. ☺️

Ki zaten geliştirici de ekran kartının BIOS yedeğini rica ediyor.
Konunun linki: GT 730 Misleading UEFI Support?

1633601743170.png

İzlediğim yol bu şekilde fakat CSM+UEFI seçeneği yok ve UEFI seçmeden Secure Boot seçeneği gözükmüyor.

@Recep Baltaş @SypeR

@recaii bir de Recep abinin GPU-Z geliştiricisine yardımcı olabilmesi için UEFI simgesinin yanında bulunan "Dışarı Aktar" butonuna basarsan yazılım ekran kartının BIOS yedeğini TechPowerUp sunucusuna yükleyecektir. Açılan tarayıcı linkini burada paylaşırsan eğer daha fazla faydası dokunur. ☺️

Ki zaten geliştirici de ekran kartının BIOS yedeğini rica ediyor.
Konunun linki: GT 730 Misleading UEFI Support?

Eki Görüntüle 1182785

Hemen gönderiyorum.
CSM+UEFI seçeneği BIOS'umda yok ne yapacağım?

Dosya Ekleri

• 20211007_131256.jpg
    20211007_131256.jpg
    81,7 KB · Görüntüleme: 83
  • 20211007_131249.jpg
    20211007_131249.jpg
    180,5 KB · Görüntüleme: 53
  • 20211007_131235.jpg
    20211007_131235.jpg
    115 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular