UEFI & Legacy BIOS Clover Önyükleyici Kurulumu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba arkadaşlar, sizlere bu rehber ile Clover önyükleyicisini UEFI & Legacy BIOS sisteminize kurmayı anlatacağım. Kurulum sonrası USB disk olmadan sisteminizi nasıl açacabileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle güncel Clover sürümünü aşağıda verdiğim bağlantıdan indirebilrsiniz:
Clover EFI bootloader - Browse /Installer at SourceForge.net

Temel kurulum aşamaları:
1.png
2.png
3.png
4.png
5.png

Legacy BIOS

legacy1.png

Legacy BIOS 2 (Aynı diskte hem macOS hem Windows varsa aşağıdaki gibi olması gerekir)

legacy2.png

Temel Legacy BIOS Clover sürücü seçimleri:

legacy3.png

UEFI - Temel UEFI Clover sürücü seçimleri:

uefi1.png

Temel UEFI Clover sürücüleri seçimlerinin devamı & isteğe bağlı RC script seçimleri.

uefi2.png

Aşağıdaki görsel son aşamaya örnektir! (UEFI)

final.png

Yüklendikten sonra EFI bölümünüz mount olacaktır ve mount olan EFI bölümüne giderek temel FakeSMC gibi kextleri yükleyebilirsiniz. Ayrıca config.plist dosyanızı Clover Configurator isimli uygulama ile düzenlemeyi unutmayınız.

Not: "EFI" bölümünüzün ismi eğer Windows ile kullanıyorsanız "NO NAME" şeklinde çıkmaktadır.

Legacy bios kullanıyorum.

Ssd Harddiskimde Windows 10 kurulu, 2. Harddiskimde de Mac OS Sierra var. Onu da ssd harddiskime almak istiyordum sıfır kurulum yapayım dedim ilk olarak gpt formatladığım ssdye sierrayı kuruyorum. Bootloader kurmadan MS-DOS fat olarak biçimlendirdiğim ikinci harddiske Windows 10 biçimlendirerek kuruyorum. Ardından sierra yı usb üzerinden boot ederek bootloader kurulumuna geçiyorum.

Burada bir hata yapıyorum galiba. Sizin rehberinizdeki gibi legacy de driver 64 kısmına kadar olan kısmı seçiyorum. Kurulumu yaptıktan sonra usb içindeki clover ile değiştiriyorum. Böyle yapınca hdd den boot ediyor fakat Windows gri pencere kalıyor açılmıyor. Dosyayı değiştirmeyip kurduğum dosyada fakesmc nullcpupowermanagement gibi kextleri manuel mi yerleştirmeliyim yoksa başka bir hata mı yapıyorum Windows hiçbir şekilde boot etmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
@fatih özübek
Kextleri EFI --> Clover --> kexts --> Others içerisine kopyalaman yeterli. Ayrıca Clover kurulumdan sonra tüm dosyaları değiştirirseniz; güncel Clover önyükleme dosyaları eski Clover önyükleme dosyaları ile yer değişmiş olabilir.

@fatih özübek
Kextleri EFI --> Clover --> kexts --> Others içerisine kopyalaman yeterli. Ayrıca Clover kurulumdan sonra tüm dosyaları değiştirirseniz; güncel Clover önyükleme dosyaları eski Clover önyükleme dosyaları ile yer değişmiş olabilir.

Büyük ihtimalle cloverx64.efi dosyası kurulum ardından benim seçimim ile kurulmuş oluyor ve ben hepsini değiştir dediğimde tercihler de ortadan kalkıyor olabilir. Kextleri others klasörüne atıyorum ve vboxhfs.efi dosyasını da siliyorum başka yapmam gereken birşey yoktur umarım.

Yine sorun yaşarsanız; Clover v2.4k yerine daha düşük sürüm olan v2.3k gibi sürümleri deneyebilirsiniz. En yeni Clover sürümleri genelde UEFI odaklı oluyor. :)

Yine sorun yaşarsanız; Clover v2.4k yerine daha düşük sürüm olan v2.3k gibi sürümleri deneyebilirsiniz. En yeni Clover sürümleri genelde UEFI odaklı oluyor. :)
Doğru, sizin anlattığınız sürüm de güncel olanlarından sanırım. Ben kurulum imajının içindeki versiyonu kuruyorum genelde. :)

Bende UEFİ+Legacy. Bu ne demek acaba? Alt tarafta UEFİ şıkkı var onu seçiyim dedim bir kere bilgisayar her zaman biosa giriyor sonrası hiç gelmiyor. Ben ne kullanıyorum şu an?

Bende UEFİ+Legacy. Bu ne demek acaba? Alt tarafta UEFİ şıkkı var onu seçiyim dedim bir kere bilgisayar her zaman biosa giriyor sonrası hiç gelmiyor. Ben ne kullanıyorum şu an?
Legacy olarak kurulmuş bir sistem kullanıyorsunuz şu an.

@blackandyellow bir de şunu sormayı unuttum legacy kurulumda eğer Windows hali hazırda kurulu ise ben de diskte Partition Manager HFS+ formatlı bir yer açarak kurulum yapıyorsam bootloader kurulumunda Clover'ı ESP'ye yükle seçeneğini yeniden seçecek miyim boot0ss seçeneği ile birlikte yoksa ESP kaldırılacak boot0os tek başına mı yüklenecek?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı