Ülkedeki ekonomi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ekonomiyi bir tek Dolar ve Euro'nun değeriyle ölçmemek lazım. Mesela 1 Türk Lirası 12.83 Japon Yeni'ne tekabül ediyor ancak Japonya'da kişi başına düşen gelir fazla.

Ekonomiyi bir tek dolar ve Euro'nun değeriyle ölçmemek lazım. Mesela 1 Türk lirası 12.83 japon yeni'ne tekabül ediyor ancak Japonya'da kişi başına düşen gelir fazla.

Ekonomi para değeriyle değil alın güçü ile ölçülür Türkiye'de yoksulluk sınırı 7768 TL.
Asgari ücret açlık sınırının dibinde.

Ekonomi para değeriyle değil alın güçü ile ölçülür Türkiye'de yoksulluk sınırı 7768 TL.
Asgari ücret açlık sınırının dibinde.

Kesinlikle en basit örnek bence Japonya. 1 yen diğer birimlere nazaran değersiz ama Japonya çok gelişmiş bir ülke.

Ekonominin iyi olması için gereken faktörler var sadece üretim değil aynı zamanda demokrasi ve hukuk alanında güven vermeyen ülkeler yatırımcıyı kaybeder bu da ülkenin ekonomik olarak yıpranmasına yol açar nihayetinde üretim de yoksa ve bir ülke gelirinin önemli kısmını vergilerden karşılıyorsa, para kalmadığı için olağanüstü miktarda para basıyorsa işte o zaman çok ciddi sıkıntı var demektir.

Kesinlikle en basit örnek bence Japonya. 1 yen diğer birimlere nazaran değersiz ama Japonya çok gelişmiş bir ülke.

Ekonominin iyi olması için gereken faktörler var sadece üretim değil aynı zamanda demokrasi ve hukuk alanında güven vermeyen ülkeler yatırımcıyı kaybeder bu da ülkenin ekonomik olarak yıpranmasına yol açar nihayetinde üretim de yoksa ve bir ülke gelirinin önemli kısmını vergilerden karşılıyorsa, para kalmadığı için olağanüstü miktarda para basıyorsa işte o zaman çok ciddi sıkıntı var demektir.
Hocam yen para birimini hesaplarken yüzle çarpın veya yüze bölün.

Türk lirası doların yanında çerez kalıyor. Bu da yetmezmiş gibi mülteci Suriyeli alınıyor. Zaten ekonomi bitti bitecek Suriyeliler de geldiler gerçekten batacak Türkiye.

Geri
Yukarı