Ülkedeki son model araba sevdası

Son model araca binmeleri her şeyin iyi olduğu anlamına gelmez ve bunu herkes şikayet edebilir burada elindeki parayla 1 adet son model araba alabiliyorsa başka ülkede 3-4 tane alabilmesi o kişiyi de rahatsız eder.

Ne yapsınlar eşeğe mi binsin insanlar? Normal bir ülkede "sıfır araç bıdıbıdı" yapılmayacak bir ortamda yaşamak istiyorlar. Normal bir ülkede bu muhabeti duyan olsa bir tarafıyla güler. Altı üstü bir taşıt ve insani bir ihtiyaç. Çoktan geri dönüşüme girmesi gereken araçlara bile yıllarca emek vermeye alışmış bünyelere ters geliyor tabii. İnsanların bir kısmı da bugün alabildiği için alıyor ki elindeki parayla yarın alamam korkusu var. Biraz yatırım gibi görüyorlar. Bu şartlarda suçlu olan o kişiler değil. Biraz mantıklı düşünseniz yeter.

83 milyonluk ülkede yılda 700 bin civarında yeni araba satılıyor, üstelik yurt dışı muadillerine göre ortalamada düşük kalitede ve daha düşük fiyatlı modeller bunlar. Ekonomik olarak gelişmiş ülkelerden kat kat daha az, bırakın da bu kadar fazla nüfusun içinden bu kadarı araba alabilsin. 400-500 bin arasına düştüğü yıllar da var yakın geçmişte. Trafikteki arabaların yaş ortalaması 16-17 vardır... Hâlâ neden her yıl 83 milyon kişinin %1'i bile yeni araba alamıyor demek yerine neden o %1'i araba alıyor diye sorgulanıyor. Şaka gibi gerçekten, bunun farkında olmak bu kadar zor mu?

Ayrıca Türkiye'de araba artık bir yatırım aracı durumunda, insanların büyük kısmı kalan mirası bozup, kredi çekip borç harçla araba alıyor.

Not: 16-17 değil, 13 yılmış ortalama.

Madem ekonomi kötü, o zaman neden sıfır araba alanlar var diye sorgulamak ile şu aynı:

u256791z4r58.jpg

Son düzenleme:
Bu şartlarda suçlu olan o kişiler değil. Biraz mantıklı düşünseniz yeter.
Bizim insanımızda bu sorun son zamanlarda çok gözüme çarpıyor, yaşamamış olsam da görüyorum ve duyuyorum ki önceden de böyleymişiz. Bir sorun çıktığı zaman gerçek suçluyu ve sorumluyu asla görmez, hep bir bahane üretiriz nedense. O saatte orada ne işi varmış, neden cuma namazına gitmemiş, cebinde 5 bin liralık telefon varken neden fakiriz demiş... Bu gibi binlerce soruyu gerçek sorumlulara kıyamadıkları için mi soruyorlar yoksa afyon etkisindeler mi gerçekten aklım ermiyor.

Dostum şu içeriğe bir bakmanı öneririm. Ayrıca kendi adıma konuşayım, trafikte dışarıda son kasa gördüğüm araba sayısı oldukça az. 10 arabadan 1'i zorlasan 2 veya 3'ü geçmez. O kadar da bir zahmet olsun, zenginler her ülkede vardır. Nasıl fakirin olduğu gibi, orta gelirlinin olduğu gibi de zengini de vardır. Bu kadar düşünülecek bir şey yok bunda.

Sanırım şimdi anladım. Dostum bahsettiğin şeye insanların tepki göstermesi çok normal, 60 bin Euro'luk araç Türkiye'ye girdikten sonra vergiler ile birlikte 2.5 milyon TL oluyor yani yaklaşık 160 bin Euro'ya çıkmış oluyor. Bunun anlamıda hükümetin üreten firmadan kat kat daha fazla kâr ettiği anlamına geliyor. Doğal olarak zengini ben neden devlete bir tane daha araba alıyorum diye şikayet ediyor, alamayanlar ise ben neden bu aracı alabilecek alım gücüne sahip değilim diye şikayet ediyor.

Son model lüks araçlara ulaşabilen zenginlerin bu durumdan şikayet etmesi gayet güzel bir durum çünkü yakın zamanda bu ülke, hükümeti arkasına alarak vergisiz getirdiği son model araçlarda pudra şekeri çekip araba ticareti yapanları gördü. Ayrıca arz ve talep durumu daha çok serbest piyasaya yansır, bayi satış fiyatının arz ve talep ile bir alâkası yoktur.

Sanırım şimdi anladım. Dostum bahsettiğin şeye insanların tepki göstermesi çok normal, 60 bin Euro'luk araç Türkiye'ye girdikten sonra vergiler ile birlikte 2.5 milyon TL oluyor yani yaklaşık 160 bin Euro'ya çıkmış oluyor. Bunun anlamıda hükümetin üreten firmadan kat kat daha fazla kâr ettiği anlamına geliyor. Doğal olarak zengini ben neden devlete bir tane daha araba alıyorum diye şikayet ediyor, alamayanlar ise ben neden bu aracı alabilecek alım gücüne sahip değilim diye şikayet ediyor.

Son model lüks araçlara ulaşabilen zenginlerin bu durumdan şikayet etmesi gayet güzel bir durum çünkü yakın zamanda bu ülke, hükümeti arkasına alarak vergisiz getirdiği son model araçlarda pudra şekeri çekip araba ticareti yapanları gördü. Ayrıca arz ve talep durumu daha çok serbest piyasaya yansır, bayi satış fiyatının arz ve talep ile bir alâkası yoktur.
istediğim cevap buydu sakin olun arkadaşlar 🤣🤣

Bir ekran kartına ihtiyacın var. RTX 3XXX serisi duyuruldu ve 3060 TI lansman fiyatı 3500 TL gibi görünüyor. Biraz pahalı gelse de bu hedef için para biriktirmeye karar verdin. Birkaç ay sonra 4000 TL paran birikmiş ve kartın satışa çıkmasına birkaç gün kaldı. Rahat rahat alırım diyorsun güncel şartlarda. Kart çıkış yaptı ve o da ne, fiyatı 6000 TL olarak belirlenmiş satış sitelerinde. Bu ne arkadaş, bu fiyata ekran kartı mı olur dedin haklı olarak. Bir ay bekleme kararı aldın. O kart bir ay sonra 7300 TL'ye çıkmış, böyle olmamalı diyorsun, normal olarak lansman fiyatına düşmesini bekliyordun ama her gün daha da artıyor. Bunun sebebini anlayamıyorsun bir türlü. Şimdi bir karar vermen lazım, ya o kartı 7300'e alacaksın ya da 2021 Aralık ayında 20000 TL olması riskine gireceksin. Bu durumda alabildiğin an yüksek fiyata rağmen almak mı karlı yoksa bekleyip fiyatın sürekli yükselmesini izlemek mi? İnsanlar tam da bunu yaşıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı