Ülkedeki son model araba sevdası

@OneDie bizim milettimizde araba bir sosyal statü elde etmeni sağlıyor galiba. Bu devirde çoğu kişinin sadece hayali kurulacağı arabaları dünyanın borcuna girip alan insanlar var ve bunu hava atmak için yapıyorlar.

@TaLionSoW Kimse hava atayım diye Symbol almaz abartmayı geçelim artık. Hele ki bunun için hayatı boyunca borç ödemek hiç istemez. Basit ve ekonomik olarak satılması planlanan bir araç neden adamın yıllarını alıyor diye sorgulayan yok, hala ihtiyaç olduğu için alan adama laf ebeliği yapılıyor. Hava atmak için alınacak araç arıyorsanız onlar erişilmekten çok uzaktalar. 10 yıl borçlansan taksitini ödeyemezsin bu koşullarda.

@OneDie bizim milettimizde araba bir sosyal statü elde etmeni sağlıyor galiba. Bu devirde çoğu kişinin sadece hayali kurulacağı arabaları dünyanın borcuna girip alan insanlar var ve bunu hava atmak için yapıyorlar.
Sosyal statü için alan bir kesimde var. Örnek vermem gerekirse giriş kat daire de kirada oturup altında 600 bin TL'lik BMW olanı da gördüm yada Gecekondudan daha küçük bir yerde yaşayıp altında 2011 model Mini Cooper S olanı da gördüm fakat yukarıda arkadaşların dediği gibi şuanda ülkemizde bu iş yatırıma döndü. Ekonomik gidişat, zamlar ve vergilerden dolayı ileride ürünlerin daha da pahalı olacağı çok belli. O yüzden kimisi ev almaya gücü yetmediği için birikmiş parası ile birlikte kredi çekip araçlara yatırım yapıyor.

@Taptic Symbol, Egea gibi araçlardan bahsetmedim zaten çünkü bu araçlar sıfır araç piyasasının en ucuz araçları ve araçlar tam anlamıyla teneke. Ben bu devirde Passat gibi modellere milyon para verenlere laf attım.
@201189 şehirlerin kentsel dönüşüm planlarına bakıp arazi almak ya da altına yatırım yapmak vs. gibi bir sürü seçenek varken uzun vadede para kaybettirebilecek, ekonomi düzelirse, mala yatırım yapmak boş iş gibi geliyor.

@TaLionSoW Onları alanlar 3-5 kişi oldu artık. En ucuz sıfır araba kaç lira şu an? Mesele sıfır aracın lüks sayılması. Benim 15 yaşındaki aracım 1.5 yıllık kazancıma denk düşüyor şu an. Sıfır fiyatları sayesinde otomobil piyasası saçma bir durumda resmen. Benim pahalı diye düşünüp 2-3 sene önce 30000 TL vermediğim arabayı şu an 70-80000'e zar zor alabilirim ki o araçlar bile 20 yaşından daha yaşlı şu an. Bu yüzden herkes gücünün yettiğini anında alma peşinde.

@Taptic hocam bizim araba da 10 yaşında. Babam kaç senedir 10 yaşına girsin yenisini alacağım diyordu. Şimdi 2017-2018 gibi yenilemediğine pişman. Zamanında 36000 TL verdiğimiz sıfır araba şimdi 10 yaşında ve piyasası 200000 TL olmuş. Bence bu dönemde gerçekten araba için bir zorunluluk yoksa toplu taşıma kullanılmalı.

Kendi fikrim şu şekilde: Aslında ülkeye yeni model araç sevdası gördüğüm kadarıyla fazla sizin bizim gibilerden bahsetmiyorum. Biz durumdan şikayetçiyiz ve tepkimizi de gösteriyoruz elimizden geldiği kadarıyla. Ama hep şikayet eden hem de son model arabaya binen insanlar görüyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyosunuz? Ayrı bir fikrim de bu tür son model araçlar arz talep durumu oldugu için fiyatı yükselir mi? Talep artınca fiyat yükselme durumundan bahsediyorum.

Vallaha haklısınız.
Ben belediye başkanı olsam Altıma Renault 9 çekerim modifiye yaparım simsiyaha boyarım para tasarrufu yaparım neymiş ya Mercedes'ler Toyota'lar falan?

Orman yangını olayını bilen bilir yangın söndürme uçaklarımızın tamir fiyatı ne kadarsa bir tane belediye başkanının cebinden 2 katı kadar para çıkmış bir de devlet paramız yetmiyor diyor.
Belediye başkanı uçakların tamir fiyatından daha pahalıya botokslu Mercedes'i çekiyor altına.

Neye cevap veriyoruz? Herkesin yeni model araba istemesineyse tabii ki isterler normal bir şey. Hem söylenip hem son model arabaya binilmesineyse adam ülkenin durumundan şikayetçi olabilir ama bu iyisini almamasını gerektirmez. Fiyat yükselmesineyse alacaksan al şimdi talep falan fark etmez her türlü artacaktır.

Biraz tasarruf diyelim abicim.
Bana mesela Modifiyeli boyalı Renault 9 yeter.
Ne kadar eski model olursa olsun ihtiyaçlarımızı giderecek bir arabanın nesi yetmez ki ağam ?

Son düzenleme:
Kendi fikrim şu şekilde: Aslında ülkeye yeni model araç sevdası gördüğüm kadarıyla fazla sizin bizim gibilerden bahsetmiyorum. Biz durumdan şikayetçiyiz ve tepkimizi de gösteriyoruz elimizden geldiği kadarıyla. Ama hep şikayet eden hem de son model arabaya binen insanlar görüyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyosunuz? Ayrı bir fikrim de bu tür son model araçlar arz talep durumu oldugu için fiyatı yükselir mi? Talep artınca fiyat yükselme durumundan bahsediyorum.

Bazı yaşlı parası olan emekli insanlar bazı röpörtajlara denk geliyorlar bu röpörtajlarda ekonominin durumu veya kişinin durumunu soruyorlar sonra da bunu gören parası olan emekli de ekonomi yüzünden isyan eden gençin dediklerini yalanlıyor ve parası olan emekli sürekli olarak ekonominin iyi olduğunu savunuyor ekonomi yüzünden aç olan kişiler de bu yaşlılara ağızlarının payını veriyorlar ben buna şahit oldum hocam.

Zengin olanlar genelde son model Alman arabalarına falan biner. Orta gelirliler genelde gelir elde etmek ve parasını korumak için alıyorlar. Örneğin son model bir Alman arabası alıp tanıdığının Rent a car'ına koyarak bundan hem kâr elde ediyor hem de parasını korumuş oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı