Ülkemizde gençlik

ı love you

Hectopat
Ülkemizde benim gözlemlediğim kadarıyla gençler tarafından çok kullanılan bir laf var "coğrafya kaderdir". Ben bu lafı duymaktan bıktım. Evet ülkemizin hali kötü olabilir. Ancak sürekli "Avrupa'da 1 ay çalışıp BMW alınıyor" gibi şeyler var. Kardeşim Avrupa'da insanlar su kuyusundan para çıkarmıyor. Onunda sonucunda gençlerimiz coğrafya kaderdir deyip tembelliğe başlıyor. Ve aynı zamanda şu var. Eğitim sistemi. Sistemimiz kötü kabul ediyorum. Saçma buluyorum ben de. Ama kazanan kazanıyor. Hadi onu da geçtim. Dersleri kötü olupta ya kardeşim belki ben resimde yetenekliyim diyor çoğu çocuk. Gerçekten yetenekli olanlsr var onlara lafım yok. Ama bunu söyleyenlerin çoğu resim dersinde boş boş oturuyor. Bütün sene boyunca yan gelip yatan kişiler LGS'de düşük puan alıyorlar ve aileleri baskı yapınca aileleri suçlu oluyor. Evet yanlış bir şey bunu destekleniyorum. Ama baskı görenler sanki sınavdan 450 almış gibi konuşuyorlar. Bir tek ben mi böyle düşünüyorum? Ya da taş kafalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Söylediklerine katılmıyorum. "Coğrafya kaderdir" bence çok doğru bir söz. Türk Lirası'nın durumu ortada. Bunu dile getirmek yanlış mı? Eğitim sistemine gelirsek matematiğin yoksa pek bir şey yapamıyorsun. Başka bir alanda daha yetenekli olman önemli değil. İnan kimse dersleri kötü olduğu halde eğitim sistemine laf atmıyor. Herkes bu tarz insanları eleştiriyor ama kimse denk gelmiyor. Zaten bu tarz bir insan varsa bile sorunun birazda kendisinde olduğunun farkındadır.

Ben 2015 yazında haftalık 125 liraya sanayide çalışıp 1500 lira civarına orta seviye sistem toplamıştım kendime. O zamanlar aldığım aylık ücret asgari ücretin yarısına denk geliyordu. Seneler geçtikçe bu ülkenin ekonomik durumu çok boğucu bir hale geldi. Durum sadece eğitim sistemi ile sınırlı değil. Ben her konuda daralıyorum artık. Ülkeye dair umutlarım gün gün tükeniyor, haberlerde gördüğüm şeyler karşısında şaşırmıyorum bile.

İnsanlar ne zaman etrafında bahane bulmayı bırakırsa o zaman bu ülke bir yerlere gelir.

Eğitim sistemi mi kötü ve bunu düzeltme imkanın öğrenci olarak yoksa daha fazla çalışacaksın ki o açığı kapatıp ileride iyi yerlere gelirsen sen iyi hale getireceksin.

Yeteneğin mi var bir alana? Birilerinin her zaman iteklemesi gerekmiyor. İçinden geldiği gibi yap. Gerisi kendiliğinden gelir.

İmkanınızı kendiniz oluşturun. Bahaneciliği terk etmek lazım. Ama bakıyorum ki herkeste bir bahanecilik var maalesef.

"Coğrafya kaderdir"
Söz doğru olabilir ama söyleyenlerin çoğunda bu sözü söyleme hakkı göremiyorum. Emek verip bir şeyler elde edemeyip bu sözü söyleyenin başımın üstünde yeri var. Ama sınava son çalışmakla övünen, serserilik ile kendini öven, ders çalışan görünce inek diyip ezen embesillerin ağzında sakız oldu bu söz. Maalesef...

Insanımız sorunları görüyor, dile getiriyor. Ama lafla peynir gemisi yürümez. Bu tarz bahanelere sığınanlar mı çok çevrenizde? Icraate geçenlerde mi?
Bahane bulmayı bırakın ve harekete geçin. Ancak böyle düzelir memleket.

Yeni konular

Geri
Yukarı