Ülkemizdeki dışa bağımlılık ve tüketim çılgınlığı

Bu kafayla nasıl bu foruma kayıt olmayı başardın? Aktroller derken ne demek istiyorsun? Benim orada verdigim örnekten AKP'li oldugumu çıkarıyorsan harbiden git kumda oyna. 🤣 Daha fazla açıklama yapma geregi bile duymuyorum. Hadi güzel kardeşim işine.
Demokrasi ne demek bilmeyen insanla tartışmaya bile değmez. Diyorsun ki saray, ve diyanette bu bütçeye ihtiyacı var. Halkın da sürünmeye ihtiyacı var demekki.

Demokrasi ne demek bilmeyen insanla tartışmaya bile değmez. Diyorsun ki saray, ve diyanette bu bütçeye ihtiyacı var. Halkın da sürünmeye ihtiyacı var demekki.

Onu savunmuyorum. Halk seçer ve başa gelenler de bu birimlerin bu bütçeye ihtiyacı var derler. Başa gelenler gayet 'yasal' olarak istedigi harcamayı yapabilir.

Arkadaşa yazmıştım hemen sen atlamışsın. Birisi 3 ay önce son model telefon alıp, 3 ay sonra en yeni ve en iyi telefon çıktıgı için telefon degiştiriyorsa bu israftır. Ülkenin parasını dışarıya vermektir ülkeye zarardır. Arkadaş sonra bana yazdı parası olan istedigini yapar karışamazsın dedi. Ben de dedim ki o zaman Cumhurbaşkanı da saray yapar. Seçildi ve Cumhurbaşkanlıgı makamının ihtiyacı var abi ne karışıyorsunuz? Amerikanın bile beyaz sarayı var bizim neyimiz eksik. Zaten saray yapıldı yasal olarak karşı çıkma hakkın yok. Öyle saça böyle tarak diye bir laf var. Ben saray yapılsın ya da yapılmasın diye taraf tutmadım kendi derdimden. Ama bana kalsaydı yapılmasa da olurdu. Bana göre israf. Benim demek istedigim o zengin kişi 3 ay da bir maymun iştahlı gibi telefon degiştiriyorsa ve ben karışamıyorsam. Bu sarayı da iyi ki yapmışlar o zaman. Sizde toplum bilinci yok. Yere çöpte atalım. Nasılsa belediye temizliyor. Sizin zihniyet bu.

karışıyorsunuz? Amerikanın bile beyaz sarayı var bizim neyimiz eksik. Zaten saray yapıldı yasal olarak karşı çıkma hakkın yok. Öyle saça böyle tarak diye bir laf var. Ben saray yapılsın ya da yapılmasın diye taraf tutmadım kendi derdimden. Ama bana kalsaydı yapılmasa da olurdu. Bana göre israf. Benim demek istedigim o zengin kişi 3 ay da bir maymun iştahlı gibi telefon degiştiriyorsa ve ben karışamıyorsam. Bu sarayı da iyi ki yapmışlar o zaman. Sizde toplum bilinci yok. Yere çöpte atalım. Nasılsa beled
Bu sizin siyasal islamcı ruhunuza göre israf. Halkı refah içerisinde yaşatmak devletin görevidir, ve bizim paramız dışarıya gitse bile Devlet onun bedelini vergiyle 2-3 katından alıyor. Dışarıda 500 birim olan telefonu sen burada 7000-8000'e alıyorsun hala israf diyorsun. Anlamak zor.

Birisi 3 ay önce son model telefon alıp, 3 ay sonra en yeni ve en iyi telefon çıktıgı için telefon degiştiriyorsa bu israftır. Ülkenin parasını dışarıya vermektir ülkeye zarardır.
Adam kendi kazandığı parayı harcayınca ülkeye zarar mı veriyor tam anlamadım orayı da anlatırsan sevinirim tartışmaya dahil etmeden?

Bu sizin siyasal islamcı ruhunuza göre israf. Halkı refah içerisinde yaşatmak devletin görevidir, ve bizim paramız dışarıya gitse bile Devlet onun bedelini vergiyle 2-3 katından alıyor. Dışarıda 500 birim olan telefonu sen burada 7000-8000'e alıyorsun hala israf diyorsun. Anlamak zor.

Halkı Refah için de yaşatmak devletin görevi zaten. Ben Ekran kartı 3080 olup ta 3090 çıkınca gidip degiştirenlere laf söylüyorum. Normal de adam 5500 xt 4 gb dan 3090'a güncelleyince laf söylemiyorum. Ama sen kimseye karışamazsın dersen bu toplum bilincine aykırıdır. O zaman diyorum madem öyle. Saray yapana da bir kelime etmeye hakkın yok. Devletin ihtiyacı abi. Bizim Amarıgadan neyimiz eksik. Onların sarayı var bizim de olmalı der geçerim.

Şimdi sen isteyen istedigini alır diyorsun ya. 'Popüler kültüre köle gibi yapış ama lafa gelince marley 2-PAC' sözünü begenmişsindir. Senin gibilerine vakit ayıramam. Zaten bilinçli insanlar ülke de bu kadar zor durum da insan varken Ferrarisi varken daha üst model araba almayı düşünmezler. Çevresin de bu kadar sıkıntı çekenn insan varken Ferrarisi varken daha üst model araba almayı kendine yakıştırmaz. Bu tarz israf çok fazla yapılıyor. Lüks bir çanta, lüks bir parfüm parasına 1 sene karnını doyuran aileler var. Gelmişsiniz burada ne konuşuyorsunuz. Saray yapılmasını ben desteklemiyorum daha onu anlamıyor gelmiş burada bana muhalefet olmaya çalışıyor. 🤣
Adam kendi kazandığı parayı harcayınca ülkeye zarar mı veriyor tam anlamadım orayı da anlatırsan sevinirim tartışmaya dahil etmeden?

Parayı bizim kaynaklarımızla kazanıyor ve dışa bagımlı kaynakları satın alıp ülkenin parasını dışarıya kendi eliyle vermiş oluyor. 1000 dolarlık bir ürünün vergisi 200 dolar olsa kalan 800 dolar yani ülkenin 800 doları dışarı gitmiş oldu. Dolar TL kurunu etkileyen bir faktör ama yüzde 10 bile etkilemez. Şu an dolar 8 TL olmasının sebebi bu degil. Konuyu açan arkadaşın bir şey bildigi yok sallıyor öyle millete.

Senin mantığınla olsaydı hiçbir marka gelişemezdi. Büyük otomotiv firmalarına falanda bakın zamanla geliştiler. Bir anda dünyanın en iyileri arasında olmadılar. Böyle bu tüketim konusunda mükemmeliyetçi anlayışınızı sürdürün. Mesela AMD ekran kartları da NVIDIA göre sorunlu o zaman hiç AMD alınmasın.
Ne demişim kendini geliştirdiğini görmediğim firmanın cihazını almam demişim. Bu ülkede telefon, tablet, bilgisayar gibi konularda iyi olup da bizim desteklemediğimiz hangi firma var?

Benim için desteklememiş de diyemezsiniz çünkü şu ankiyle birlikte 2 General Mobile telefon kullandım mesela.

Aha en basitinden şu avanak herkese anca çamur atıyor sen işini hakkıyla yapan biriyse suriyelide olsa çingene de olsa kürt de olsa saygı göstermek zorundasın.

Sayın "avanak" olayın Suriye ırkıyla alakalı olduğunu anlamayacak kadar aklınız çalışmıyor sanırım.
Bu zihniyet doların artmasının sebebi. Ama 'zihniyet' diyorum. Yoksa vatandaşın aldıgı verdigiyle dolar artmıyor. Bak şimdi sana bu zihniyeti açıklayayım. Evet istedigi kadar telefon alır degiştirir. Tek kelime laf ederim ama. 'vatandaşlık bilinci' diye bir şey var. 'eger tek kelime edemezsin' dersen. Ben de sana şunu söylerim. Devlet saray yaptı, diyanete şu kadar bütçe ayrıldı. Bu makama yüzde 51 oyla demokratik yollardan gelindi, burası demokratik bir ülke tek kelime edemezsin. Tamamen her şey yasal. Saraya da diyanete de ayrılan bütçe yerin de. Çünkü sarayın ve diyanetin bu bütçeye ihtiyacı var. Tek kelime edemezsin derim.

Yani vatandaşlık ve toplum bilincin varsa öyle tek kelime edemezsin demek yok. Herkes elini taşın altına koyacak. Fuzili gereksiz harcamaya yapılmayacak. Ve bu bizim bahsettigimiz vatandaşın israfı yapılmasa dolar 8 TL denn 7.50 ya da en fazla 7 TL'ye düşer. Yani doların artmasıyla vatandaşın tüketim çılgınlıgının bir alakası yok. Doların artması hakkında konuşulacaksa bu tarz konulara vakit ayırmamız vaktin boşa gitmesi ve ana sebepleri konuşmamız demek. Muhalefet olmak için boşuna konuşmayın lütfen.

Devletin yaptığı sarayın parası benim vergilerimle, adamın 3 ayda değiştirdiği telefonun parası kendi maaşıyla. Çok muz değersiz az muz değerli.
Şu an dolar 8 TL olmasının sebebi bu degil. Konuyu açan arkadaşın bir şey bildigi yok sallıyor öyle millete.

Ahahahah.

Son düzenleme:
Bu sizin siyasal İslam'cı ruhunuza göre israf. Halkı refah içerisinde yaşatmak devletin görevidir, ve bizim paramız dışarıya gitse bile devlet onun bedelini vergiyle 2-3 katından alıyor. Dışarıda 500 birim olan telefonu sen burada 7000-8000'e alıyorsun hala israf diyorsun. Anlamak zor.

İslam'cı zihniyet diyorsun sence Avrupa bizi müslüman olduğumuz için mi sevmiyor? Onlar bizi müslümanlıktan çıksakta sevmiyecek bizi içlerine almayacaklar. Biz türküz azıcık ecdadınızı okursanız her zaman haçlılarla ilişkimizin kötü olduğunu anlarsınız. Onlar bizim gibi ecdadına sövmüyorlar. Türk milleti haçlılara batılılara en çok zarar verenlerdendir. Biz geçmişe küfrederek gelişemeyiz. Geçmişten dersler çıkararak teknolojiyi de öğrenip kendimize uyarlayarak gelişebiliriz. Örneğin bir sosyal medya sitesi çıkıyorsa bunu direk içine alman gerekmez. Önce kimin yaptığına bakarsın. Çinliler dahi yerli sosyal medya uygulamalarını kullanıyorken biz neden kullanmıyoruz. İster İslam'cı deyin isler türkçü bu millet geçmişine bakmadan geçmişinden dersler çıkarmadan gelişemez. Bizi sadece ekonomik anlamda sömürmediler kültürel manada da bittik. Ruhumuzu bitirdiler.
Bir kere ayrıca insan önce kendi içindeki ekonomiden sorumludur. Sen böyle gereksiz harcamalar yaparsan kendi şahsi ekonominde büyümez. Herşey için sermaye gerekiyor. Bir kişi maaşından daha yüksek fiyata telefon ve benzeri ürünleri alıyorsa o kişinin ekonomi anlayışı sorgulanır.
Halkı Refah için de yaşatmak devletin görevi zaten. Ben Ekran kartı 3080 olup ta 3090 çıkınca gidip degiştirenlere laf söylüyorum. Normal de adam 5500 xt 4 gb dan 3090'a güncelleyince laf söylemiyorum. Ama sen kimseye karışamazsın dersen bu toplum bilincine aykırıdır. O zaman diyorum madem öyle. Saray yapana da bir kelime etmeye hakkın yok. Devletin ihtiyacı abi. Bizim Amarıgadan neyimiz eksik. Onların sarayı var bizim de olmalı der geçerim.

Şimdi sen isteyen istedigini alır diyorsun ya. 'Popüler kültüre köle gibi yapış ama lafa gelince marley 2-PAC' sözünü begenmişsindir. Senin gibilerine vakit ayıramam. Zaten bilinçli insanlar ülke de bu kadar zor durum da insan varken Ferrarisi varken daha üst model araba almayı düşünmezler. Çevresin de bu kadar sıkıntı çekenn insan varken Ferrarisi varken daha üst model araba almayı kendine yakıştırmaz. Bu tarz israf çok fazla yapılıyor. Lüks bir çanta, lüks bir parfüm parasına 1 sene karnını doyuran aileler var. Gelmişsiniz burada ne konuşuyorsunuz. Saray yapılmasını ben desteklemiyorum daha onu anlamıyor gelmiş burada bana muhalefet olmaya çalışıyor. 🤣

Parayı bizim kaynaklarımızla kazanıyor ve dışa bagımlı kaynakları satın alıp ülkenin parasını dışarıya kendi eliyle vermiş oluyor. 1000 dolarlık bir ürünün vergisi 200 dolar olsa kalan 800 dolar yani ülkenin 800 doları dışarı gitmiş oldu. Dolar TL kurunu etkileyen bir faktör ama yüzde 10 bile etkilemez. Şu an dolar 8 TL olmasının sebebi bu degil. Konuyu açan arkadaşın bir şey bildigi yok sallıyor öyle millete.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı