Ülkemizin eğitim sistemi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Eğitim sistemini modern hayatın, modern toplumun, sosyal medyanın ve kapitalizmin getirdiği sorunlardan bağımsız olarak değerlendirmek gerekirse idare eder. Eğer istediğiniz yere gelebilmek için çaba gösterme niyetiniz varsa en azından nereye bakmanız gerektiğine dair fikir edindirme kapasitesine sahip.

Bununla birlikte, günümüz hayatında insanlar armut piş ağzıma düş derdinde (eskiden nasıldı bilmiyorum). Dolayısıyla kimse farklı yerlere bakmaya tenezzül etmiyor; etmek istemiyor. Yani eğitim sisteminin tam kapsamlı bir rota olması bekleniyor. Şahsen ben de böyle olması gerektiğini düşünüyorum; toplum olarak organize olunmasının sebeplerinden birisi de bu zaten. Bu bağlamda değerlendirildiği takdirde eğitim sistemimiz çöp. Ne eğitim alınan süre boyunca insanlara hayat hakkında fikir edindiriliyor, ne de gelecekleri için tercih edebilecekleri rotalar hakkında. En önemlisi, akademik bir hayat takip etmek istemeyen ya da edebilecek kapasiteye sahip olmayan insanların kalifiye birey olarak mezun olmasını sağlayacak altyapı yok. Kalifiye teknik eleman eksiğimizin olmasına sebebiyet veriyor bu da.

Akademiyi tercih eden bireyler için de haddinden fazla seçenek mevcut. Her yerde üniversite var. Sınava girip adını yazan üniversiteye girebiliyor. Bu da hem lisans derecesinin değerini düşürüyor, hem de bireylere tabansız bir özgüven kazandırıyor. Sonuçta elimizde üniversite mezunu cahiller kalıyor.

Durum böyle olunca gerçekten kalifiye olan teknik elemanlar değersiz gibi görülürken, başarılı akademik geçmişleri olan bireyler toplumun durumu yüzünden yurtdışına gitmeyi tercih ediyorlar. Toplumdaki bu kalitesizlik doğal olarak yönetime de yansıyor ve tavşan deliğine dalış yapmış oluyoruz.

Eğitim sistemi hakkında genel görüşüm basitçe bu şekilde.

Okul dedikleri yer müdür yardımcılarının kendinden 20-30 yaş küçükleri tehdit edip aşağılaması.
Öğretmenlerin 5 çocuk azarlayıp sözlülerle tehdit etmesi.
Eğitim ve sistem o kadar yanlışki yeni atanan öğretmenlerde bu kafada.
Özellikle İngilizce ülkemizde o kadar berbatki dünyanın parasına kaynaklar istiyorlar.
Kısaca sistemimiz berbat sistemimiz berbat olduğu için iyi olan bir eğitiminde hiçbir anlamı kalmıyıp onunda berbatlaşması. Bir şeylerin değişmesi gerek.

İlk iki dediğinize katılmıyorum disiplin gerekli bir şey daha birkaç gün önce tatbikat yapılıyor sırada 9.sınıflar konuşuyor hoca susun diyor adamın yanında itfaiyeci var adam orada okulu temsil ediyor pişkin pişkin hakareti yedikten sonra gülüyorlar bunun bir tık üstü hocaya pandik atmaktır yani.

Harika. Muhteşem. Şahane. Kelimeler kifayetsiz kalıyor bu yüce düzen ve sistem karşısında.

Öğrenciyi keşfeden bir eğitimin daha doğru olduğunu düşünüyorum en azından üniversitesizde sevdiği işi yapabilir.

Çoğu kişi Finlandiya ile eğitim sistemimizi karşılaştırıyor. Almanya'daki eğitim sistemine bir bakın. Adamlar ikinci şansı tanıyor, LGS diye bir sınav da yok. Sana ikinci şansı bile tanımıyorlar.

İlk iki dediğinize katılmıyorum disiplin gerekli bir şey daha birkaç gün önce tatbikat yapılıyor sırada 9.sınıflar konuşuyor hoca susun diyor adamın yanında itfaiyeci var adam orada okulu temsil ediyor pişkin pişkin hakareti yedikten sonra gülüyorlar bunun bir tık üstü hocaya pandik atmaktır yani.

Hocadan hocaya öğrenciden öğrenciye değişiyor hocam bizim okuldakiler telefonunuz kapalı olsun nerede duruyorsa dursun dediler. Alakam bile yokken çantamdan aldılar bir de ayar çekiyorlar. Bana bar kankisiymiş gibi konuşuyor.

Çöp bir sistem. Kişinin yeteneklerine göre değil de herkese zorunlu olarak veriliyor tüm dersler.

Kuzenim Kanada'da okuyor, lise öğrencisi. Kendisine geçen gün sordum sizde bu sistem nasıl, dersler zorunlu mu hepsi diye, 4 tane ders zorunluymuş. Birisi matematik, diğeri Fransızcaymış. Geri kalan ikisi de başka bir şeydi. Diğerlerini kendin seçiyormuşsun.

Çoğu kişi Finlandiya ile eğitim sistemimizi karşılaştırıyor. Almanya'daki eğitim sistemine bir bakın. Adamlar ikinci şansı tanıyor, LGS diye bir sınav da yok. Sana ikinci şansı bile tanımıyorlar.

Almanlar disiplinli insanlar ve ikinci bir şansa ihtiyaçları bile duyulmuyordur onlarda çok nadir tembel insanlar disiplinlidirler özelliklede çocukları komando gibi eğitiyorlar mübarek.

Almanlar disiplinli insanlar ve ikinci bir şansa ihtiyaçları bile duyulmuyordur onlarda çok nadir tembel insanlar disiplinlidirler özelliklede çocukları komando gibi eğitiyorlar mübarek.

Almanya'da mühendis çıkıyor. Türkiye'de yurt dışından meslek talebi gelince kolbastı çekiliyor işte özet tam olarak bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı