Ülkeniz için savaşır mısınız?

bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:

Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:

Verme, dünyaları alsan da, bu cennet Vatan'ı.

Yazık. İstiklal marşımızın anlamını ve önemini kavrayamamış bir gençlik yetişiyor.

bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:

Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:

Verme, dünyaları alsan da, bu cennet Vatan'ı.

Yazık. İstiklal marşımızın anlamını ve önemini kavrayamamış bir gençlik yetişiyor.
Topragi icindekiler ile sattilar. Oturup savasip sonrada kopru borcunumu odeyecegim? Yok oyle. Ingilizce kursuna yazildim. 1 yil icerisinde butun sertifikalari alip work and travel ile topuklayacagim. Ait olmadigim kultur ve geleneklere daha fazla katlanamayacagim. Kimse kusura bakmasin.

Vatan için savaşırım diyenler vatan diye bir şey kaldı mı sizce? İlk önce suriyeliler doluştu, baksanıza adamlar sanki otelde kalıyor, bayram geldiğinde ülkelerine dönüyorlar sonra tekrar geliyorlar hiç sorun çıkmadan. Böyle bir ülkeyi mi savunacaksınız. 2 hafta kadar önce gelen afganları görmüşsünüzdür. Artık bu ülke için kılımı kıpırdatmam. Eskidendi onlar. 2015-2016'dan sonra bu ülke ve vatandaşları için tüm düşüncelerim değişti ve artık hep böyleyim. İmkanım olsa da gitsem...

Vatan için savaşırım diyenler vatan diye bir şey kaldı mı sizce? İlk önce suriyeliler doluştu, baksanıza adamlar sanki otelde kalıyor, bayram geldiğinde ülkelerine dönüyorlar sonra tekrar geliyorlar hiç sorun çıkmadan. Böyle bir ülkeyi mi savunacaksınız. 2 hafta kadar önce gelen afganları görmüşsünüzdür. Artık bu ülke için kılımı kıpırdatmam. Eskidendi onlar. 2015-2016'dan sonra bu ülke ve vatandaşları için tüm düşüncelerim değişti ve artık hep böyleyim. İmkanım olsa da gitsem...
Gidemezsen ne olacak peki?

Ben de bu ülkenin insanı için kılımı kıpırdatmam orası ayrı. Ama elin arabı afganı suriyelisi gelip de seni yurdundan edip "burası benim topraklarım" dediğinde "olur paşam emrin olur" mı diyeceksin.

Son düzenleme:
Öncelikle Müslüman değilim ve "Şehitlik" kavramına inanmıyorum. (Ülkemiz için canlarını feda eden askerlerimize büyük bir saygım var.) Dolayısıyla ölünce cennete gideceğim ümidiyle savaşmam. Herhangi bir insan ve ideoloji için kendi hayatımı vermem. Sokaktaki insanlara bu soruyu sorsanız çoğu savaşa giderim der, fakat gerçek bir savaş durumunda eminim yarısı savaşa katılmak istemeyecektir. Günümüzde insanlar bencil yetişiyor. Z kuşağında aile kavramı, Vatan kavramı eski nesillere nazaran daha da önemsiz.

Suriyelilerin bu ülkede askerlerimiz savaşırken osura osura keyif yaparken savaşmam ve insanımız nankörlükten kurtulmalı. Mesela Atatürk bizim köle olmamamız için yaşamamız için çok mücadele etti ama hala ona küfür edenler var.

Geri
Yukarı