Ümit Özdağ: "Yarın Reyhanlı'daki Suriye sınırına gidip ilk mayını döşeyeceğiz!"

Sınıra elektrikli sınır duvarı yapacaksın. Tüm Arap sınıra Suriye, Irak ve İran taraflarına kafa rahat. Azerbaycan'da İran sınırlarına yapsa tam daha kafa rahat. Avrupa'ya bu arkadaşlar adım bile atamazlar olanları sürgün edersin.

Oy bölmüyor seçim iki turlu olacak. İkinci tura da her türlü CHP ve AKP kalacak.

Nasıl oy bölmüyor! Altılı masaya katılmazsa meclis oylarını böler. Hatta yüzde 7 barajını geçemezse direkt AKP'ye çalışmış olur. :)
Başkanlığı muhalefet kazansa bile meclis çoğunluğunu alamazsa ne olacak? Nasıl sistemi değiştirecek nasıl yasa geçirecek nasıl anayasayı değiştirecek nasıl meclisten madde geçirecek?

Konuya gelirsek şu ülkeye kaliteli muhalefet lazım diye boşuna demiyorum. Çözüm o bölgeye mayın döşemek mi gerçekten. 877 km sınır var bizim Suriye ile. Öyle 3-5 km değil ki. Devasa bir alanı kullanım dışı bırakıp iptal ederek mayın döşeyeceğim diyor. Üstüne oraya kendi tarafımızdan insan veya hayvan geçme riski var. Uluslar arası hukuka göre sorunlu şeyler mayın falan döşemek. 1950'lerin çözüm önerileri bunlar.

22. Yüzyıl için çözüm olacak bir öneri değil bence. Yarın bu mayın yerleştirme işlemine de izin verilmeyecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl oy bölmüyor! Altılı masaya katılmazsa meclis oylarını böler. Hatta yüzde 7 barajını geçemezse direk AKP'ye çalışmış olur. :)
Başkanlığı muhalefet kazansa bile meclis çoğunluğunu alamazsa ne olacak? Nasıl sistemi değiştirecek nasıl yasa geçirecek nasıl anayasayı değiştirecek nasıl meclisten madde geçirecek?

Konuya gelirsek şu ülkeye kaliteli muhalefet lazım diye boşuna demiyorum. Çözüm o bölgeye mayın döşemek mi gerçekten. 877 km sınır var bizim Suriye ile. Öyle 3-5 km değil ki. Devasa bir alanı kullanım dışı bırakıp iptal edeceksin mayın döşeyeceğim diyor. Üstüne oraya kendi tarafımızdan insan veya hayvan geçme riski var. Uluslar arası hukuka göre sorunlu şeyler mayın flan döşemek. 1950'lerin çözüm önerileri bunlar.

22. Yüzyıl için çözüm olacak bir öneri değil bence. Yarın bu mayın yerleştirme işlemine de izin verilmeyecektir.

Sınır kontrolü için İHA ve SİHA'ların kullanılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Sizin bu konuda ki çözüm öneriniz nedir?

Sınır kontrolü için İHA ve SİHA'ların kullanılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Sizin bu konuda ki çözüm öneriniz nedir?

Bak bu tarz teknolojik çözümler olabilir.

Sınır boydan boya duvar ve kameralar ile kaplanmalı dikenli teller çekilmeli. O bölge için sürekli kontrol eden İHA-SİHA kullanılabilir.

Sınıra yaklaşanlara ateş eden plastik mermi veya ses bombası atan sistemler olabilir. Öldürmeyen ama can yakan cinsten mermiler.

İHA- SİHA ile ile tespit edilip nokta operasyonlar püskürtmeler yapılabilir. İran tarafı ile arayı iyi tutup Afgan-Pakistanlı geçişini daha en başta engellemesi sağlanabilir.

Suriye tarafı için anlaşabilecek bir güç veya devlet yok şuan için. O konu çok havada. Sınır kapılarını bir tarafta YPG kontrol ediyor diğer tarfta Özgür Suriye ordusu. Bir yeri ABD Esad desen doğru düzgün yok. Suriye Ordusu biz varız diye sınıra gelemiyor o konu biraz karışık.

Dur, olayı anlamadım.
Bahsi geçen şey bir silah, bunu toprağa yerleştirmek için yetkili makamlardan izin alınması gerekmez mi?
Şov yapıyor. Muhtemelen mayına benzeyen bir objeyi gider toprağa gömer. Sembolik olarak. Temel atma töreninde ilk kürek darbesi gibi bir şey yapacak muhtemelen.

Yoksa bir sivilin gidip aktif mayın bırakması bilemiyorum altan bilemiyorum lşaskldjaklsjkldjalksd

Nasıl oy bölmüyor! Altılı masaya katılmazsa meclis oylarını böler. Hatta yüzde 7 barajını geçemezse direkt AKP'ye çalışmış olur. :)

Konuya gelirsek şu ülkeye kaliteli muhalefet lazım diye boşuna demiyorum. Çözüm o bölgeye mayın döşemek mi gerçekten. 877 km sınır var bizim Suriye ile. Öyle 3-5 km değil ki. Devasa bir alanı kullanım dışı bırakıp iptal ederek mayın döşeyeceğim diyor. Üstüne oraya kendi tarafımızdan insan veya hayvan geçme riski var. Uluslar arası hukuka göre sorunlu şeyler mayın falan döşemek. 1950'lerin çözüm önerileri bunlar.

Matematik önemli.

Geri
Yukarı