Üniversite aile yanında mı yoksa şehir dışında mı okunmalı?

Jans

Centipat
Arkadaşlar selam. Bir aksilik olmazsa bu sene üniversiteli olacağım ancak aklıma takılan birkaç şey var. Sizlere bunu paylaşmayı ve konuyu çok uzatmayı istemiyorum. Sizce üniversiteyi aile yanında okumanın ve şehir dışında okumanın kendine göre hangi avantaj ve dezavantajları olabilir? Hayatımdan şöyle örneklendireyim:

Eğer şehir dışında üniversite okursam biraz sefil hayatı yaşayabilirim. Ev kirası verecek maddi durumumuz yok, şehir dışında okursam ancak KYK'da okuyabilirim.
KYK'da okursam laptop vb. şeylerin çalınması ihtimaline karşılık götürmekten de korkuyorum ayrıca. Bunun dışında maddi olarak ailem beni şehir dışında rahat okutacak parayı gönderemeyecekler gibi gözüküyor.

Ancak şehir dışında tav olduğum tek nokta özgürlüğün sınırsız olması. Ailem biraz korumacıdır. Annem çok kafa birisidir onunla gerçekten iyi anlaşırız ama babam biraz muhafazakar bir tip. Eğer ailemin yanında okursam atıyorum gecenin 2'si 3'ünde eve girip çıkamam çünkü babamla olay çıkar, veya arkadaşlarla eğlenmeye vs gittiğimde alkol almam gerekirse ve ailem alkol aldığımı anlarsa yine sorun olacaktır. Kısacası maddi ve sefillik olmaması açısından iyi bir üniversite hayatım olabilir ancak özgürlüğüm bir tık kısıtlanabilir.

Aile evinde tav olduğum nokta ise üstte dediğim gibi rahat olacak olmam. Sıcak yemeğim önümde olacak, çamaşırım kıyafetim vs. ütülenecek, paraya ihtiyacım olduğu zaman telefonla uzun uzun konuşup babadan para istemek yerine direkt gidip cebinden alma imkanım olacak. Dizüstü bilgisayar veya masaüstü alırsam böyle KYK'da çaldırma veya yavaş internet gibi durumum olmayacak. Spor yapacağım için yediğim içtiğim eksik olmadığından belki de gün içerisinde daha enerjik ve güçlü olacağım. Gece 2'de 3'te eve gelememe durumum olsa bile yine de belli bir saate kadar bahane uydurup dışarıda gezebilirim. Ancak dediğim gibi sürekli bahane uydurmam gerekecektir, şimdilik öngörmem güç ama muhtemelen yani.

İşin özü böyle. Sizce şehir dışında okumak mı daha mantıklı yoksa ailemi? Benim gönlüm şimdilik aile yanında kalmaya kayıyor ama sonradan pişman olur muyum bilmiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar selam. Bir aksilik olmazsa bu sene üniversiteli olacağım ancak aklıma takılan birkaç şey var. Sizlere bunu paylaşmayı ve konuyu çok uzatmayı istemiyorum. Sizce üniversiteyi aile yanında okumanın ve şehir dışında okumanın kendine göre hangi avantaj ve dezavantajları olabilir? Hayatımdan şöyle örneklendireyim:

Eğer şehir dışında üniversite okursam biraz sefil hayatı yaşayabilirim. Ev kirası verecek maddi durumumuz yok, şehir dışında okursam ancak KYK'da okuyabilirim.
KYK'da okursam laptop vb. şeylerin çalınması ihtimaline karşılık götürmekten de korkuyorum ayrıca. Bunun dışında maddi olarak ailem beni şehir dışında rahat okutacak parayı gönderemeyecekler gibi gözüküyor.

Ancak şehir dışında tav olduğum tek nokta özgürlüğün sınırsız olması. Ailem biraz korumacıdır. Annem çok kafa birisidir onunla gerçekten iyi anlaşırız ama babam biraz muhafazakar bir tip. Eğer ailemin yanında okursam atıyorum gecenin 2'si 3'ünde eve girip çıkamam çünkü babamla olay çıkar, veya arkadaşlarla eğlenmeye vs gittiğimde alkol almam gerekirse ve ailem alkol aldığımı anlarsa yine sorun olacaktır. Kısacası maddi ve sefillik olmaması açısından iyi bir üniversite hayatım olabilir ancak özgürlüğüm bir tık kısıtlanabilir.

Aile evinde tav olduğum nokta ise üstte dediğim gibi rahat olacak olmam. Sıcak yemeğim önümde olacak, çamaşırım kıyafetim vs. ütülenecek, paraya ihtiyacım olduğu zaman telefonla uzun uzun konuşup babadan para istemek yerine direkt gidip cebinden alma imkanım olacak. Dizüstü bilgisayar veya masaüstü alırsam böyle KYK'de çaldırma veya yavaş internet gibi durumum olmayacak. Spor yapacağım için yediğim içtiğim eksik olmadığından belki de gün içerisinde daha enerjik ve güçlü olacağım. Gece 2'de 3'te eve gelememe durumum olsa bile yine de belli bir saate kadar bahane uydurup dışarıda gezebilirim. Ancak dediğim gibi sürekli bahane uydurmam gerekecektir, şimdilik öngörmem güç ama muhtemelen yani.

İşin özü böyle. Sizce şehir dışında okumak mı daha mantıklı yoksa ailemi? Benim gönlüm şimdilik aile yanında kalmaya kayıyor ama sonradan pişman olur muyum bilmiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.
Tek bir soru. Kız mısınız, erkek mi?
Cevabım ona göre olacak.

Bence şehir dışı.

Aile evinde tav olduğum nokta ise üstte dediğim gibi rahat olacak olmam. Sıcak yemeğim önümde olacak, çamaşırım kıyafetim vs. ütülenecek, paraya ihtiyacım olduğu zaman telefonla uzun uzun konuşup babadan para istemek yerine direkt gidip cebinden alma imkanım olacak. Dizüstü bilgisayar veya masaüstü alırsam böyle KYK'da çaldırma veya yavaş internet gibi durumum olmayacak. Spor yapacağım için yediğim içtiğim eksik olmadığından belki de gün içerisinde daha enerjik ve güçlü olacağım. Gece 2'de 3'te eve gelememe durumum olsa bile yine de belli bir saate kadar bahane uydurup dışarıda gezebilirim. Ancak dediğim gibi sürekli bahane uydurmam gerekecektir, şimdilik öngörmem güç ama muhtemelen yani.

Şehir dışındaki masraf ile kendi şehirinde özel üniversiteye git yaklaşık aynı şeye geliyor.

Hocam daha hiçbir şey belli değil, yukarıdaki ikilemini anlıyorum ama illaki öğrenci evinde kalan arkadaşların olacak yatıya gidersin proje var dersin tüm üniversite boyunca bu şekilde evden kaçabilirsin bunun dışında daha önemlisi üniversitenin nerede olduğu seçtiğin bölüme göre staj imkanı barındıyor mu şehir, dağın başında üniversite okuduğum için okul sonrası part time bir iş deneyimim çok olmadı, maalesef şu anki dönem ağzınla bir kuş değil iki kuş tutarsan bir yerlerden başlayabiliyorsun ve ben şu an sıkıntısını çekiyorum öncelikle bu sıkıntıyı çekmeni istemem. Okul bitmeden az çok deneyim kazanabilecegin şehirler seç gerisi çözülür. İyi sosyaller.

Hocam o sınırsız özgürlük işleri heves işleri. Hevesin bittiğinde yine sefilliğe devam ediyorsun. Eğer ki maddi durumunuz yerinde değilse yeteri kadar paran yoksa dışarıda gezemeyeceksin bile. Bir öğün yemek olmuş 40-50 lira. Eğer ki dediğim gibi cebinde paran bol değilse kal evinde boş ver.

Tek bir soru. Kız mısınız, erkek mi?
Cevabım ona göre olacak.
Erkek hocam.
KYK çıkacak mı hocam emin olmayın derim.
Maalesef o da var hocam. KYK çıkmazsa ve özel yurtlar yüksek fiyat çekerse muhtemelen üniversiteye başlayamadan şehire dönerim
Hangi üniversite olduğu önemli.
Hem KYK'da kalacaksan da çok bir masrafı olmaz.
Hocam o puanıma göre belli olur gibi. Ancak ben Ankaralıyım. Şehir dışı olacaksa Konya Eskişehir Bolu vs yazabilirim Ankara'ya yakın olduğu için.

Yeni konular

Geri
Yukarı