Üniversite & ailem vs ben

Joel1

Hectopat
Ben üniversite okumak istemiyorum. Neden mi? Çünkü insan üniversiteyi ileride para kazanacak bir meslek sahibi olmak için okur. Peki neden ben aylık en fazla 6K para için 4 yıl + stres yapayım? Neden ailem beni zorluyor? Bu konuda "okumazsan adam olmazsın", "en azından meslek sahibi ol. Elinde mesleğin bulunsun. İleride lazım olur" derler ama ben okumadan para kazanabileceğimi ve bu paranın üniversite okumaktan daha fazla alabileceğimi düşünüyorum.
Gelecekte para kazanıp yurt dışına gidip orada çalışıp para kazanıp sonrasında hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Bu benim en fazla 12 yılımı alır ama üniversite okursam bu 16 yıla çıkar. Sizce okumaya değer mi? Nasıl para kazanacağımı biliyorum ve gerçekten başarılı olacağıma inanıyorum. Siz olsanız ne yapardınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben üniversite okumak istemiyorum. Neden mi? Çünkü insan üniversiteyi ileride para kazanacak bir meslek sahibi olmak için okur.

Herkes para için okumaz. Kendini geliştirmek, bilgi edinmek için okuyanlar var.
Üniversite okumazsan yurt dışını biraz unutsan iyi olur.

Üniversite okursan bu dediğin şey 16 yıl değil, 4 yıla iner. Neden mi? Bazı devlet üniversitelerinin Erasmus adı verdikleri program var. Bu sayede üniversiteler öğrenci değiştirerek yurt dışında okuyup para kazanacaksın. Ayrıca orada sana okurken de devlet para verecek. Okursan doğru meslekler(uçak mühendisliği, avukat, savcı, hakim gibi bu mesleklerde iş bulmak garanti.) İstediğini olursun. Okumasan büyük ihtimal ile sürünürsün.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben üniversite okumak istemiyorum. Neden mi? Çünkü insan üniversiteyi ileride para kazanacak bir meslek sahibi olmak için okur. Peki neden ben aylık en fazla 6K para için 4 yıl + stres yapayım? Neden ailem beni zorluyor? Bu konuda "okumazsan adam olmazsın" , "en azından meslek sahibi ol. Elinde mesleğin bulunsun. İleride lazım olur" derler ama ben okumadan para kazanabileceğimi ve bu paranın üniversite okumaktan daha fazla alabileceğimi düşünüyorum.
Gelecekte para kazanıp yurt dışına gidip orada çalışıp para kazanıp sonrasında hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Bu benim en fazla 12 yılımı alır ama üniversite okursam bu 16 yıla çıkar. Sizce okumaya değer mi? Nasıl para kazanacağımı biliyorum ve gerçekten başarılı olacağıma inanıyorum. Siz olsanız ne yapardınız?

Bu kafayla zor kardeşim, yükseköğretim görmek demek para kazanmak değildir.
Yükseköğretim, kendini geliştirmek ve orta öğretim de gördüğün; bilgi, vizyon, kalitenin üzerine eklemektir.
Sen zaten bu kafa ile istersen üniversiteye git istersen gitme. Gene başarısız olursun.

Bu arada arkadaşların dediği gibi sen üniye para için gidiyorsan hiç gitme sen zaten bu kafayla boş gelip boş gidersin.

Yazın çalışmak için bile iş ilanlarına göz gezdirin. İstenmedik şey yok. 18 yaşında insandan 30 yaş tecrübesi bekliyorlar. İş ile ilgili yeterlik de değil. Maalesef üniveriste olmadan yüzünüze bile bakmazlar bu şartlarda. Acı ama gerçekler bu şekilde. Bir meslek sahibi olun yeterli dahasını yapmayın ama 4 yılı ayırın ileride pişman olursunuz.

Geri
Yukarı