Üniversite artık okunur mu?

onurlu sorular

Hectopat
Arkadaşlar sorum şu şekilde, artık herkes üniversite mezunu olmaya başladı bir değeri kalmadı gibi geliyor bana her yerde üniversiteler açıldı bu iyi bir şey fakat bazı bölümler boş ve mezun sayısı fazla mühendislik de bile artık mezun fazla olmaya başladı bende bu sene DGS'yi kazandım 4 yıllığı fakat boş geliyor vakit kaybı geliyor. Herkes üniversite mezunu olmuş neredeyse herkes bastır parayı al diplomayı bende karar verdim yazılım alanı iyidir diye bu sefer de TV'lerde YouTube'da yazılım dersleri var, bir atılım yapmışlardı hedef 1 milyon yazılımcı diye tamam iyidir ama herkes bilirse ne değeri kalır ki herkesin yazılım öğrenmesinden de korkuyorum olur mu yani herkes bilirse artık yazılım yazanda iş bulamaz gibi geliyor. Aynı şey üniversite için de geçerli herkes okunursa okuyanın bir değeri kalmaz.

Arkadaşlar sorum şu şekilde, artık herkes üniversite mezunu olmaya başladı bir değeri kalmadı gibi geliyor bana her yerde üniversiteler açıldı bu iyi bir şey fakat bazı bölümler boş ve mezun sayısı fazla mühendislik de bile artık mezun fazla olmaya başladı bende bu sene DGS'yi kazandım 4 yıllığı fakat boş geliyor vakit kaybı geliyor. Herkes üniversite mezunu olmuş neredeyse herkes bastır parayı al diplomayı bende karar verdim yazılım alanı iyidir diye bu sefer de TV'lerde YouTube'da yazılım dersleri var, bir atılım yapmışlardı hedef 1 milyon yazılımcı diye tamam iyidir ama herkes bilirse ne değeri kalır ki herkesin yazılım öğrenmesinden de korkuyorum olur mu yani herkes bilirse artık yazılım yazanda iş bulamaz gibi geliyor. Aynı şey üniversite için de geçerli herkes okunursa okuyanın bir değeri kalmaz.
Hocam kendinizi geliştirirseniz bu dünyada hiçbir şekilde sıkıntı çekmezsiniz benim düşünceme göre.

Üniversitenin amacı sadece alan eğitimi değildir ki. Lisede yaşanan ergenliği ve çocuksu hayalleri köşeye atmak, sosyalleşmek, stajlara gidip yapacağın işi yerinde öğrenmek, çeşit çeşit insanlarla tanışmak, eğer farklı şehirde veya eve çıktıysan aç kalmak, yemek yapmayı, parayı idare etmeyi öğrenmek gibi savaşlara girdiğin bir maceradır üniversite.

Hocam kendinizi geliştirirseniz bu dünyada hiçbir şekilde sıkıntı çekmezsiniz benim düşünceme göre.

Tamamda artık herkese asgari ücret teklif ediliyor tecrubem olacak +üniversite okuyacagım+yabancı dil bilecegim +işimin ehli olacagım ve o maaşamı çalışacagım kimse kusura bakmasın by by Türkiye merhaba kanada
Üniversitenin amacı sadece alan eğitimi değildir ki. Lisede yaşanan ergenliği ve çocuksu hayalleri köşeye atmak, sosyalleşmek, stajlara gidip yapacağın işi yerinde öğrenmek, çeşit çeşit insanlarla tanışmak, eğer farklı şehirde veya eve çıktıysan aç kalmak, yemek yapmayı, parayı idare etmeyi öğrenmek gibi savaşlara girdiğin bir maceradır üniversite.
bunca maceranın sonunda işssiz kalmak ve ailenin artık iş bul demesi de dahil mi ?

Ben bir işverenim. Teknik işlerde çalıştıracağım personelimin hertürlü eğitimi aldığına emin oluyorum. Ha bu eğitim üniveriste olur başka şey olur ama elinde sertifikan, yeterliliğin olmadan hiçbirşey olamazsın. Ancak iyi bir üniversiteden, iyi becerilerle mezun olmuş biri iki adım öne çıkar.

Ha benim bu tür işlerle uğraşım yok diyorsan, teknik olmayan işlerde çalıştıracağım kişilerde tabiki Üniversite diploması istemiyorum. Bu biraz da hedeflerinle alakalı. Doktor olmak istiyorsan, Tıp fakültesine gideceksin mesela.

Hayatta başarılı olmak istiyorsan, kendine yatırım yapacaksın. Bu ister Üniversite olur ister bir sertifika programı ister Udemy'den bir eğitim. Bunun dışında yapmak istediğin şeyi iyi belirleyip o konu ile ilgili kendine yükleme yapman ve tecrübe kazanman gerekiyor. Bunlar için Üniversite okumak zorunda isen okuyacaksın, gerekmiyorsa da sein için zorunlu değil.

Bence üniversiteyi yapabiliyorsanız okumalısınız. Eğer gelecekte ülke değişirse pişman olursunuz.

En azından pişman olmamak için okuyun.

Yeni konular

Geri
Yukarı