Üniversite hedefim abartı mı?

İmperceptible

Hectopat
Yer
Marineford
Her şeyi düzgünce söyleyeceğim. 10 sınıfım. Ortaokulda neredeyse 8. sınıf hariç hiç ders çalışmadım. 7/24 dışarda oyun oynadım spor yaptım ama dersler hiç umrumda olmadı. 9'a geçtim biraz LGS sonrası yorgunluk devam ettiği için adam akıllı çalışmadım. Geçen sene okul puanım 72 idi şu an ise 62 (daha açıklanmayan notlarım var) ben çevre mühendisliğini çok istiyorum ve en iyi olarak şu an ODTÜ gozukuyor ve cidden mukemmel bir universite. Orayı kazanmak için planlar yapıyorum her gün 15 tane İngilizce kelime ezberlemeye başladım gelişsin diye her gün 80-90 soru çözüyorum. Yazın TYT'ye ağırlık vereceğim 11-12 zaten Full TYT deneme ve AYT soru çözümü. Ama her aklıma "sen eskiden ders çalışmıyordun!" "Liseye geçince akillandin ama artık çok geç!" Gibi gibi şeyler gelince kendimi kasıyorum. Sizce daha yeni yeni çalışmaya başlayan bir birey olarak güzel bir üniversite hedefliyorum. Sizce çok mu şey istiyorum?

Yoo. Oldukça erken bir zamanlama. Mühim olan devamını getirip sıkılmadan sonuna kadar götürebilmektir. Çok zorlanırsan bir yıl mezuna da kalırsın ama gerek yok, yeterli zamanın var ve iyi değerlendirmelisin.

Önemli olan üniversite değil, puan ve sıralama. Baktığımda 57.000 olarak gördüm sıralamayı. Kesinlikle imkansız ve abartı değil, çalışılırsa yapılabilir. Çalışılırsa her şey yapılabilir. Ayrıca hiçbir şey için hiçbir zaman geç değildir. İyi çalışmalar ve bol şanslar dilerim.

Her şeyi düzgünce söyleyeceğim. 10 sınıfım. Ortaokulda neredeyse 8. sınıf hariç hiç ders çalışmadım. 7/24 dışarda oyun oynadım spor yaptım ama dersler hiç umrumda olmadı. 9'a geçtim biraz LGS sonrası yorgunluk devam ettiği için adam akıllı çalışmadım. Geçen sene okul puanım 72 idi şu an ise 62 (daha açıklanmayan notlarım var) ben çevre mühendisliğini çok istiyorum ve en iyi olarak şu an ODTÜ gozukuyor ve cidden mukemmel bir universite. Orayı kazanmak için planlar yapıyorum her gün 15 tane İngilizce kelime ezberlemeye başladım gelişsin diye her gün 80-90 soru çözüyorum. Yazın TYT'ye ağırlık vereceğim 11-12 zaten Full TYT deneme ve AYT soru çözümü. Ama her aklıma "sen eskiden ders çalışmıyordun!" "Liseye geçince akillandin ama artık çok geç!" Gibi gibi şeyler gelince kendimi kasıyorum. Sizce daha yeni yeni çalışmaya başlayan bir birey olarak güzel bir üniversite hedefliyorum. Sizce çok mu şey istiyorum?
Bak şimdi lisede hiç çalışmamış -yani çalışıyor ama yks odaklı değil- sadece 12. sınıfta çalışan arkadaşlarım var.
Okul başlar başlamaz takır takır rapor aldık evde ders çalışmak için, ve gerçekten de çalıştık aylarca, son ay artık o kadar çalışmıştık ki kitap görünce kusacaktık dedi. Ve sınavda iyi sonuç yapamayıp mezuna kaldı.
Erken çalışmaya başlamak iyidir ama abartmadan çalışmak lazım.
Eğer bunları yaparsan tıp bile olur.

En iyi olarak şu an ODTÜ gozukuyor ve cidden mukemmel bir universite.
Büyük hayal kırıklığına uğrayacaksın, hele bir de yurt dışı programıyla gelişmiş bir ülkedeki herhangi bir üniversiteyi görünce hayallerin daha da yıkılacak. :D Türkiye'de mükemmel üniversiteyi geçelim, iyi üniversite bile yok.

Hedefte bir sorun yok, önünde bol bol zamanın var. Kazananlar nasıl kazanıyorlarsa senin de yapamaman için bir neden yok. Zaten o kadar yüksek puanlı bir bölüm de hedeflememişsin, çok da zor olmaması lazım düzgün hazırlanırsan.

Son düzenleme:
Ortaokulda bazı sebeplerden dolayı adam akıllı okula bile gidememiştim. Zar zor özel okul diye geçmiştim. Lisede de 12'ye kadar sadece sınavlar için çok az çalıştım. 12. sınıfta kafama dank etti. Yarısı pandemi yüzünden evde geçse de bana göre gayet güzel bir hedefi tutturdum. Olmaz diye bir şey yok. Sen çalışmana bak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı