Üniversite Hocasını Şikayet Etmek

ProfTech

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Üniversite hocasını şikayet etsek ne olur? Sanırım rektörlüğe ediyorduk ama etsek ne olur arkadaşlar? %100 haklıyız. Diğer bir hocam sizi sınıfta bırakır, öyle bir şey yapmayın demişti ama edeceğiz. Sonuç alabilir miyiz? Bir de bağlı olduğumuz fakülteye mi yoksa rektörlüğe mi şikayet edeceğiz?

Şikayet ettik diyelim. Ettikten sonra suçlu bulundu, uyarı aldı. Bizi bırakır büyük ihtimal. O zaman ne yapmamız gerekir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversite hocasını şikayet etsek ne olur? Sanırım rektörlüğe ediyorduk ama etsek ne olur arkadaşlar? %100 haklıyız. Diğer bir hocam sizi sınıfta bırakır, öyle bir şey yapmayın demişti ama edeceğiz. Sonuç alabilir miyiz? Bir de bağlı olduğumuz fakülteye mi yoksa rektörlüğe mi şikayet edeceğiz?

Şikayet ettik diyelim. Ettikten sonra suçlu bulundu, uyarı aldı. Bizi bırakır büyük ihtimal. O zaman ne yapmamız gerekir?
Ben ilk dönem etmedim, pişmanım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen genelde her dersinden atıyordu, dersten kaldım. O bırakmadı, ben sınavlara girmedim. Bu sene vereceğim dersi. O zaman hiç sesimi çıkartmıyordum. Şimdiki aklım olsaydı şikayet etmiştim.

Şikayetten sonra ne olur bilemem ama.

Bölüm başkanı ultra zor sordugu icin 1 dersten 1 senem gitmisti, yaz okulu da acmamisti. Acikcasi bir sey gelmedi elimden :)

Senin durum nedir? Bilirsek belki yardimci olabiliriz.
Ek kagıt verilmemesi. Hepsini yapabilecek kapasitedeydik ama istememize rağmen vermedi. 3 sorunun cevabını küçük küçük yazmaya çalışınca zaman yetmedi sadece 4 soru yapabildim. Ek kagıt vermiş olsaydı sıgdırmaya çalışmayacaktım. Dolayısı ile hepsini yapacaktım.

Neden şikayet edeceksin? Hocalarla aranızı iyi tutun, takanlar takıyor çünkü ve senin zorlanman için elinden gelenin fazlasını yapıyorlar.

Ben üniversite hayatım boyunca öyle fazla hocalarla zıtlaşmadım. Normal şartlar altında da vizeler ve finaller ''ultra zor'' yapılırdı.

Haklı siz çıkabilirsiniz ama zararlı da siz çıkarsınız.

Haklısınız. Bakakım vize notları girilsin duruma göre şikayet edecegim. Ayrıca mezun oldugumda ayrı bir konu açıp olan biteni anlatacagım. :)

Var mı bu tür olaya rastlayanlar? @BilgisayarKurdu @SypeR @Jira
Hocam öncelikle geçmiş olsun, dersinize giren herhangi bir öğretim görevlisini şikayet etmek için dilekçeyi öncelikle kendi bölümünüze yazmalısınız. Bölüm sekreterliği bu konuyu fakülte başkanlığına taşıyacaktır ve soruşturma dosyası açılacaktır. Daha sonra dilekçeyi verenler kendi savunmalarını hazırlar, öğretmen savunmasını hazırlar ve en son okulun disiplin kurulu karara bağlar.

Ek kağıt konusunda bazı hocalar kendi sınavlarında ek kağıtları okumayacağını belirtiyor. Normalde böyle bir hakları yok ama diyebiliyorlar. Eğer dersin hocası sınavın olduğu tüm sınıflarda bunu uygulamışsa şikayetinizin pek bir etkisi olmayacaktır ama diğer sınıflarda gözetmenler ek kağıt vermişse ve sizin sınıfın gözetmeni vermemişse o zaman sınavın tekrarlanmasına gider süreç ve o öğretim elemanı hakkında da disiplin cezası uygulanır.

Yani normal şartlar altında bu dediklerim geçerli. Ama ülkemizde adaletin ne kadar tarafsız işlediğini de unutmamak gerekli.

Sikayetinizi delillerle sunarsaniz hakli olursunuz. Universiteye gore degismekle birlikte, yazdiginiz sikayetleri muhakkak dikkate alan yetkili birileri olur. Ancak bana takti, kotu davraniyor vs gibi subjektif yorumlari dikkate almalari icin sinifin genelinin sikayet etmesi gerek. Tek bir ogrenciyi sallamazlar. Donem sonu degerlendirme imkani verir cogu okul, orada cogunluk ortak sekilde bir seyden yakinirsa dikkate alirlar. Bireysel sikayet ise dedigim gibi delil sunmaniz gerekir. Ne olursa olsun hizlica sonuc alacaginiz bir sey degil. Eger makul bir insansa bir gun gorusme talep edip kibarca yuz yuze sikayetinizi belirtin. Cogu hoca sinifta daha defansif ve egolu davranirken yuz yuze daha makul bir portre cizer. Beni sikayet etmisler ben bunlari birakayim diyen adamin akademide isi olmamali. Orada sizi akademik performansiniza gore degerlendirmek durumunda yalnizca, ilkokul degil orasi ve insanlar bunun neticesinde hayatlarindan ve olasi is firsatlarindan feragat ediyorlar. O yuzden iyice hazirlanip oyle sikayet edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı