Üniversite için bilgisayar ile ilgili hangi alanı seçmeliyim?

Filosofem

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Forumu uzun süredir takip ediyordum ve üyelik açmak anca aklıma geldi, aslında çok önemli bir sorum var.

Şu anda 9. sınıfta Samsun'un köklü Anadolu liselerinden birisinde okumaktayım ve ileride bilgisayar ile ilgili bir meslek edinmek istiyorum. Fakat çokça alanı var ve hangisini seçeceğimi ve hangisine hazırlanacağımı bilmiyorum. Sizce gerek iş imkanı, gerek maaş konularında kolaylık sağlayabilecek olan bilgisayar bölümü hangisidir?

Ayrıca, sizin söyleyeceğiniz bölüm için hangi derslerime ağırlık vermeliyim, hangi bölüm olursa olsun hangi programlama dillerini öğrenmeliyim, 11. sınıfta alanımı ne olarak seçmeliyim ve söyleyeceğiniz bölüm için hangi üniversiteyi tercih etmeliyim gibi bazı sorularım da var. Elinizden geldiği kadar cevap verebilirseniz sevinirim!
Şimdiden teşekkürler arkadaşlar, gerçekten bilenlere ihtiyacım var bu konu hakkında :D

Merhaba,

Bilgisayar sektörü, çok fazla çalışma alanı ve çok fazla farklı iş alternatifini içinde barındırmaktadır. Öncelikle tam olarak hangi alanını istediğinizi seçmeniz gerek.
Örneğin bir firmada bilgisayar sistemlerini yöneten kişi de olabilirsiniz ya da o firmaya uzaktan destek sağlayan başka bir firmada sistem uzmanı gibi de çalışabilirsiniz hatta ve hatta bu firmanın denetimini yapan bir firmada denetmen olarak bile çalışabilirsiniz. Umarım verdiğim örnek basitçe alternatifleri görmenizi sağlamıştır.

Şuanda daha her şey için çok erken bana kalırsa, daha 9.sınıftasınız çünkü. Şuan için yapmanız gereken en temel şey matematik dersinin üzerine düşmek olmalıdır. Çünkü sayısal yada eşit ağırlık olan bir bölüme gideceksiniz üniversitede. Tabi sınav sistemi yine değişmezse :D

Kendiniz için görüp, karar vermelisiniz. Üniversite gelip çattığında hala kararsız olursanız, bilgisayar mühendisliğini seçebilirsiniz. Bitirdikten sonra, kendinizi geliştirip, uzmanlaşabileceğiniz çok fazla alan seçeneğiniz var, bilgisayar bilimi ve teknolojileriyle ilgili.

9. sınıftan bilgisayar bölümü seçeceğim diyorsan Odtü, Yıldız Teknik, İtü gibi sağlam üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümüne hazırlan derim. Bir alan seçme çünkü sektör çok geniş, tek alan değil bir çok alana hakim olmalısın. Bir programlama dili öğrenmeye başla şimdiden ilk adımın bu olmalı. Daha sonra android programlamaya adım atabilirsin. Bir sonraki adım da veritabanı olursa güzel bir hazırlık olur. Alanını üniversitede seçersin. Gidip de programlama gibi net bir bölüm okuma bilgisayar mühendisliğine git derim.

Son düzenleme:
9. sınıftan bilgisayar bölümü seçeceğim diyorsan Odtü, Yıldız Teknik, İtü gibi sağlam üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümüne hazırlan derim. Bir alan seçme çünkü sektör çok geniş bir alan değil bir çok alana hakim olmalısın. Bir programlama dili öğrenmeye başla şimdiden ilk adımın bu olmalı. Daha sonra android programlamaya adım atabilirsin. Bir sonraki adım da veritabanı olursa güzel bir hazırlık olur. Alanını üniversitede seçersin. Gidip de programlama gibi net bir bölüm okuma bilgisayar mühendisliğine git derim.

Bence sektör geniş değil derken yanılmaktasınız. Neye dayanarak bunu dediğinizi bilmiyorum ama sektör gerçekten çok fazla bilgisayar konusunda.
Kaldı ki hedefi doğrultusunda alanı seçmesi gerekmekte. Hayatını nasıl yaşamak ister, nasıl bir çalışma ortamından mutluluk duyar, karakteristlik özellikleri nasıldır gibi soruların doğrultusunda seçilmesi gereken bir durum bu.

Yazılım Mühendisliğini tercih etmeni tavsiye ederim. Lise de sayısal okursan ve iyi hazırlanır isen biraz daha kolay olur. İTÜ , ODTÜ gibi bir okulu kazanır isen geleceğin için çok sağlam bir temelin olur. Tabi sadece okul ile bitmez okul sana sağlam bir temel oluşturur bunun üzerine senin eğitim , kurs ,dil , seminer gibi şeylere katılıp ilerlemen lazım. Bu yol biraz yorucu , sıkıcı bir yoldur. Hevesini kırmak istemem ama sağlam bir mühendis olmak ister isen bir doktor gibi okuman ve ilerlemen lazım. Bu meslek öyle bir meslek sürekli kurs , seminer , eğitim kendini sürekli geliştirmen lazım. Tavsiyem yazılım üzerine gitmen ve gerçekten sağlam bir okulda okuman. Başarılar dilerim. Yolun açık olsun.

9. sınıftan bilgisayar bölümü seçeceğim diyorsan Odtü, Yıldız Teknik, İtü gibi sağlam üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümüne hazırlan derim. Bir alan seçme çünkü sektör çok geniş bir alan değil bir çok alana hakim olmalısın. Bir programlama dili öğrenmeye başla şimdiden ilk adımın bu olmalı. Daha sonra android programlamaya adım atabilirsin. Bir sonraki adım da veritabanı olursa güzel bir hazırlık olur. Alanını üniversitede seçersin. Gidip de programlama gibi net bir bölüm okuma bilgisayar mühendisliğine git derim.

Bence dünyanın en geniş alanlarından birisi. Yazılım içinde onlarca alana ayrılmış Donanım içinde onlarca alana ayrılmış. Basit mahallede arasında tamirciler bile para kazanıyor ise bu alan bitmez. Ayrıca bu alan daha yeni başlayan bir alan. Bence bundan 20- 25 sene sonra bilgisayarın olmadığı bir alan kalmayacak. Zaten şimdi bile kalmadı. Yeni araçları servisler bilgisayara bağlayıp testini yapıyor , sorunu hemen öğreniyor. Bu kazançtır. Bunu herkes yapmak ister. Açıkçası yeteneğine , bilgine , kendine göre onlarca dal var bu alanın içinde. Bir yerden sonra kendini kaybediyorsun bu derya içinde. Bu siteye biraz incele o kadar üye birbirine yardımcı oluyor. Ve bunu kazancı olmadan yapıyor. İnternetsiz hayat kalmıyor bir noktadan sonra. Benim kendi görüşüm eğitimini alıp , yeterli bir noktaya geldikten sonra iyi bir iş ve kariyer yapmamak için bir neden yok. Tabi kısmetinde var ise.

Bence sektör geniş değil derken yanılmaktasınız. Neye dayanarak bunu dediğinizi bilmiyorum ama sektör gerçekten çok fazla bilgisayar konusunda.
Kaldı ki hedefi doğrultusunda alanı seçmesi gerekmekte. Hayatını nasıl yaşamak ister, nasıl bir çalışma ortamından mutluluk duyar, karakteristlik özellikleri nasıldır gibi soruların doğrultusunda seçilmesi gereken bir durum bu.
Virgül koymadığım için yanlış anlaşılmış "sektör çok geniş, tek bir alana yönelmemeli demek istedim"

Tüm cevaplar için teşekkürler, açıkcası bilgisayar mühendisliğini düşünüyordum ben. Daha geniş alanlar var dediğiniz gibi, biraz araştırdıktan sonra kesin kararımı veririm umarım.

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ
Lefkoşa'daki üniversite 1988 yılında kurulmuştur. Kampüs içerisinde Araba müzesi, olimpik yüzme havuzu, postane, rezidans,
sağlık ve kondisyon merkezi, Sergi salonları, Spor salonları, Okulun kendi bünyesine ait banka, yapımı bitmek üzere olan 10.000 kişilik yakın doğu üniversitesi camiisi,
Sazlıklar ile çevrili gölü, Yakın doğu tv ve radyo kanalı ve 5000 kişilik 1, 2 ve 4 kişilik yurt seçenekleri ile kampüs içerisinde güzel bir yaşam alanı sağlamaktadır.
Ayrıca bilgisayar üzerine devam etmek istediğiniz için Yakın doğu üniversitesinin geliştirilmiş haliyle saniyede 20 trilyona yakın işlem ve veri analizi yapma kapasitesiyle dünyanın en güçlü bilgisayarları arasında yer almak üzere olduğunuda hatırlatmakta yarar var.
Ayrıntılı bilgi için; Home sitesinden de kontrol edebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı