Üniversite merkezi yatay geçişte neye göre alıyor?

yunuskaan

Yoctopat
Merhaba. Diyelim ki bölüm değiştireceğiz ve bunun için üniversitenin merkezi yerleştirme puanı kullanacağız. Bununla ilgili merak ettiğim bir soru var, bilen yardımcı olabilir mi? Diyelim ki 2022 yılı için üniversite 2. sınıf için o bölüm için 1 kişilik kontenjan açtı. Aşadakilerden hangisini kabul eder, bilgisi olan yazabilir mi?

Aşağıdaki herkes üniversitenin merkezi taban puanını rahatlıkla geçiyor.

1.X kişisi: 2018 YKS girmiş 350 puan almış 2018 girişli.
2.y kişisi: 2019: YKS girmiş 330 puan almış 2019 girişli.
3.Z kişisi 2020: YKS girmiş 340 puan almış 2020 girişli.

Burada herkesin sınava giriş yılları farklı ama 2022 yılında 2. sınıfta açılan 1 kişilik kontenjan için başvuru yapıyor.

Şimdi burada üniversite puana mı bakıyor sene fark etmeden yoksa en yüksek sıralama kim yapmışa onu mu alıyor? Şundan soruyorum: Her sene aynı puana aynı sıralama gelmiyor. Mesela birisi bu sene 350 puan ile 100 bin sıralama yaparken seneye girince 350 puanla yığılma olursa 120 bin sıralama yapabiliyor. Ondan merak ediyorum.

Kusura bakmayın biraz matematik sorusu gibi oldu :)

2018de aldığı puan ile 2018 de üniversitenin öğrenciler aldığı puana yetiyor olması gerekiyor. 1 kişi açıyorsa senden yüksek puanlı ama aynı dönemde yüksek puan yapmış biri başvurursa yedeğe düşersin. Üniversite hangi senenin puanını en üste yazıyor onu bilmiyorum. 1 kişilik kontejyanlı yerlere başvurmak kumar olur açıklanması zaten Ağustos gibi zamanda oluyor ve başka üniversiteye başvurma fırsatın kalmaz.

Sıralamaya asla bakılmıyor. Puana bakılıyor. Bu tip durumlarda puan yüzdesine bakılıyor.

Bu arada 1 kişilik yer olması imkansız. 4 kişilik bölüm yok, yoktur. %30 kontenjan şartı var. Bu yüzden büyük çoğunlukla merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçişte kontenjan sıkıntısı olmaz. Ben olanı duymadım. 15 kişilik yere 5 kişi girip durur. Kuralları bilmeyip geçersiz başvuru yapanlar falan yüzünde kabul oranları genelde %30-40 oluyor. Bir de İngilizce bölüme başvurup dil sınavından geçemeyenler var.

Verdiğiniz bilgiler eksik. O yüzden güncel haliyle liste paylaşıyorum. Bir de bu öğrenciler niye 560 puanlık sınavdan 300 falan alıyor?
  • A öğrencisi 2018 yılında sınava girmiş. SAY puan türünden 350 puan alıp yerleşmiş.
  • B öğrencisi 2019 yılında sınava girmiş. SAY puan türünden 330 puan alıp yerleşmiş.
  • C öğrencisi 2020 yılında sınava girmiş. SAY puan türünden 340 puan alıp yerleşmiş.
Öğrencilerin yerleştikleri puan türü, okul veya bölüm önemsiz. Hepsi X üniversitesinin Y bölümüne başvuruyor.
Normal şartlarda her yıl için ayrı kontenjan olur. 2019'lu eleman hazırlık okusa 2020 ile aynı yıla gelir de 2018'li olan armut falan toplamış olsun, alakasız bir bölüm okumuş olsun ve hepsi 1. sınıfa başvuruyor olsun.
Eksik kısım şu. X üniversitesinin Y bölümünün hangi yılda hangi taban puanla kapattığı. O da şöyle olsun.
  • 2018 yılı için 310.
  • 2019 yılı için 300.
  • 2020 yılı için 330.
Bu durumda öğrenciler şöyle sıralanır.
  • A öğrencisi 310 alması gereken yerde 350 almış, 350 / 310 ~ 1,13.
  • B öğrencisi 300 alması gereken yerde 330 almış, 330 / 300 ~ 1,1.
  • C öğrencisi 330 alması gereken yerde 340 almış, 340 / 330 ~ 1,03.
Görüldüğü gibi kimin daha iyi olduğu ortada. Sıralama önemsiz çünkü yine sınava girdikleri yılla kıyaslanıyorlar. Yığılma denen şey gerçekte yoktur. Siz bir bölüme yerleşirken diğer öğrencilerle kıyaslanırsınız, sıralama önemlidir. Ama burada var. Çünkü 340 / 330 olan öğrencimizin sıralaması 20 bin, bölüm sıralaması 40 bin iken (10 puanlık kısma 20 bin kişi girmiş) 350 / 310 olan öğrencimizin sıralaması 30 bin, bölüm sıralaması 35 bin olabilir (40 puanlık kısma 5 bin kişi girmiş).
Buradaki kıstas bölüme tercih yapıp yerleşen son öğrenciden ne kadar iyi oldukları. Bu da puanla ölçülür.

Ben hala anlamlı bir cümle göremiyorum. Bir üniversite öğrencisinin cümle kuramamasını görmek üzücü. Cümle kurmayı öğrendiğiniz zaman beni etiketlerseniz sorularınızı cevaplayabilirim.
@Vavien. sizin dediğinizi inceledim ama malesef mantıklı olmuyor oranları böldüğüm zaman 2019'daki girin kişi benden düşük puan ve düşük sıralama yapmasına rağmen yüksek çıkıyor ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı