Üniversite Mezunları 2. Üniversite Sınavına Girdiğinde Okul Puanları Eklenir mi?

Yerli padawan

Kilopat
Daha fazla  
Bu sene üniversite mezunu olacağım. Tekrar üniversite okumak istiyorum, devlet lise diploma puanını ekliyor mu? Yoksa hiç puan vermiyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Okul puanı dediğiniz şeyin süresi 2 yıl yani diyelim 12.sınıfsınız gittiniz üniversiteye, 1. sınıfta o puan geçerli olmaz ama 2. sınıfta girerseniz o okul puanı eklenir. Bu diğer durumlarda da geçerlidir. Üniversiteye kaydınız okul puanınızı silmez sadece belli bir süre deaktif eder.
Düzenleme, Deaktif dediğim okul puanı eklenmez değil sadece 1/2'si eklenir.

Bir üniversiteye kayıt yaptırdıysanız ki yaptırmışsınız, devlet puan vermiyor.

Kılavuzda böyle bir bölüm bulamadım. Kaynak gösterir misiniz?

Genel tanım: X yılı tercih yapıp kazandıysanız X+1 yılı sınavında okul puanı yarıya düşürülür. Kılavuz burada, ben göz attığım halde aksi bir şey göremedim.
İnsanlara yanlış bilgi vermeyelim.

Siz de deaktif eder demişsiniz. Puanın yarısı geliyor, deaktiflik gibi bir durum söz konusu değil.

Kılavuzda böyle bir bölüm bulamadım. Kaynak gösterir misiniz?

Genel tanım: X yılı tercih yapıp kazandıysanız X+1 yılı sınavında okul puanı yarıya düşürülür. Kılavuz burada, ben göz attığım halde aksi bir şey göremedim.

Siz de deaktif eder demişsiniz. Puanın yarısı geliyor, deaktiflik gibi bir durum söz konusu değil.
Hocam düzenledim sonradan fark ettim yanlış yazdığımı.

Peki hocam ben 2018'de YKS girdim, şu an 3. sınıfım üniversitede ama seneye 2. üniversite düşüyorum. 2 yıllık PC programcılığı OBP bana TYT ve YKS artı olarak gelir mi? Veya benim zaten 2018'de puanım var, tekrar girmem gerekir mi başka bir bölüm okumam için? Soruma cevap verirseniz çok sevinirim.

Bir üniversiteye kayıt yaptırdıysanız ki yaptırmışsınız, devlet puan vermiyor.
Uzun bir süre sonraki yanlış bilgiyi düzelteyim, yıllardır aynı bilgi çünkü. Üniversiteye yerleşip ertesi senesinde tekrar sınava girilmesi durumunda OBP puanının yarısı ekleniyor, tamamen kesilmiyor.

Uzun bir süre sonraki yanlış bilgiyi düzelteyim, yıllardır aynı bilgi çünkü. Üniversiteye yerleşip ertesi senesinde tekrar sınava girilmesi durumunda OBP puanının yarısı ekleniyor, tamamen kesilmiyor.

Üniversiteye yerleşmeden yine tam mı alıyoruz hocam.
(Üzerinden bayağı zaman gecmiş kusura bakmayın)

Sorun değil, aklınızda soru işareti varsa giderelim. Forumda bulunmamızın bir amacı olsun.

Bu kırık OBP olayı rastgele tercihlerin önüne geçmek için var. Örneğin, 2021 sınavında tercih yaptın ve kazandın. 2022 sınavında tekrardan üniversite sınavına girmeye karar verdin diyelim, 2022 sınavında OBP puanın yarıya düşecek. Sebebi de 2021 sınavında tercih yapıp yerleştiğin için.

Diyelim ki tercih yaptın, kazandın ve kayıt yaptırmadın. OBP puanın gene yarıya düşer. Bu uygulama sadece bir sene için geçerli. 2021 sınavında tercih yapıp yerleşen bir adayın 2023 senesinde OBP puanı yarıya düşmeyecek. Üniversite mezunları falan tekrardan sınava girebilir, OBP puanı yarıya düşmez. OBP puanı tek bu durumda yarıya düşüyor.

Geri
Yukarı