Üniversite öğrencisine tablet önerisi

@EQUARIA Hocam sizin kullandığınız iPad bana fazla gelir. Hem fiyat hem özellikler açısından o kadar iyi bir tablete ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Ancak iPad 10. Nesil 64 GB hoşuma gidiyor, onu alabilirim. Kalemi ve aksesuarları ile 13k'ya patlar bana. Aslında onu da alacak param var ama dediğim gibi biraz israf gibi geliyor sırf not almak için tablete o parayı vermek. Yani arada eğer dağlar kadar fark yok ise o bütçelere çıkmak istemiyorum. Hatta dediğim gibi ikinci el bir galaxy note 10.1 alıp custom rom ile kullanma fikri bile var kafamda. Dediğim gibi ço kompleks şeyler yapmayacağım çünkü. Not alma, PDF, internette gezinme ve YouTube.
IPad'in giriş seviyesiyle diğerleri arasında çok bir fark olduğunu düşünmüyorum. Telefonunuz IPhone'sa dosya aktarma açısından çok rahat edersiniz. Android kullanıyorsanız diğerlerine yönelmeniz hem uyumluluk hem de bütçe açısından daha rahat olur diye düşünüyorum.

Merhaba arkadaşlar, iyi sosyaller.

Birinci sınıf üniversite öğrencisiyim. Kağıt üstüne not alırken çok zaman kaybettiğimi fark ettim, tamamen dijitale dönmem lazım artık. Not tutmak ve genel olarak dersler için kalemli bir tablet almak istiyorum. Eskiden E-Tab 5 kullanmıştım ve bayağı memnundum ondan ama günümüzdeki uygulamaları kaldırır mı, şu an ne kadar uygun olur benim için bilmiyorum. Dediğim gibi çok performans gerektirecek bir şey yapmayacağım zaten ancak notion, OneNote, YouTube, PDF editor vb. uygulamaları sıkıntısız çalıştırmalı, webde gezinirken de kasmamalı. Ekstra arada film izlerim belki yani, oyun oynamıyorum. E-Tab 5 şu an kardeşimde ama kullanmıyor, onda Custom ROM yüklü yani Android sürümü yüksek. İkinci el güzel bir tane bulursam Samsung Galaxy Note 10.1" 2014 16 GB (SM-P600) da hoşuma gidiyor açıkçası, orijinalinden kalemli olduğu için yazılımı da uygun olur ama Android sürümü düşük olduğu için yükseltmem de gerekebilir tabii bilemiyorum. Sıfır olarak da Samsung Galaxy Tab S6 Lite 10.4" 64 GB (SM-P610) düşünüyorum. Aslında en güzeli sıfır alıp kullanmak ama maddi açıdan sıkıntı olacak benim için. Yani alırım ancak dediğim gibi beni sıkıntıya sokar bir tık. En az dört sene kullanacağım ama o yüzden güzel bir yatırım da olabilir.

Şu an önümde 3 seçenek var:

1. kardeşimdeki E-Tab 5'i alacağım ve ROM'lu şekilde kullanacağım. (bana maliyeti 0 TL)
2. ikinci el bir Galaxy Note 10.1" bulacağım. (bana maliyeti yaklaşık 1000 TL)
3. sıfır Tab S6 Lite alacağım. (bana maliyeti yaklaşık 5500 TL)

Ne yapmalıyım sizce?

Teşekkürler.
S6 Lite var abimde. Çok memnun kalacağınızı düşünüyorum.

IPad'in giriş seviyesiyle diğerleri arasında çok bir fark olduğunu düşünmüyorum. Telefonunuz IPhone'sa dosya aktarma açısından çok rahat edersiniz. Android kullanıyorsanız diğerlerine yönelmeniz hem uyumluluk hem de bütçe açısından daha rahat olur diye düşünüyorum.
Hocam telefonum iPhone değil, Android kullanıyorum.

S6 Lite var abimde. Çok memnun kalacağınızı düşünüyorum.
Evet S6 Lite benim de baya hoşuma gidiyor. Mantıklı seçenekler arasında. Uygulama olarak ne kullanıyor abiniz, öneriniz var mı? GoodNotes ve Notability gibi uygulamalar arıyorum, eğer bulabilirsem baya rahat ederim.

Hocam telefonum iPhone değil, Android kullanıyorum.

Evet S6 Lite benim de baya hoşuma gidiyor. Mantıklı seçenekler arasında. Uygulama olarak ne kullanıyor abiniz, öneriniz var mı? GoodNotes ve Notability gibi uygulamalar arıyorum, eğer bulabilirsem baya rahat ederim.
Hocam genelde PDF okumak için kullanıyor. Not tutmuyor pek.

Hocam ikinci ele en azından öyle bir bütçede olumlu bakmıyorum. Yani dediğim gibi 1000 - 1500 TL'ye ikinci el bir cihaz almak çok sıkıntı olmaz da 6-7k verip ikinci el cihaz almak bir de üstüne 2K kalemine vermek bana bayağı sıkıntı olur.
iPad 8 ikinci elde daha ucuz ama tabii tercih sizin.
Üç markayı da kullandım. Huawei MatePad ve Samsung'un tablet kalemleri çok iyi Apple'i aratmıyor.
Kalem konusunda Huawei çok iyi ama uygulama konusunda eksik bence. Samsung'u denemediğim için kesin bir şey söyleyemem ama yazılım konusunda Huawei'den iyi olduğunu duydum.
Aslında kafamda dokunmatik bir chromebook ya da lenovo yoga gibi dokunmatik ve kalemi de olan tablet + bilgisayar gibi opsiyonlar da var ama onlar ne kadar mantıklı olur bilemiyorum açıkçası.
Açıkçası tavsiye etmem, tabletlerin asıl özelliği uzun saatler boyunca çalışabilmeleri ama o cihazlar 8 saat'i çıkartamaz tek şarjla.
Hem fiyat hem özellikler açısından o kadar iyi bir tablete ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Ancak iPad 10. Nesil 64 GB hoşuma gidiyor, onu alabilirim. Kalemi ve aksesuarları ile 13k'ya patlar bana. Aslında onu da alacak param var ama dediğim gibi biraz israf gibi geliyor sırf not almak için tablete o parayı vermek. Yani arada eğer dağlar kadar fark yok ise o bütçelere çıkmak istemiyorum. Hatta dediğim gibi ikinci el bir galaxy note 10.1 alıp custom rom ile kullanma fikri bile var kafamda. Dediğim gibi çok kompleks şeyler yapmayacağım çünkü. Not alma, PDF, internette gezinme ve YouTube.
iPad 10 bana hiç mantıklı gelmiyor, o kadar para verip lamine olmayan ekranlı bir cihaz almak; kalemi şarj etmek için tablete takmak, üzerine bunu yapmak için adaptör kullanmak çok saçma bence.

Kalem konusunda Huawei çok iyi ama uygulama konusunda eksik bence. Samsung'u denemediğim için kesin bir şey söyleyemem ama yazılım konusunda Huawei'den iyi olduğunu duydum.

Açıkçası tavsiye etmem, tabletlerin asıl özelliği uzun saatler boyunca çalışabilmeleri ama o cihazlar 8 Saat'i çıkartamaz tek şarjla.

iPad 10 bana hiç mantıklı gelmiyor, o kadar para verip lamine olmayan ekranlı bir cihaz almak; kalemi şarj etmek için tablete takmak, üzerine bunu yapmak için adaptör kullanmak çok saçma bence.

Sadece not tuttuğum ve PDF açtığım için Huawei yetip arttı bana.

Açıkçası tavsiye etmem, tabletlerin asıl özelliği uzun saatler boyunca çalışabilmeleri ama o cihazlar 8 saat'i çıkartamaz tek şarjla.

Hocam iPad'i alırsam sadece uygulamaları için alırım açıkçası. Çünkü hiç Apple ürünüm yok, bugüne kadar da kullanmadım zaten. Eğer Apple cihazlarım olsa bir ekosistem kurmak için iyi olabilirdi ancak dediğim gibi öyle bir durum yok.

Huawei de hoşuma gidiyor mesela Matepad 11 güzel ama kalemiyle 9k'ya geliyor, yine bütçemi aşar.

Doğru diyorsunuz tablet şarj konusunda daha iyi.

iPad 10 tasarım olarak hoşuma gidiyor ama teknik açıdan bilmiyorum tabi, zaten çok pahalı alamam onu.

Sadece not tuttuğum ve PDF açtığım için Huawei yetip arttı bana.
Hangi modelini kullanıyordunuz hocam. Ben de not tutmak, pdf açmak ve düzenlemek, internette gezinmek ve YouTube'dan video izlemek gibi şeyler yapacağım, oyun vs. oynamam o yüzden teknik açıdan aşırı güçlü bir tablete ihtiyacım yok. İstediğim şey güzel bir kalemi olsun, bataryası uzun süre gitsin, günlük kullanımda yavaş hissettirmesin.

Hocam iPad'i alırsam sadece uygulamaları için alırım açıkçası. Çünkü hiç Apple ürünüm yok, bugüne kadar da kullanmadım zaten. Eğer Apple cihazlarım olsa bir ekosistem kurmak için iyi olabilirdi ancak dediğim gibi öyle bir durum yok.

Huawei de hoşuma gidiyor mesela Matepad 11 güzel ama kalemiyle 9k'ya geliyor, yine bütçemi aşar.

Doğru diyorsunuz tablet şarj konusunda daha iyi.

iPad 10 tasarım olarak hoşuma gidiyor ama teknik açıdan bilmiyorum tabi, zaten çok pahalı alamam onu.

Hangi modelini kullanıyordunuz hocam. Ben de not tutmak, pdf açmak ve düzenlemek, internette gezinmek ve YouTube'dan video izlemek gibi şeyler yapacağım, oyun vs. oynamam o yüzden teknik açıdan aşırı güçlü bir tablete ihtiyacım yok. İstediğim şey güzel bir kalemi olsun, bataryası uzun süre gitsin, günlük kullanımda yavaş hissettirmesin.
Apple sorunu şu ki ekosisteme girdiğinde o kadar rahat ediyorsun ki çıkamıyorsun. Ben de laptopımı satılığa çıkardım şu an. M2 Macbook Air almayı hedefliyorum

Apple sorunu şu ki ekosisteme girdiğinde o kadar rahat ediyorsun ki çıkamıyorsun. Ben de laptopımı satılığa çıkardım şu an. M2 Macbook Air almayı hedefliyorum
Doğrudur hocam, ben o ekosisteme hiç girmediğim için şu an bilmiyorum olayını. Belki ben de girsem bir kere artık sadece Apple kullanırım ama maddi açıdan baya büyük külfet tabi :D

Geri
Yukarı