Üniversite Okumadan Yazılım Öğrenmek

Calquter

Hectopat
Arkadaşlar ben yaklaşık 6 aydır gerek internetten olsun gerek yüz yüze olsun yazılım ile ilgili şeyler öğreniyorum ve kendimi oyun geliştirme tarafında geliştiriyorum. Başlıktan bir aldanma olmasın üniversite okuyacağım fakat aklıma bu soru takıldı üniversite okumadan da iyi bir oyun geliştiricisi olunabilir mi? Bence olunabilir fakan çevremdeki insanlar üniversite diploması olmadan hiçbir şey olunmaz diyorlar. Evet bazı meslekler için doğru fakat yazılım için böyle olduğunu düşnmüyorum. Sizce bu ne kadar doğru? Cevap veren herkese teşekkürler şimdiden.

Günümüzde dediğin zor.
Ne kadar iyi yazılım bilirsen bil, bir yerden sonra bir ekiple veya şirketle çalışmak zorunda kalacaksın, orada da 10/10 yazılım bilen seni değil, 3/10 yazılım bilen ama iyi üniversite mezunu birini işe alacaklar.

Cok iyi bir oyun gelistirir, markete atarsan kimse senin ne mezunu oldugunu sallamaz bile, eger projen tutarsa.

Elinde gosterebilecegin bir projen yoksa, ve iyi bir okul mezunu da degilsen yazilim konusundaki kalifikasyonunu nasil ispatlayacaksin?

Bogazici mezunu bilgisayar muhendisi olmak su demektir -> "Ben bogazici universitesi olarak kefilim ki bu cocuk bilgisayardan anliyor" , iste bu referansla basvurdugun isten geri donus alirsin.

Yoksa is lafa baksa herkesin super fikri var, herkes yazilimdan anliyor. Gunde 10 tane konu aciliyor "C# biliyorum, simdi ne ogreneyim" diye. Adam 3 tane video izleyince "biliyorum" diye ilan ediyor.

Adam gitmis en iyi okullara, alaninda uzman hocalardan ders dinlemis. Yan sirasindaki arkadasi Turkiye derecesi yapmis, on sirasindaki adam 10 sene sonra CEO olacak bir firmada, arkadaki arkadasi basarili startup kuracak. Sen Udemy'den aldigin 25 liralik dersle bunlara rakip olacaksin?

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz .

Arkadaşlar ben yaklaşık 6 aydır gerek internetten olsun gerek yüz yüze olsun yazılım ile ilgili şeyler öğreniyorum ve kendimi oyun geliştirme tarafında geliştiriyorum. Başlıktan bir aldanma olmasın üniversite okuyacağım fakat aklıma bu soru takıldı üniversite okumadan da iyi bir oyun geliştiricisi olunabilir mi? Bence olunabilir fakan çevremdeki insanlar üniversite diploması olmadan hiçbir şey olunmaz diyorlar. Evet bazı meslekler için doğru fakat yazılım için böyle olduğunu düşnmüyorum. Sizce bu ne kadar doğru? Cevap veren herkese teşekkürler şimdiden.

2006 yılında orta ölçekli bir bilgisayar firmasının teknik servis sorumlusuydum. Bu konuda kendimi geliştirme sürecim tamamen kendi uğraşlarım ve merakımla oldu. Aynı yıl yanımda yardımcı olması amacıyla Bilgisayar, Yazılım mezunu bir arkadaş geldi birlikte altı ay kadar çalıştıktan sonra, "okulda hiç bir şey öğrenmemişim ben" demişti. Yine 2003 gibi kendi imkanlarımla geocities.com'u kullanarak html tabanlı web sitesi yapmaya merak sarmıştım. Sonraları Unix tabanlı bir sunucudaki yazılımı yönetmeyi ve isteğime göre düzenlemeler yapmayı öğrendim. :) Yani işini sevmek ve pratik yapmak alacağınız eğitimden çok daha önemli. Fakat biliyorsun ki bir gayede başarıya ulaşmak için onu gerçekten sevmek ve zamanını vermek gerekir. Yolunuz açık olsun.

Kendi imkanlarınla gerekli yeterliliğe ulaşıp kendi yazılımını yayınlayabilecek kadar girişimciysen okumasan da olur. Ama yok bir yerde çalışacağım dersen yukarıdaki arkadaşın dediği gibi senden daha yetersiz ama daha kaliteli bir okuldan çıkışlı olan kişi bir adım önünde olacak.
Ayrıca herşey yazılımı kodlamayı bilmekle olmuyor, okuldaki gerekli bilgi birikimi de lazım. Farklı bakış açıları edinmenin zararı olmaz. Farklı bir bölümde okusan bile kurulacak bağlantılar ve çevre bakımından ciddi faydası olur.

Olunur. Yazılımda nerden mezun olduğun değil neler yaptığın önemli. Çalıştığın şirkete neler katabildiğine bakıyor adamlar diplomana değil. Tabi şirketten şirkete değişir bu. Babam yazılım müdürü özel bir şirkette, 25 yıldır bu sektörde yer alıyor. Onun şirketi sigorta şirketlerine yazılım yapıyor gerçi. Onların şirketinde başka bölümden mezun olup yazılımda kendini geliştirmiş insanlar var.

Anladığım kadarıyla üniversite okumaz isen gerçekten sağlam seni referans gösterebilecek bir projen olması lazım ki kendini insanlara kanıtlayabilesin. Hepinize yorumlarınız için teşekkür ediyorum. 🙂

Gayet de olunur. Unity geliştiricisi olan bir arkadaşıma sormuştum, kendisi sertifikasının ve üniversitesinin (zaten Kimya mezunu) hiçbir işe yaramadığını söylemişti. İş başvurularında kendisinden belirli isteklerle bir oyun yapmasını istemişler ve kendisi de oyunu teslim ettiğinde kendisinin yaptığından emin olmak için içinden sorular sormuşlar. Bu şekilde de işi almış. Her seferinde olay böyle olmuş. Bazen bir gün, bazen bir hafta süre vermişler oyuna ve isteklerine bağlı olarak. Aklınızda bulunsun.

Yurt dışında bile diplomaya bakıyorlar iş yerleri. Sağlam bir projen yoksa yapıp tutacak maalesef işsiz kalırsın. Ben Türkiye'de ODTÜ kazanacağım daha sonra Arizona'da okumaya gideceğim alanında en iyi hocalardan ders dinleyip projelere katılacağım fakat bir alaylı benim yerime işe mi girecek bu çok zor. Tüm yazılım ve bilgisayar camiasına sorsak onlar da söyler tutacak bir projen yoksa diploma şart.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı