Üniversite okumak mantıklı mı?

Türkiye'de kalırsan çok ekstrem bir şey olmazsa hayatın mücadele ile geçer. Üniversite okuyup yurtdışına çık. Üniversite okumadan yurtdışına çıkman için para lazım.
En azından zamanla elektrikli motorun prensibini öğrenip bulunduğun yerde elektrikli motordan ilk anlayan kişilerden olursan onun da ekmeğini yersin.
iPhone gibi direk parçayı değiştiriyorlar. O iş yaş yani :)

iPhone gibi direk parçayı değiştiriyorlar. O iş yaş yani :)
Yaygınlaşınca illa ki bi tamir yöntemi çıkar çıkmasa bile onu değiştirmek iPhone bataryası değiştirmek gibi olmaz sanırım :)
Eğer seviyorsanız Youtube’de Tamirat Tadilat serisinde eski model bir Maseratiyi elektrikli yapıyorlardı. İnce hesaplarda gerekiyor biraz. Ağırlık, yapacağı yol, kullanacağı motor, aküler. Yurt dışında klasik elektrikli otomobiller pazarı oluşmaya başladı hatta :)

Meslek lisesinde ne bölümü bitirdin? O iş üzerinden devam et, kendini geliştir. Üniversite belki şart değil ama meslek edinmek şarttır. Her işi yaparım abi diyenlerin halini görüyoruz.

Evet ben de meslek edinmek adına üniversite bitirmek istiyorum. Bilişim bölümüydü bölümüm ve yatkınım da meslek olarak ama ders calismayi beceremiyorum. Düşük puanlı bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okumak veya burslu falan okumaya değer mi?

Yazılım ile ilgili bir bölüm okursan mantıklı ama diğer bölümlerin mezunları genel olarak işsizlik sıkıntısı çekiyor. Benim tavsiyem sanayide bir ustanın yanında araba tamiri işini öğrenebilirsin. Ama öyle lastik yaması yapan falan değil motoru gerçekten bilen ve sana öğretebilecek olan birinin yanında olmalısın. Sanayide dükkanımız var artık eskisi gibi yaz mevsiminde çoluk çocuk dolmuyor sanayi çırak olarak. Hepsi suriyeli çocukların. Her neyse işi öğrenip bu şekilde devam edebilirsin çünkü işi bilen esnaf hızla tükeniyor. Bende istedim aslında bunu ama malesef ailemi ikna edemedim. Okul bitmeden bile staj bulmakta güçlük çekiyorum. İşi nasıl bulacağımı hiç bilmiyorum. Elektrikli arabalar geliyor evet ama içten yanmalı motorda iyi bir usta olursan seni geçindireceğini düşünüyorum. En azından zamanla elektrikli motorun prensibini öğrenip bulunduğun yerde elektrikli motordan ilk anlayan kişilerden olursan onun da ekmeğini yersin. Sonuçta ülkemizde araba konusunda pek servis anlayışı yok çünkü fiyatlar çok yüksek. Bu yüzden herkes sanayide iyi bir ustaya götürmeyi tercih ediyor.
Arabalara ilgin olduğu için bu alana yöneldim yoksa her alanda işi bilen esnaf hızla azalıyor. Her yer kafe, lüks kuaför veya lokmacı oldu. Terzi, ayakkabı tamiri falan göremez oldum.

Cok haklisin ama ailemde sanayide calismamdan memnun olmaz. Hepsi okumami istiyor :(

Evet ben de meslek edinmek adına üniversite bitirmek istiyorum. Bilişim bölümüydü bölümüm ve yatkınım da meslek olarak ama ders calismayi beceremiyorum. Düşük puanlı bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okumak veya burslu falan okumaya değer mi?
Yurtdışı düşünüyorsan düşük puanlı üniversiteyi hiç okuma daha iyi. Denkliğini alamazsın kıytırık bir üniversite olacağı için. Ya iş hayatına başlayıp kalifiye eleman ol ya da ne yap ne et 1 sene daha çalışıp iyi bir yere gir İTÜ, ODTÜ gibi.

İyi bir yer kazanamayacaksan okuma. Zaman kaybı çoğu. Lise mezunu olup, üni mezunlarından fazla kazananlar var. Okumayacaksan meslek edin. Uzmanlaş. Bu elektrikçi olur, tesisatçı olur, berber olur vs. Tesisatçı diye küçümseme. Eve gelmesi 50 TL. Sonra dükkan aç. Yeni mezun adamlardan 2-3 katı fazla kazanırsın.

ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, Koç vb. etiket üniversitelerden mezun olmadığın müddetçe cumburlop işe gireceğini hiç düşünme. Baya uğraşırsın. Onun dışında da tıp, eczacılık(Hukuk'u saymıyorum, ortalık işçi avukat kaynıyor) gibi bölümlerden mezun olmadığın müddetçe(üniversite farketmiyor) yukarıdaki arkadaşların dediği gibi bir mesleğin duayeni olmak daha çok kazandırır.

Zevk alacağın bir ihtisas alanı seç ve onda uzmanlaş. Boru bile döşesen (bile dediğime bakmayın, her iş kendince değerlidir) piyasada az olduğu için çoğu bankacıdan iyi kazanırsın.

Yurtdışı düşünüyorsan düşük puanlı üniversiteyi hiç okuma daha iyi. Denkliğini alamazsın kıytırık bir üniversite olacağı için. Ya iş hayatına başlayıp kalifiye eleman ol ya da ne yap ne et 1 sene daha çalışıp iyi bir yere gir İTÜ, ODTÜ gibi.
İyi bir yer kazanamayacaksan okuma. Zaman kaybı çoğu. Lise mezunu olup, üni mezunlarından fazla kazananlar var. Okumayacaksan meslek edin. Uzmanlaş. Bu elektrikçi olur, tesisatçı olur, berber olur vs. Tesisatçı diye küçümseme. Eve gelmesi 50 TL. Sonra dükkan aç. Yeni mezun adamlardan 2-3 katı fazla kazanırsın.
ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, Koç vb. etiket üniversitelerden mezun olmadığın müddetçe cumburlop işe gireceğini hiç düşünme. Baya uğraşırsın. Onun dışında da tıp, eczacılık(Hukuk'u saymıyorum, ortalık işçi avukat kaynıyor) gibi bölümlerden mezun olmadığın müddetçe(üniversite farketmiyor) yukarıdaki arkadaşların dediği gibi bir mesleğin duayeni olmak daha çok kazandırır.

Zevk alacağın bir ihtisas alanı seç ve onda uzmanlaş. Boru bile döşesen (bile dediğime bakmayın, her iş kendince değerlidir) piyasada az olduğu için çoğu bankacıdan iyi kazanırsın.

Üniversite kötü olunca gerçekten zaman kaybı mı dersiniz ki? lise stajımı finansbank genel müdürlükte yaptım bunun hiç mi etkisi olmaz?

Üniversite kötü olunca gerçekten zaman kaybı mı dersiniz ki? lise stajımı finansbank genel müdürlükte yaptım bunun hiç mi etkisi olmaz?
Gittiğin yerde zorunlu staj yoksa bulamama ihtimalin var hatta bulamazsın. Gideceğin şehirde çok önemli. Benim okulumda staj zorunlu değil kimse almıyor bu yüzden. Bulunduğum şehirde de çok fazla şirket olmadığı için zor duruma düşüyorum. Torpille dahi bulamadım sen düşün. Staj için tatil dönemlerinde şehir değiştirmek durumunda kalıyorum.

Gittiğin yerde zorunlu staj yoksa bulamama ihtimalin var hatta bulamazsın. Gideceğin şehirde çok önemli. Benim okulumda staj zorunlu değil kimse almıyor bu yüzden. Bulunduğum şehirde de çok fazla şirket olmadığı için zor duruma düşüyorum. Torpille dahi bulamadım sen düşün. Staj için tatil dönemlerinde şehir değiştirmek durumunda kalıyorum.

İstanbul'da oturuyorum ama üniversite için şehir dışı yapabilirim.

İstanbul'da oturuyorum ama üniversite için şehir dışı yapabilirim.
Bir sene daha kalıp gelmediğim için pişmanım. Ben İzmir'deyim burada staj bulamıyorum. Gerçi yazılıma yönelirsen burada bulursun çünkü ara sıra bakınıyorum genelde yazılıma yönelik eleman arıyorlar.

Geri
Yukarı