Üniversite okunmalı mı, yoksa çalışılmalı mı?

IMERTBEY

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, ben Ankara'da yaşıyorum. Annem ve babam asgari ücretle çalışıyor. Bu sene üniversite sınavına gireceğim. Üstelik mezun senemdeyim lakin kişisel ahmaklıklarım yüzünden doğru dürüst derslerime vakit bulamadım. Bu sene tahmini olarak eşit ağırlıkta 100.000-120.000 gibi bir sıralama yapabilirim diye düşünüyorum. Bölüm olarak ise Ankara içinde Yönetim Bilişim Sistemleri, Uluslarası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi gibi bölümleri sıralamam doğrultusunda okuyabiliyorum ama ileride bu bölümlerden mezun olunca nasıl bir kariyer yapabilirim bilmiyorum. Ankara dışında okumama ailemin bütçesi yetmiyor ve onları asla zor durumda bırakmak istemiyorum. Aklımda bazı soru işaretleri var, ilk başta okursam çok mutlu biri olacağımı düşünmüyorum çünkü Ankara içinde okusam bile maddi yetersizlikler gibi konulardan zorlanacağımı düşünüyorum. Yazın 19 yaşında olacağım 4 yıl üniversite 1 yıl hazırlık dediğimiz zaman yaklaşık olarak 24-25 yaşında üniversite mezunu ve maddi anlamda sıfır biri olarak başlayacağım. Bu durumda maddi anlamda birtakım şeylere sahip olmam bayağı bir sürün sürecek. Bir yanım ne olursa olsun elinden geleni yap oku diyor sonu istediğin gibi olmasa bile oku. Diğer yanım ise git çalış meslek öğren. Belki otomobil sanayisinde olur, belki tır şoförlüğü (ehliyet alana kadar farklı sektörlerde çalış) olur ama git çalış çünkü zaten maddi anlamda zorlanacaksın bari biraz olsa rahat edersin. 25 yaşında maddi anlamda sıfır biri olmaktansa belki bir arabam olur ya da az da olsa birikmiş param olur. Şu an çok kararsız durumdayım. Sizler benim yerimde olsaydınız ne yapardınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 2023'te gireceğim sınava, ailemden 5 kuruş almadan okuyacağım neyse benim yapacaklarımı sana göre anlatayım. Okumazsan hangi mesleği yapacaksın bu önemli. Eğer hamallık yapacaksan git YBS oku daha iyi. Yazılım öğrenip kendini geliştirdiğin sürece iş bulamama imkanın yok. Ayrıca Ankara dışı okusan bile Cafe'de part time çalışırsın KYK kredisi ve KYK bursuna başvurup onlarla idare edebilirsin KYK kredisi garanti veriliyor herkese sanırım ama burs herkese çıkmıyor. Ama ilk başta laptop alman lazım bu yüzden sınavdan sonra birkaç ay çalışman iyi olur.

Açıktan üniversite okumayı deneyebilirsiniz. Hem çalışırsınız hem okursunuz.
Düşünülebilir teşekkür ederim.
Ben 2023'te gireceğim sınava, ailemden 5 kuruş almadan okuyacağım neyse benim yapacaklarımı sana göre anlatayım. Okumazsan hangi mesleği yapacaksın bu önemli. Eğer hamallık yapacaksan git YBS oku daha iyi. Yazılım öğrenip kendini geliştirdiğin sürece iş bulamama imkanın yok. Ayrıca Ankara dışı okusan bile Cafe'de part time çalışırsın KYK kredisi ve KYK bursuna başvurup onlarla idare edebilirsin KYK kredisi garanti veriliyor herkese sanırım ama burs herkese çıkmıyor. Ama ilk başta laptop alman lazım bu yüzden sınavdan sonra birkaç ay çalışman iyi olur.
Uzun yol şöförlüğü yapabileceğimi düşünüyorum, 19 ile 21 yaşları arası ehliyet alana kadar sanayi gibi yerlerde çalışıp 21 olunca tır ehliyeti alıp ilk yıl ülke içinde ardından uluslarası şirketlerde euro üzerinden çalışan tanıdıklarım var aklıma açıkçası başka yapabileceğim bir iş gelmiyor.
Ben olsam üniversiteye giderdim.
Bilemiyorum, ciddi anlamda kararsız kaldım.

Üniversite şu anki şartlarda vakit kaybı. 24-25 yaşlarında mezun olup 5 sene de iş arayıp bulamayıp( masa başı olsun, asgari ücretin 3 katı olsun, kpss den memur olayım), en sonunda 30 yaşında fakülte mezunu asgari ücretle çalışan yığınlar dolu Türkiye'de.

Git meslek öğren. İşini iyi yaparsan 25 yaşında asgari ücretin 3 katı fazla kazanırsın.

Üniversite şu anki şartlarda vakit kaybı. 24-25 yaşlarında mezun olup 5 sene de iş arayıp bulamayıp( masa başı olsun, asgari ücretin 3 katı olsun, kpss den memur olayım), en sonunda 30 yaşında fakülte mezunu asgari ücretle çalışan yığınlar dolu Türkiye'de.

Git meslek öğren. İşini iyi yaparsan 25 yaşında asgari ücretin 3 katı fazla kazanırsın.
Yüksek ihtimal dediğiniz gibi olacak. Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı