Üniversite okunmalı mı?

11. sınıfım. İyi bir Anadolu lisesinde okuyorum. Deneme sonuçlarım ortalamanın üstünde sayılır. Fakat artık üniversite anlamsız geliyor. Gerek harcayacağım zaman ve para, gerek bana kazandıracakları(?). Ders çalışmak ve test-deneme çözmek sıkıcıdan da öte anlamsız geliyor. Öğrenmeyi seven biriyim. Sürekli olarak kitap okur, merak ettiklerim hakkında araştırma yaparım. Bunlar dururken yarış atı gibi test ve deneme çözmek saçma geliyor. Zaten üniversite okursam kesin çalışacağım. Zamanım kalmayacak yani.
İşte dediğim gibi.
Siz ne düşünüyorsunuz?
Ne önerirsiniz?
Neden oku-okuma diyorsunuz?
Şimdiden teşekkürler.

Sorum bu zaten.
Okumasam ne yaparım?
İTÜ gibi üst seviye üniversitelerde mühendislik, mimarlık veya iyi üniversitelerde tıp okumak, gittiğin üniversitelerde erasmusa gitme imkanın, üniversitene sürekli belli bir seviyeyi aşmış kişilerin gelip söyleşi vermesi ve bu sayede zihnini açman veya üniversite hocalarının sana vizyon kazandırması gibi daha sayamayacağım tonlarca yararı varken neden okuyup okumamayı düşünüyorsun ki? Elbette bunlardan yarar sağlayabilmen için iyi bir üniversitede olman lazım. Para sıkıntın varsa dersine iyi çalışıp burs alırsın, okumak istiyorsan bahanesi yok açıkçası, isteyen illa ki bir yolunu buluyor.

Hocam üniversiteye bir tek ders gözüyle bakma. orada ufkunu açabilirsin. farklı insanlarla tanışırsın. work and travel yaparsın. erasmus yaparsın. iş insanları ile konferanslarda tanışabilirsin. Üniversiteye ortamı için bile gidilir. ortamdan kastım söylediğim şeyler. senin için fırsatlar sunabilir.

gittiğin üniversitelerde erasmusa gitme imkanın, üniversitene sürekli belli bir seviyeyi aşmış kişilerin gelip söyleşi vermesi ve bu sayede zihnini açman veya üniversite hocalarının sana vizyon kazandırması gibi daha sayamayacağım tonlarca yararı varken neden okuyup okumamayı düşünüyorsun ki? Elbette bunlardan yarar sağlayabilmen için iyi bir üniversitede olman lazım.
Çok güzel açıklamış arkadaş. Üniversiteyi sadece derslerden ibaret görmeyin. Size sağlayıcı onlarca imkan var.

Geri
Yukarı