Üniversite şehir dışında okunur mu?

SirYesSir

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kafamı kurcalayan bir konu var biliyorsunuz ülkenin ekonomisi hiç iyi değil ve iyiye de gitmiyor bu dönemlerde üniversiteye gidecek veya üniversite okuyan insanlar çok zor durumlar. Tam kapanma sonrası kiralara %100 zam gelmesi öğrencilere kiralık ev dahi verilmemesi, otobüs biletlerinin şaka fiyatta olması gibi durumlar var. Aklıma takılan soru bu dönemde halen üniversite şehir dışında okunur mu hayat çok pahalı benim bahsettiğim şehirler kesinlikle Ankara İstanbul değil Ultra pahalı şehirlerden bahsetmiyorum(Ankara'da yaşıyorum) biraz daha öğrenci şehri olan yani öğrencilerin köyde okuyorum dediği yerlerden de bahsetmiyorum Muğla olur İzmir olur bu tarz yerlerde ekonomik olarak sizce okumak mantıklı mı? Görüşlerinizi merak ediyorum.

Sizin isteğiniz ve bütçenize bağlı bu durum. İzmir diyelim gittiniz ama bütçe yüzünden başka şehirden farklı olmayacaksa sizi daha da yıpratır bu durum.

Ankarada yaşıyorsanız Akademik olarak çok iyi üniversiteler var zaten orada
Şehirden ziyade hangi bölümü istediğinize odaklanın bence

Benim buradaki genel sorum şehir dışında okumanın ne kadar mantıklı olacağıydı şimdi dışarı çıksanız cebinizdeki 50 TL'nin hiçbir önemi yok öğrencilik hayatında da bu pek farklı olmayacak cebinde parası olan öğrenci çok az gördüm. Bütçe konusunda sürekli oraya buraya gezmeye gitmek isteyen biri değilim bundan 5-6 senenin öğrencisinin yaptığı şeyleri muhtemelen çoğu öğrenci yapamıyor benim öğrenmek istediğim konu aile evinde kalmaktansa şehir dışında okumak mantıklı mı olurdu. Eğitim konusuna gelince öemeleketteki çoğu üniversite zaten çöp ben yazılım geliştiren biriyim eğitim konusunda çok sıkıntı yaşayağımı düşünmüyorum sadece amacım şu gençlik yıllarında aile evinde kalmak mı yoksa ortalama bir yere gidip öğrenci yıllarını güzel geçirmek mi bunu merak ediyorum.

Benim buradaki genel sorum şehir dışında okumanın ne kadar mantıklı olacağıydı şimdi dışarı çıksanız cebinizdeki 50 TL'nin hiçbir önemi yok öğrencilik hayatında da bu pek farklı olmayacak cebinde parası olan öğrenci çok az gördüm. Bütçe konusunda sürekli oraya buraya gezmeye gitmek isteyen biri değilim bundan 5-6 senenin öğrencisinin yaptığı şeyleri muhtemelen çoğu öğrenci yapamıyor benim öğrenmek istediğim konu aile evinde kalmaktansa şehir dışında okumak mantıklı mı olurdu. Eğitim konusuna gelince öemeleketteki çoğu üniversite zaten çöp ben yazılım geliştiren biriyim eğitim konusunda çok sıkıntı yaşayağımı düşünmüyorum sadece amacım şu gençlik yıllarında aile evinde kalmak mı yoksa ortalama bir yere gidip öğrenci yıllarını güzel geçirmek mi bunu merak ediyorum.
Eğitim önemli değilse ortam istiyorsan Eskişehir düşün, hem fiyatlar makul seviyede kiralar da aşırı uçuk değil.
Tabi ki aile evinden daha masraflı olur ama İzmir Muğla vb yerlerden daha hesaplı ve öğrenci hayatı açısından daha iyi.

Eğitim önemli değilse ortam istiyorsan Eskişehir düşün, hem fiyatlar makul seviyede kiralar da aşırı uçuk değil.
Tabii ki aile evinden daha masraflı olur ama İzmir Muğla vb yerlerden daha hesaplı ve öğrenci hayatı açısından daha iyi.

Eskişehir hiç hesabımda yoktu orayı da düşünürüm sence ortalama bir öğrencinin gideri ne kadar olur? Kafamı karıştıran çok konular var mantıklı düşünmek gerekirse gitmemek daha mantıklı ama duygusal düşündüğünde insan da gitmek istiyor çok dandik bir çıkmaz.

Üniversiteye sadece ders dinlenen yer olarak bakmak büyük yanlış, üniversite yetişkinlik için provadır, tek başına yaşama, aileden uzak kalma, çeşitli sorumluluklar yüklenme gibi konularda yardımcı olur. Aynı şehirde kazanırsanız muhtemelen ayrı eve çıkma durumu olmayacak, bu yüzden başka şehirde okumak en iyisi. Üniversitede ailesi ile yaşyan arkadaşlarım vardı bazen keşke biz de her gün makarna yesek de ayrı evde yaşasaydık diyorlardı :).

Not: Biraz yemek yapmayı öğrenirsen öğrenci evi hiyerarşisinde hızla yükselirsin :)

Ortalama gider diye bir şey yok kardeşim:) o tamamen senin nasıl yaşadığına bağlı
Eskişehirin avantajı:
-yemek ucuz
-ulaşım sorunu yok ufak şehir, araba kesinlikle gereksiz
-kiralar diğer şehirlere göre ucuz
-ankaradaki gibi akşam 10dan sonra hayat bitmiyor, gece hayatı var
Dezavantajları:
-mezun olduktan sonra iş imkanı çok yok network olarak sıkıntı yaşarsın
-tıp, diş, hukuk hariç bence okumaya değecek pek bir bölüm yok

Ortalama gider diye bir şey yok kardeşim:) o tamamen senin nasıl yaşadığına bağlı.
Eskişehir'in avantajı:
-Yemek ucuz.
-Ulaşım sorunu yok ufak şehir, araba kesinlikle gereksiz.
-Kiralar diğer şehirlere göre ucuz.
-Ankara'daki gibi akşam 10'dan sonra hayat bitmiyor, gece hayatı var.
Dezavantajları:
-Mezun olduktan sonra iş imkanı çok yok network olarak sıkıntı yaşarsın.
-Tıp, diş, hukuk hariç bence okumaya değecek pek bir bölüm yok.

Bence ortalama gider var :D normal bir şekilde 3-4 öğün yemek yiyen arada arkadaşları ile dışarı çıkan birinin ne kadar harcadığı ortalama gideridir. Her neyse şimdi bilgisayar programcılğı okuyorum YBS'ye geçmeyi düşünüyorum sanırım Eskişehir'de o bölüm yokmuş neyse her şey belli olsun yeniden bir konu açarım şu an ortada bir şey yokken karar vermek zor oluyor imkan olursa gitmeyi denerim imkan olmazsa Ankara'da kalırım ekonominin bu halli kötü olması tahmin edilebilir bir şey değildi yapacak bir şey yok. Üniversiteye meslekten ziyade birazcık öğrenci hayatı göreyim diye de gitmek istiyorum bununla beraber saçma sapan bir bölümde daha okuyup aptalca sınavlara çalışmak istemiyorum yaptığım işle ilgili bir bölümle beraber çok zorlanacağımı sanmıyorum ondan dolayı YBS okuyayım diyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı