Üniversite Sınavı Çok mu Abartılıyor?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Üniversite sınavının gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum. İnsanlar neden haftanın her günü, bütün gün ders çalışıyor? Mesela günlük 2-3 saat çalışarak, belirli konular halledilerek ilk 100 bin sıralamaya girilemez mi?

En son üniversite sınavına kaç milyon kişi girdi bilmiyorum ama tahmini olarak benim zamanımda 4 milyon kişi girer. Hadi bu 4 milyonun 1.5 milyonu, gelecekten bir umudu olmayan, hiçbir şekilde ders çalışmayanlar olsun. Geriye kaldı 2.5 milyon rakip. Bunlar arasından 250 bin öğrenci stres yapar, düşük sıralamalara girerler. Geriye kaldı 2.25 milyon rakip. Bu öğrencilerden 500 bin kişi günlük sadece 1-2 saat çalışsa, sadece öylesine çalışsa ve test çözse geriye kaldı 2 milyon kişi. Kaldı 1 milyon 750 bin öğrenci. Artık rakibimiz 1 milyon 750 Bin. Hadi kimisi 2-3 saat çalışsın, çalıştığından bir şey anlamasın, kimisi vazgeçse, veya başka şeyler olsa. Geriye kaldı 900 bin öğrenci. Yani sizle rakip 900 bin öğrenci. Bu 900 bin öğrencinin 800 bin tanesini, doğru, akıllıca ve günlük 5 saat çalışmayla geçmek mümkün değil mi?

Bu tür sınavlarda genellikle fazla çalışma değil etkili çalışma önemlidir. Bence abartılmıyor bir kişi kapasitesi ne kadar yer veriyorsa o kadar çalışır.

1 yıl boyunca günlük 5 saat akıllıca çalışmayla derece bile yapılır. Genelde sorun az çalışmaktan ziyade doğru ders çalışmamak oluyor çünkü. Kendimden ve arkadaşımdan biliyorum. Hemen hemen aynı süre ders çalışmamıza karşın o derece yaptı ben 45 binle mezuna bıraktım.

0a yakın bir çalışmayla 40k falan yapmıştım Türkçe mat yapsan yetiyor ama bu sıralama ile gireceğin yerler bile pek bir gelecek vaat etmiyor.

İlk bin istiyorsan fetöcü olacaksın. İlk 10 bin istiyorsan hem zeki hem çalışkan olacaksın. İlk 50 bin istiyorsan her gün düzenli çalışman yeterli çok da zeki olmana gerek yok. İlk 100 bin istiyorsan çokta abartmana gerek yok iyi olduğun dersi garantile diğerlerini %50 doğru %50 yanlış yap zaten 100 bin'e girersin.

Üniversite sınavının gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum. İnsanlar neden haftanın her günü, bütün gün ders çalışıyor? Mesela günlük 2-3 saat çalışarak, belirli konular halledilerek ilk 100 bin sıralamaya girilemez mi?

En son üniversite sınavına kaç milyon kişi girdi bilmiyorum ama tahmini olarak benim zamanımda 4 milyon kişi girer. Hadi bu 4 milyonun 1.5 milyonu, gelecekten bir umudu olmayan, hiçbir şekilde ders çalışmayanlar olsun. Geriye kaldı 2.5 milyon rakip. Bunlar arasından 250 bin öğrenci stres yapar, düşük sıralamalara girerler. Geriye kaldı 2.25 milyon rakip. Bu öğrencilerden 500 bin kişi günlük sadece 1-2 saat çalışsa, sadece öylesine çalışsa ve test çözse geriye kaldı 2 milyon kişi. Kaldı 1 milyon 750 bin öğrenci. Artık rakibimiz 1 milyon 750 Bin. Hadi kimisi 2-3 saat çalışsın, çalıştığından bir şey anlamasın, kimisi vazgeçse, veya başka şeyler olsa. Geriye kaldı 900 bin öğrenci. Yani sizle rakip 900 bin öğrenci. Bu 900 bin öğrencinin 800 bin tanesini, doğru, akıllıca ve günlük 5 saat çalışmayla geçmek mümkün değil mi?
Ben pek çalısmadan 110k yaptım. Dediğiniz gibi çok çalısmaya gerek yok ama abartıldıgını düşünmüyorum.

Düzensiz nüfus artışı, nüfus artışı kadar kontenjan olmaması, mahalle kenarındaki kalitesiz üniversiteler, işsizlik, hayat pahalılığı ve daha tonlarca nedeni düşününce az bile tepki gösterildiğini düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı