Üniversite Sınavı Çok mu Abartılıyor?

900 binin 100 bini o günü ishal olsa kaldı 800 bin.
100 bini otobüsü kaçırsa kaldı 700 bin.
100 bini geç uyusa sınavda uykusu gelse kaldı 600 bin.
100 bini hastalansa kaldı 500 bin.
100 bini virüsten ölse kaldı 400 bin.
100 bini okumaktan vazgeçse kaldı 300 bin. (!)
100 bini konu sahibinin cazibesini görüp sınavı bıraksa kaldı 200 bin.
(!)

Son düzenleme:
Mesajımdan 1 maddeyi çıkarmıştım. Sonuçta 300 değil 400 kalmıştı.
400'den 100 çıkartınca mı 100 buldunuz?
400 yaptığınızı göremedim bir ara 200 yaptınız ben de sizin gibiler dalga geçer diye düzeltmiştim öyle kalmış neden bu kadar uzattınız onu da bilsem?

Benim zamanımda...
Evet, o, senin zamanında (Yakın-uzak bilmiyorum.). Bu yıl haberlerde rekor olarak açıklanan rakamlarla 2.5 milyon öğrenci sınava girdi. Bunun 500 bin gibi uçuk bir rakamını tembel, hayatta vasfı olmayan veya sınava giremeyenler olarak değerlendirsek 2 milyon kişi sınava girdi ben de dahil. Ve ben dilde 15 bin sıralama yapmama rağmen 13 binlerde bir üniversiteye yerleştim. Bu 15 bin içinde bile 1 - 1.5 bin sıralamalarda kayma olduğunu gösteriyor sadece dil bölümünde ve bırak 15 bini, 20 - 25 bin arasındaki ve üstündeki arkadaşlarımın hepsi mezuna bırakmış durumda. Kısaca YÖK ya bir sonraki YKS sınavını yine zor veya kolay yapacak lakin sıralamalar birbirine yine çok yakın olacağının ve giren sayısının da bence 2.5 milyonu da aşacağı öngörüsündeyim. Matematik'de "çerez" (kolay) denilen sorulardan ararken çözebildiğim beş sorunun beşinin de doğru çıkmasına mı sevinsem, zor olmasına mı bilemedim. Tabi herkesin zorluk derecesi değişir, sınav çıkışı kime sorsam "Türkçe zordu, eleyiciydi." gibi ifadelerle karşılaşsam dahi benim gibi dil bilgisi çok da sağlam olmayan birine göre 35 doğru 5 yanlış da denemelerime nazaran rekor bir başarıydı o ayrı. Sonuç olarak YKS adaylarına Matematik'den temeli, kalıplaşmış soruları oturtup mantığını genişleterek bol bol yeni nesil sorular çözmelerini, Türkçe için her gün eksiksiz kitap okumalarını ve dil bilgisini tamamladıktan sonra kronometre aracılığıyla yine bol bol sorular çözmelerini tavsiye ederim keza çok kitap okuyan arkadaşım Türkçe, İngilizce denemeleri 45 dakikada bitirip üstüne iki defa kontrol edip çıkan birisiydi. Sosyal'i zaten ben hariç herkes yapmıştır sınavda genelde çerez olarak görülmesine karşın benim de tek pişmanlığımdır kendisi daha iyi yapamamamdan dolayı. Fen'e hiç girmeyeyim ben ona dil dışındaki alanlar baksın, ben denedim yürütemedim aramızdaki ilişkiyi.

Geri
Yukarı