Üniversite sınavına 4 kere girdim

Boşuna 4 sene harcamışsın bir işe girip çalışıp kendini geliştirseydin şu an daha iyi yerlerde olurdun. Üniversite bu zamanda Türkiye'de boş bir şey gidip Boğaziçi üniversitesi gibi yerler okumadıktan sonra.

Bu zamanda üniversite sınavına gireceklere her zaman tavsiyem çok iyi bir üniversite okumadıktan sonra üniversiteye gitmemektir. 4 yıl okuyacaksın en sonunda asgari ücretle aynı olayı 4 sene geç yapıcaksın.

Tamam sen akıllısın.

Bu agresif tavır da ne adam sana fikrini sunuyor burası bir forum bir konu açmadan önce 2 dakika oturup düşün bu adamlar bana kötü fikirlerini de sunar mı diye 4 senedir kazanamadıysanda boş yere uğraşıyorsundur 4 sene boyunca tüm konuları tekrar tekrar görüp ezberlemiş olman gerekirdi benim düşünceme göre.

Boşuna 4 sene harcamışsın bir işe girip çalışıp kendini geliştirseydin şu an daha iyi yerlerde olurdun. Üniversite bu zamanda Türkiye'de boş bir şey gidip Boğaziçi üniversitesi gibi yerler okumadıktan sonra.

Bu zamanda üniversite sınavına gireceklere her zaman tavsiyem çok iyi bir üniversite okumadıktan sonra üniversiteye gitmemektir. 4 yıl okuyacaksın en sonunda asgari ücretle aynı olayı 4 sene geç yapıcaksın.

Dur şimdi gerçekleri söylediğin için kendini çok akıllı sandığını söyleyerek sana da laf etmeye çalışır.

Bu agresif tavır da ne adam sana fikrini sunuyor burası bir forum bir konu açmadan önce 2 dakika oturup düşün bu adamlar bana kötü fikirlerini de sunar mı diye 4 senedir kazanamadıysanda boş yere uğraşıyorsundur 4 sene boyunca tüm konuları tekrar tekrar görüp ezberlemiş olman gerekirdi benim düşünceme göre.

4 sene sonra TYT Türkçe'ye yetecek kadar yazım kuralı öğrenemediği için tüm mesajları düzenlenen arkadaş, bunu da düşünemiyor. Önemli bir sağlık sorunu veya başka bir sıkıntısı olmadan 4 yılda bazı şeyleri halledemiyorsa ve buna gelecek eleştirileri kaldıramıyorsa bu konuyu açmamalı.

Tıp için falan uğraşıyorsan tamam da sıralaması daha düşük şeyler için uğraşıyorsan sıkıntı. 200-300 hatta 4 yıldır çalışmana rağmen 400 bile alamıyorsan eğer uğraşmaya gerek yok. Zaten üniversite okumak çok pahalı artık.
Bu arkadaşın maalesef dediği doğru. Çok yüksek bölümler dışında bütün üniversite bölümleri, mezun olduğunda sana aynı iş imkanları sunuyor nerdeyse, yani sıfır. 2. Üniversitemi okuyorum ancak belirli bir gelirim var ve sadece sosyalleşmek, çevremi genişletmek için okuyorum bir nevi. Üniversite böyle bir şeye dönüştü çünkü. Yıllar önce insanlara istersen 10 kere gir ancak istediğin bölümü tuttur diye söylenip dururdum ama eğer hedeflediğin bir bölümle, sıralamanın arasında her zaman çok fark oluyorsa bırakmak, akıl sağlığın ve maddiyatın için çok daha iyi bir seçenek. En kötü kira 1.500 TL, evde durmasan bile buzdolabı vs. çalışmaları yüzünden gelen fatura sırf elektrikte 200-250 TL, diğer faturaları da kattın mı buna 500'e yakın oluyor. Kışın doğalgazı hiç eklemiyorum bile. Sadece evin gideri en kötü 2.000 TL. Buna kitapların parası, kendi ihtiyaçlarının parası vs. eklenince çok farklı miktarlar ortaya çıkıyor. Ailenin yanında üniversite okumayı düşünüyorsan daha mantıklı ama insan kendisine yediremiyor maalesef bunu. Ancak şu iyi bir seçenek; Hem maddi gelir amaçlı çalışmak hem de sınava hazırlanmak. Böyle de maalesef zor oluyor ancak hem ailene yük olmamak için hem de zamandan tasarruf etmek için gayet doğru bir yol gibi gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı