Üniversite Sınavına Hazırlanmak

Halo Dayı

Hectopat
Dostlarım herkese iyi geceler öncelikle. Ben 11e geçtim ve sınava hazırlanmaya başlayacağım şimdiden kitaplara gömülmek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Bilgisayar kullanamayacağım galiba 2 yıl boyunca ailem izin vermeyecek yani internete girebilirim belki ama oyun ya da film dizi vs için kullanamam galiba. Ben LGS sınavına sınav yılının yazında başladım ve yıl boyu çalıştım 447 puan ile şu an iyi bir lisedeyim. İyi bir programım vardı çalışmam güzeldi yine aynı şekilde çalışsam iyi bir yer kazanabilir miyim? Kendimi zorlayan biri değilim puanımı da normal seviyede çalışarak almıştım sınav stresim olmamıştı hiç. 2 yıl önceden başlamak ne kadar doğru olur sizce? Şİmdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok doğru olur. TYT'yi ve 11.sınıf konularını hallederseniz aşırı rahat olursunuz.

2 yıl önceden başlamak ne kadar doğru olur sizce?
Bence en doğrusu. Tabii ilk 2 yıl tamamen yatmadığınızı, biraz da olsa bir şeyler kaptığınızı düşünürsek.

Ben senin yerinde olsam bu yaz TYT'yi bitirir, 11. sınıfta düzenli çalışır, yazın TYT ve AYT (gördüğün kadarı) tekrar yapar, hatta vakit kalırsa 12. sınıfa ufaktan başlar, 12. sınıfta da düzenli bir şekilde çalışıp tekrar da yaparak olayı sonlandırırdım.

Ben 11e geçtim ve sınava hazırlanmaya başlayacağım şimdiden kitaplara gömülmek ne kadar doğru olur bilmiyorum

Çok doğru olur. Gömül kitaplara.

Bilgisayar kullanamayacağım galiba 2 yıl boyunca ailem izin vermeyecek yani internete girebilirim belki ama oyun ya da film dizi vs için kullanamam galiba.

Ben sınava son ay kala bile bilgisayar başındaydım. Ama ben kontrollü kullanıyordum, pek zararını da görmedim. Sen de kendini kontrol edebileceğini düşünüyorsan bilgisayar kullanmanda bir sakınca olmaz.

Kendimden örnek vermek gerekirse o zamanlar YGS-LYS vardı ve ben 11. sınıfı sadece Türkçe-Sosyal yaparak geçirmiştim. Sonuç olarak 40'ta 35 Türkçe ve 40-40 sosyal yaptım. Öncelikli amacım 80 soruyu 50 dakikada bitirmekti. TYT'de de özellikle matematiğe süre kalması gerektiğinden buna benzer bir çalışma yapabilirsiniz. Ekstradan birkaç net sosyal çok işinize yarayabilir. Benden fazla matematik yapan arkadaşlarımdan daha yüksek sıralama yapmıştım. Yapacağınız 60 soruyu yavaş yavaş hızlanarak 45-50 dakikada çözebilirseniz matematik için çok zamanınız kalır. Bu sayede daha iyi sıralamalar yapabilirsiniz.

Ben senin yerinde olsam bu yaz TYT'yi bitirir
Hocam buradaki TYT'yi bitirme kavramını rica etsem biraz açabilir misiniz? Ben de 11.sınıfa geçiyorum, TYT odaklı çalışıyorum. Çalıştığım konular özellikle Matematik, Türkçe, Paragraf-Problem ve Geometri. Bunlar bu yaz için gerekli olur mu yoksa FKB çalışmak da gerekir mi sizce?

Hocam buradaki TYT'yi bitirme kavramını rica etsem biraz açabilir misiniz?
İlk 2 yılda gördüğün ve sınavda çıkan şeyler.
Türkçe, matematik, coğrafya, tarih, din, felsefe (belki ileride göreceksin ama evet, TYT konusu), fizik, kimya, biyoloji.
Normal şartlarda TYT'de bunların hepsinden sorumlusun. Dersin ki ben sayısalcığım sosyalden anlamam, çalışma. Bana çalışmıyorsun ya.
İnternette konuların olduğu bir sürü site var. Hiçbiri tam tamına değildir diye düşünüyorum. Yani eksiği yoksa fazlası vardır. Bildiğim kadarıyla şu konular çıkacak diye bir açıklama da yapılmıyor ÖSYM tarafından. Yapılsa da konu denilen şey net değil. Bir hoca üstünkörü anlatırken diğeri ayrıntıya girer, sınavda ayrıntı çıkınca sözde o konuyu işlemiş öğrenciler yapamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı