Üniversite sınavına kendinizi hazır hissediyor musunuz?

Burada üniversite okuduktan sonra yurtdisinda bir de denkligini almaniz gerekiyor tabi ODTÜ 4 GPA ile bitirmediyseniz🙃 Istanbul Universitesi'ne gidecektim vazgectim.

Üniversite okuyan biri olarak üniversite okumayı tavsiye etmiyorum. Ama şöyle etmiyorum:
Elinizde belirli bir bütçe var ise bir dükkan açın ya da otellerde, kruvaziyer gemilerinde işe girin, devamlı çalışıp rütbenizi yükseltin. Bu devirde bütün şirketler akrabalarını işe alıyor. Sizi işe alsalar bile 11 ay 29 gün çalıştırıp, bir yılınız dolmadan işten çıkarıyorlar tazminat ödememek için. Bir de 5-6 yıl üniversite okuduktan sonra 2-3 bin, maksimum 4 bin TL'ye çalışmak mantıksız geliyor bana, bu devirde her şey pahalı çünkü. Asıl para ticarette var. Mesela gıda sektörü ölmeyen bir sektör. Benden bu kadar.
Askerlikte 6 ay oldu. Tıp, hukuk, bankacılık vb. işlerde uzmanlaşmayacaksa üniversiteye ne gerek var diyorum şahsen.

Askerlikte 6 ay oldu. Tıp, hukuk, bankacılık vb. işlerde uzmanlaşmayacaksa üniversiteye ne gerek var diyorum şahsen.
Aile de sorun hocam. Bu sene ilk senem ama bölümü bırakıp uzaktana geçicem. Para israfından başka bir şey değil. 72 kişilik sınıf zaten hoca açıyor slaytı anlatıyor dersi. İlk senemin bitiminde anladım: Slayt hocalarına gerek yok. Gel gör ki aileye anlat.

Sınava geçen sene girdim. Hazır değildim. Beklediğimden çok iyi geçti. O çok iyi geçen sınavda sıralamam en iyi A, en kötü B olur demiştim. B'ye çok yakın bir şey geldi. Hiçbir şey anlamadım. Hazır olunacak bir sınav olduğunu sanmıyorum.

Ben Türkiye'de üniversite okumanın meslek sahibi olmaktansa okuduğun sırada kendini geliştirirsen bir şey olacağını düşünüyorum. Ülkenin sana meslek garantisi yok. Çokta başarılı değilseniz basit ama iyi bir yerde okuyun ve kendinize bir şeyler katın. Tıp bile okusan çalışacağın hastanenin başında zengin lise mezunu adamın oğlu olacak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı