Üniversite sınavına lisede seçilen alana göre girmek zorunlu mu?

vivien

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Kafamı karıştıran bir konu hakkında yardım edebileceğinizi umuyorum.
10. Sınıf öğrencisiyim ve yarıyıl tatiline girmeden bir hafta önce alan seçimlerini yapmamız istendi. MF, TS, TM ve DİL olarak 4 alan seçebiliyoruz bildiğiniz üzere. Üniversitede veterinerlik okumak ve mezun olunca da veteriner hekimlik yapmak istiyorum meslek olarak. Bunun için sayısal yani MF seçmem gerektiğini biliyorum ancak okuldaki iki sınav dönemi boyunca kimya ve fizikte kötüydüm, ayrıca matematikten neredeyse kalıyordum ama biyolojim çok iyi. Dil alanındaki iki dersim İngilizce ve Almanca ise gayet iyiydi, özel bir ilgim yok ama dile az da olsa bir yatkınlığım var.
Alan seçimini ailemle konuştum ve şöyle bir fikir çıktı.
Üniversite sınavında sanırım OBP etkili olacağı için okul puanımı düşürmemi istemediler. Kimya fizik ve matematik yüzünden puanım genelde düşüyor. Ayrıca stres de yapıyorum. Bu yüzden en azından okulda rahat olmam için daha iyi derslerim üstünden gitmemi istediler. Yani okulda alan olarak DİL seçmemi önerdiler. Alan olarak şu an DİL seçtim şimdi bunların sonucunda soruma gelecek olursam;

1) Asıl sorum şu, lisede seçtiğim alan üzerinden mi üniversite sınava girmek zorundayım? Yani zorunlu olarak DİL sınavına mı girmem gerekiyor yoksa hem TYT'ye girip hem de AYT'de sayısal çözebilir miyim? (veterinerlik için)

2) Güncel sistemimizde, OBP puanının YKS sınavına etkisi var mı? Varsa ne kadar?

Alanı değiştirme imkanım bulunuyor yani ailem tarafından kısıtlanmıyorum, tavsiyeniz varsa lütfen esirgemeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Lise mezunu herkesin TYT, AYT ve YDT sınavına girme hakkı var. Hepsine girebilirsiniz.

2) OBP puanın YKS'ye etkisi bulunuyor. Özellikle derece yapıyorsanız çok önemli.

Tavsiyelerim:
  • 2 yıl boyunca dilcilerin arasında sayısala hazırlanmak mantıklı değil. Sınıfınız da başarınız için önemli bir faktör.
  • Sayısaldan girecekseniz OBP'niz yüksek olacak diye kesinlikle dil seçmeyin. Derece yapmıyorsanız OBP'nin gücüne pek ihtiyacınız olmayacak. Derece yapacak öğrenciyseniz zaten okul notlarıyla ilgili bir probleminiz yoktur. Öğretmenler 12. sınıfta not takviyesi yapıyorlar bildiğim kadarıyla.
  • Dile yatkınlık konusuna gelirsek 11. sınıftan önceki İngilizce, 11 ve 12. sınıftakinin en fazla %1'idir. Zaten 10. sınıfa kadar geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman arasında dönüp duruluyor, 11. sınıfın ilk konusu bu üçünün de bulunduğu 12 farklı zaman diyebiliriz. Dil sınıfı hafife alınmamalı. Seçmeli ders gibi hem sayısala hem dile hazırlanmak her yiğidin harcı değildir.

Son düzenleme:
10. sınıfta 2 yıllık bir bölüme gitmeye karar verip, dil bölümü seçersem OBP'm daha yüksek olur diye düşünüp seçmiştim ve şu an 12. sınıf hala dil sınıfındayım, sana tavsiyem 11. sınıfta sayısalda olup konuları bir görmen ve 12. sınıfta açığa geçip imkanın varsa dershaneye yazılman.

Şimdi ki aklım olsa OBP'mi yüksek tutmak için EA seçerdim 10. sınıfta, çünkü dil bölümü düşündüğüm kadar kolay değilmiş.

Bu iki seçenek bence en mantıklısı olur. Ayrıca sayısaldan bölüm seçmek istiyorsan öyle ya da böyle 11'de veya 12'de görmesen bile sayısala çalışman gerekecek buna hazır olman gerek.

1) Lise mezunu herkesin TYT, AYT ve YDT sınavına girme hakkı var. Hepsine girebilirsiniz.

2) OBP puanın YKS'ye etkisi bulunuyor. Özellikle derece yapıyorsanız çok önemli.

Tavsiyelerim:
  • 2 yıl boyunca dilcilerin arasında sayısala hazırlanmak mantıklı değil. Sınıfınız da başarınız için önemli bir faktör.
  • Sayısaldan girecekseniz OBP'niz yüksek olacak diye kesinlikle dil seçmeyin. Derece yapmıyorsanız OBP'nin gücüne pek ihtiyacınız olmayacak. Derece yapacak öğrenciyseniz zaten okul notlarıyla ilgili bir probleminiz yoktur. Öğretmenler 12. sınıfta not takviyesi yapıyorlar bildiğim kadarıyla.
  • Dile yatkınlık konusuna gelirsek 11. sınıftan önceki İngilizce, 11 ve 12. sınıftakinin en fazla %1'idir. Zaten 10. sınıfa kadar geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman arasında dönüp duruluyor, 11. sınıfın ilk konusu bu üçünün de bulunduğu 12 farklı zaman diyebiliriz. Dil sınıfı hafife alınmamalı. Seçmeli ders gibi hem sayısala hem dile hazırlanmak her yiğidin harcı değildir.
çok teşekkürler. sayısala geçmeyi düşünüyorum.
10. sınıfta 2 yıllık bir bölüme gitmeye karar verip, dil bölümü seçersem OBP'm daha yüksek olur diye düşünüp seçmiştim ve şu an 12. sınıf hala dil sınıfındayım, sana tavsiyem 11. sınıfta sayısalda olup konuları bir görmen ve 12. sınıfta açığa geçip imkanın varsa dershaneye yazılman.

Şimdi ki aklım olsa OBP'mi yüksek tutmak için EA seçerdim 10. sınıfta, çünkü dil bölümü düşündüğüm kadar kolay değilmiş.

Bu iki seçenek bence en mantıklısı olur. Ayrıca sayısaldan bölüm seçmek istiyorsan öyle ya da böyle 11'de veya 12'de görmesen bile sayısala çalışman gerekecek buna hazır olman gerek.
çok teşekkürler.

2 yıl boyunca dilcilerin arasında sayısala hazırlanmak mantıklı değil. Sınıfınız da başarınız için önemli bir faktör.
Bundan ziyade sayısal hazırlanıp dilden de şansını deneyebilir. TYT'yi iyi yapması ve dilden de az bir net yapması durumunda zaten çoğu iyi bölüm geliyor.

@shush, o sınava kör girse 10 netten fazla yapar.
1643535532043.png

1-2 soru daha yapsa öğretmenlik bölümlerini okuyabiliyor mesela 10 net ile.

1643535581268.png

Aynı hesaplamayı da YDT üzerinden yaptım. 20 net TYT, 80 net YDT ile gelen sıralama bu. OBP'yi de 80 olarak aldım. TYT çok ciddi derecede etkiliyor YDT için.

Yeni konular

Geri
Yukarı