Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Taha68

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 11.sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim. Yazın YGS-LYS 'ye nasıl çalışmalıyım ? Matematik dersim iyi değil. Sözel derslerde sıkıntım yok. Hedefim : Psikoloji bölümü.

Ara vermeden. Arayı açtığın her konunun, her dersin, her soru kalıbının telafisi isteksiz ve yavaş olur ilk çalışmana nazaran. Ayrıca kendine bir hedef koyman gerek. Bölümden, meslekten ya da paradan söz etmiyorum. Kendini yaptığın işi tam yapacağına ikna etmelisin. Profesyonelce diyelim daha çok. Dersi "kazanç kapısı" olarak çalışırsan yeterli puanı alıp devam edersin. Bilimsel yönüyle düşünüp, kendini sürekli geliştirmek istersen; o zaman "işin" olur, kazanç kapın değil. Matematik için ise YouTube'dan bulabileceğin eğitim setleri var. Çözümlü ve çözümsüz birer soru bankası edinmeni ve her konudan sonra iki kitaptan da birer test; yaz boyunca ise yavaş yavaş kalan testleri bitirmeni öneririm. Bu başta yazdığım cümleye dönüyor. Konuya ara vermek istemeyiz. Asıl fark yaratacağın nokta ise Geometri ve Matematik 2 konuları. Geometri için mutlaka çözümlü bir soru bankası edinmen gerekir. Hatta zayıf olduğunu düşünüyorsan uzun bir süre çözümlü soru bankalarına yapışıp kalmalısın. En önemli tavsiyem ise çözemediğin soruları "başarısızlık" olarak değil; telafi edeceğin tespitler olarak gör. Eğer yanlış yaptığın sorular öz güvenini sarsacak olursa hazırlık sürecin pek sağlıklı geçmeyebilir. Son bir not: Bol bol not almaktan çekinme. Başarılar :)

:D Kafana takma ya çünkü TM bölümüsün standart çalışmayla kazanırsın öyle çok çok ekstra şeylere gerek yok zaten TM seçenler %80 yan gelip yatma amacıyla seçiyor yani ders çalışmıyorlar dolayısıyla rakiplerin o kadarda sıkıntı yaratmaz sana bırak MF'ciler düşünsün :D

Konulara iyi çalış. Sürekli test çöz. Çıkmış soruları çöz. Deneme sınavlarına katıl. Farklı kaynaklardan sorular çöz. Konu tekrarları yap. Başarılar dilerim. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı