Üniversite ve sınav sistemi

s3z4r

Picopat
17 yaşındayım lise 11.sınıf öğrencisiyim, yıldız teknik üniversitesine gitmek istiyorum ve bazı sorularım var.

1-ÖSYM sınavı hakkında tek bildiğim TYT AYT olmak üzere 2 sınav var.

2-Tavan puan 500 mü, 550 mi?

3-Puanlama nasıl hesaplanıyor. TYT AYT ayrı ayrı 500 puana göre mi hesaplanıyor ve ortalamasını mı alıyorlar.

4-Lise notlarım pek parlak değil ortalamam çok yüksek olacağın zannetmem fakat istikrarlı çalışmayla 1 yılda TYT AYT çalışıp 13 bine girebilir miyim?

5-Lise ortalamam (9 ve 10.sınıflar) 82, sizce bu saatten sonra geç kalmış sayılır mıyım?

Artık bir hedefim var ve dalgalı denizde kaptansız bir gemide gitmek istemiyorum. Zor olacağı aşikar fakat nasıl bir yol izlersem bu hedefe ulaşabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazın imkanın varsa dershnaye yazıl yoksa youtube' dan devam et. 11' e iyi çalış. Ortalama pek önemli değil. Zaman bulabilirsen kitap oku. Şimdiden paragraf-problem çözersen daha iyi olur zorunda değilsin ama yaparsan seneye tyt' ye iyi bir netle başlarsın.

1-OSYM'nin başka sınavları da var ama onlarla işin olmadığını düşünürsek evet TYT ve AYT gireceksin sadece.

2-Universite sınavından aldığın puana okul puanının %60'i ekleniyor. Bu bağlamda ham puan olarak en fazla 500 alabilirsin ve sınavlarının ortalamasinin %60'i en fazla 60 olabileceğinden toplam 560 alabilirsin max.

3-Bunu tam bilmiyorum ama AYT daha fazla etki ediyor sanırım.

4-82 ortalama kötü değil. 1 yıldan fazla süren var. İstediğin dereceyi yapabilirsin çalışırsan.

5-Hayir, geç kalmış değilsin. Yani tabii ki 11. sınıfın başında calismaya baslasaydin güzel olurdu ama geç kalmış değilsin.

Yapman gereken şey net aslında. 11. sınıf zor bir senedir öncelikle bu senenin derslerini iyi öğren. Kalan vakitte de TYT çalış. Her gün az da olsa düzenli paragraf çözüp akşam yatmadan kitap okursanız faydalı olur zira TYT Türkçe'deki paragraf soruları gerçekten zorlaştı. Soru sayısını az tutun. 3 ise 3, 5 ise 5 önemi yok. Çok cozerseniz bikarsiniz. Sınava yakın arttirirsiniz. Paragraf için bahsediyorum bu arada. Aynı şekilde problem çözmeniz de önemli. Onu da paragraf gibi bırakmadan çözmeyi önem verin.

Aslinda biz sana çok farklı bir şey söylemeyeceğim. Kime sorarsan sor aşağı yukarı aynı şeyleri söyleyecektir.

İyi çalışmalar.

Geri
Yukarı