Üniversite yatay geçiş mantığı nasıldır?

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Arkadaşlar merhaba. Benim yatay geçiş hakkında bazı sorularım olacaktı.

Ben normalde IO matematik öğretmenliği istiyorum. Ama AYT pek iç açıcı değil, 200-300 bin sıralama anca yapabilecek gibi duruyorum. Kuzenim de bu sene girdi, beraber aynı üniversiteye yerleşmeyi düşünüyoruz. Akdeniz üniversitesi makul geldi. Oranın matematik bölümünü okuyup yatay geçiş yapayım diyorum.

Ama mantığını çok iyi bilmiyorum. Kuzenimin anlattığına göre; dönem puanım iyi olursa bölüm değiştirebiliyormuşum. Hatta çift anadal da yapabiliyormuşum.

Açıkçası aklıma yattı. Ama acaba bu yatay geçiş mantığı kuzenimin dediği gibi mi? Bir de bir yere yerleşince OBP kırılıyor mu kesin?

Bu sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yatay geçişle istediğinizi yapmanız çok zor. Birçok kişi aynı şeyi düşünür ancak çok az kişi şanslıysa yapabilir. Yatay geçiş ümidiyle sevmediğiniz bir bölüme gitmenizi tavsiye etmiyorum.

Şansla alakası yok ki bunun. Dönem içi puanı yüksek tutmak lazım sadece. Matematik bölümünden geçeceğim için farklı bir şey olmayacak zaten. Sadece öğretmenliğini okuyacağım.

Ek olarak mezuna bırakmak istemiyorum. Başka bir şansım yok maalesef.

Herkes çift anadal yapayım hevesiyle gider ama yapamaz. Yapanları takdir ederim ben öyle azim görmedim hayatımda. Çok zor iştir. Ortalama ister çok çok çok çalışmak ister. Yatay geçişlerde geçmek istediğiniz yerin derslerinize denklik vermesi gerekir ki geçtiğiniz dersleri saydırabilesiniz. Ders içeriğinden saat sayısına kadar denk olması gerekir. Matematik bölümüne gidip yatay geçiş yapamazsanız bölüm bitirmiş olursunuz. Formasyon vermiyorlar artık fen edebiyat fakültelerine haberiniz olsun.

Şansla alakası yok ki bunun. Dönem içi puanı yüksek tutmak lazım sadece. Matematik bölümünden geçeceğim için farklı bir şey olmayacak zaten. Sadece öğretmenliğini okuyacağım.

Ek olarak mezuna bırakmak istemiyorum. Başka bir şansım yok maalesef.
O zaman değerlendirin derim. Okuldaki hocalarınıza veya gidiyorsanız derhanedeki rehber hocanıza danışın derim.

Herkes çift anadal yapayım hevesiyle gider ama yapamaz. Yapanları takdir ederim ben öyle azim görmedim hayatımda. Çok zor iştir. Ortalama ister çok çok çok çalışmak ister. Yatay geçişlerde geçmek istediğiniz yerin derslerinize denklik vermesi gerekir ki geçtiğiniz dersleri saydırabilesiniz. Ders içeriğinden saat sayısına kadar denk olması gerekir. Matematik bölümüne gidip yatay geçiş yapamazsanız bölüm bitirmiş olursunuz. Formasyon vermiyorlar artık fen edebiyat fakültelerine haberiniz olsun.

Zorluğu kişiye göre değişir. Heves kırmaya gerek yok bence. 2022 için tekrar hazırlanmaktansa bir yere yerleşmeyi tercih ederim. Zaten 2022'de kimse bir şey yapamayacak.

Çift anadal değil derdim zaten. Matematikten öğretmenliğe geçeceğim sadece.

Zorluğu kişiye göre değişir. Heves kırmaya gerek yok bence. 2022 için tekrar hazırlanmaktansa bir yere yerleşmeyi tercih ederim. Zaten 2022'de kimse bir şey yapamayacak.

Çift anadal değil derdim zaten. Matematikten öğretmenliğe geçeceğim sadece.
Gerçekleri söylüyorum emin olun evdeki hesap çarşıya uymuyor. Siz düşünüyorsunuz şöyle yaparım böyle yaparım diye ama kağıt üstünde her zaman kolay görünür. Eyleme geçince mutlaka zorluklar çıkar. Amacım heves kırmak değil olabilecekleri anlatmak.
Umarım muvaffak olursunuz.

Gerçekleri söylüyorum emin olun evdeki hesap çarşıya uymuyor. Siz düşünüyorsunuz şöyle yaparım böyle yaparım diye ama kağıt üstünde her zaman kolay görünür. Eyleme geçince mutlaka zorluklar çıkar. Amacım heves kırmak değil olabilecekleri anlatmak.

Tamam doğruları söylüyorsunuz da yapan da yapıyor yine.

Peki formasyon harici akademisyenliğe yönelemez miyim? O da en kötü ihtimal. Ben çalışıp geçebileceğime inanıyorum.

Umarım muvaffak olursunuz

Teşekkürler.

Tamam doğruları söylüyorsunuz da yapan da yapıyor yine.

Peki formasyon harici akademisyenliğe yönelemez miyim? O da en kötü ihtimal. Ben çalışıp geçebileceğime inanıyorum.
En kötü ihtimal dediğiniz, yapabileceğiniz en iyi şey olur akademisyenlik. Öğretmen olmaktan iyidir bana göre. Çalışınca neden olmasın her şey olur. Yapılmayacak şey yok.

Başka bir üniversitede aynı bölümü okumak kurumlar arası yatay geçiş yapmaktır ve kontenjana tabidir. Bu kontenjan her sene aynı kalmayabilir, bu yüzden şans faktörü de vardır. Siz isterseniz 4.00 ortalama yapın, gitmek istediğiniz üniversite kurumlar arası yatay geçiş için kontenjan açmamışsa o üniversiteye gidemezsiniz. İkinci bir durum da ders farklılıklarından dolayı bazı derslerin sayılmamasıyla birlikte programın zorluğuna bağlı olarak okul uzaması durumudur. Bunu da dikkate almalısınız.

Geri
Yukarı