Üniversitede Okuyan Birisi Masaüstü mü Laptop mu Kullanmalı?

grknaks

Hectopat
Belki tartışılmıştır bilemiyorum fakat sınava 2 hafta kala bile kafalarda binbir soru ve benim en çok merak ettiğim. Üniversiteye Allah'ın izniyle bu sene gidecek olursam hangisini almalıyım. Yaklaşık 4K ile 6K arasında bir bütçem olacaktır fakat bu parayı laptoba vermek biraz kerizlik tarzı olacak gibi düşünüyorum. Bunun sebebi ise benim oyuna karşı düşkünlüğüm. 4K'ya harika bir 1050Tİ'lık bir sistem dizebilecekken laptobu 6K'ya anca bulabiliyoruz ve konforlu olduğu da pek söylenemez.

Bana sorarsanız tek yararı taşınabilme özelliği. Evde mi yurtta mı diyecek olursanız. Ona da karar vermiş değilim fakat yurtta masaüstü imkansız olacaktır. Bu yüzden evde kalacak olursam eğer hangisini niye tercih etmeliyim? Ev olmazsa örneğin ilk 1 2 yılı yurtta sonrasında ev yapacaksam ne yapmalıyım? Tecrübeli kişileri beklerim cevaplandırmak adına. Teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversiteye götüreceksen laptop almanı öneririm. Benim de özellikle 3. sınıftan sonra bayağı lazım oluyordu. Artık dayanamayıp gittim 5K'ya laptop aldım evde PC olmasına rağmen :) Ki büyük ihtimalle de üniversitede bilgisayara ihtiyacın olur. 2K'lık bir laptop alıp, 4K'ya da masaüstü alabilirsin oyun için.

Kendim mühendislik okuyorum, en ağır programlarda bile 2K, 2.5K'lık laptoplar yeterli geliyor. O kadar verdiğime pişman oldum.

Kardeşim öğrencilik hayatında her türlü çileyi az çok görmüş birisi olarak sana tavsiyem; bilgisayar almaman olacak.
Sebeplere gelecek olursak;
1. Oyun oynayan adam üniversiteyi temiz bitiremez.
2. İlk sene yurtta kalacaksan eğer devlet yurduysa askerlik gibidir 100 çeşit adam gelir, önce çevreni kur sonra güven ortam ısınsın ondan sonra böyle şeyler almaya karar ver.
3. Bilgisayar sesinden rahatsız olan olabilir bu yüzden başın ağrır (6.000 TL'lik makine çok ses yapar)
Bilgisayar gerektiren bir bölümse mühendislik gibi o zaman alacaksın tabi.
Sana tavsiyem ailenin durumu iyiyse git ev tut.
Yoksa yaşarken ölmek neymiş anlarsın. ;)

Son düzenleme:
Yönetici arkadaşın dediği gibi, programlar çok "ağır" olmayacaktır. Bizim müh. arkadaşlar 840M bulunduran laptoplar ile işlerini görüyor.

İlk sene ucuza kaliteli bir laptop al ileri zamanlarda eve çıkarsan masaüstü toplarsın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı