Üniversiteyi bırakmak istiyorum

Boulite1206

Picopat
Katılım
14 Eylül 2022
Mesajlar
206
Meslek lisesinden mezun olup 1 sene mezuna kalıp iyi bir sıralama yapıp meslek lisesinde okuduğum iki yıllık bir bölüme yerleştim ve aile evinden uzaktayım. Yurtta kalıyorum, insanlarla anlaşamıyorum, dışardan para verip almazsam doğru düzgün yemek yiyemiyorum ve aç kalıyorum, ders çalışamıyorum, hiç arkadaşım yok sosyal fobi, depresyon, anksiyete problemlerinden dolayı boşuna sosyalleş demeyin, benim gibi asosyal birisine çok ters geliyor internet yok. Bunlar gibi çeşitli nedenlerden dolayı zorlanıyorum. Asıl önemli mesele sayısal bir bölüm okuyorum ve benim sayısal derslerim çok zayıf olduğum için anlamıyorum. Bölüm derslerinede ne kadar zorlasamda anlamıyorum her şey çok detaylı anlatılıyor yaşadığım durumlardan dolayı kendimi veremiyorum vizelerimin çoğunluğu kötü geçti. Okulu bırakıp eve döndüğümde ne yapacağımı bilmiyorum hayata karşı hiçbir hedefim yok. Hiçbir şeyden keyif almıyorum alsam bile çok kısa sürüyor. Ailem dışında hiç kimsem olmadığı için size danışmak istiyorum.
 

thelonelyisland

Picopat
Katılım
13 Ekim 2022
Mesajlar
238
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Ben üniversite okurken aşağı yukarı benzer duygulardaydım. Okuduğum bölüm beni heyecanlandırmıyordu ve geleceğe yönelik de pek umutla bakamıyordum. Ancak dişimi sıktım, bir şekilde o 4 seneyi bitirdim. Akabinde hayat değişiyor, askere gidiyorsun, karakterin oturuyor ve günün sonunda değişiyorsun. Geçici bir süreç. Alternatifte yapacağın bir şey yoksa, 2 seneyi bitirebilirsin. Ama bence bir düşün bakalım, seni heyecanlandıran bir şeyler var mı? Eğer bir şeyler bulabilirsen direk ona yönel derim. Yoksa da 2 seneyi bitirmeye bak. Bu süreçte seni mutlu eden şeyleri yap, ama diğer şeyler için de kendini mutlaka ama mutlaka zorla. Benim gibi asosyal bir adam, kendimi zorlayarak Amsterdam'a gitmiştim üniversitede workshop için ki bu benim için çok zor bir olaydı. Ama kendimi zorladım ve gittim, iyi ki gitmişim. Sen de zorla kendini en azından bir konuda bence. Okuduğun okulda olsun veya dışarıdan olsun, atıyorum bir bisiklet al ve sosyal medyada bisiklet grubu bulup aralarına katılıp haftasonu sürüşüne git gibi. İlla sosyallik içermek zorunda değil, sokak hayvanlarına yönelik derneklere üye olunabilir. Bunlar bir örnek, buna benzer bir şey yaparsan bu senin için "kick start" olur. Özgüven verir, yaşama enerjisi katar, arkadaş edindirir. Ama en önemlisi zor dönemlerden geçtiğini ve bunların hepsinin geride kalacağını bil, birkaç sene sonradan hepsi düzelecek merak etme.
 

Düşün ve Bul

Centipat
Katılım
16 Ekim 2022
Mesajlar
1.056
Çözümler
1
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Yeğen universiteyi bir şekilde bitirmeye çalış eş zamanlı olarak sevdiğin işlere başla spor vb gibi universite bir şekilde biter sevmiyorsan çok beklentiye girme ama ailenide üzme universite kaydın dursun ne yapmak istiyorsan onu yap
 

TP Okuru

Kilopat
Katılım
20 Aralık 2014
Mesajlar
506
Çözümler
4
Yer
Trabzon
Şuan Türkiye'nin en iyi üniversitesinde okuyor olsaydın bile yurtta ve sınıfında yine anlaşamayacağın tipler, internet bağlantı sorunları, zorlanacağın dersler (hatta kalacağın dersler) olacaktı. Ben KTU bilgisayar öğretmenliği mezunuyum. Çoğu zaman büte kalmışımdır. Hatta matematiği 4.senemde verdim. Şuan okulu bırakmanın sana hiçbir faydası olmayacak. Aksine eve döndüğünde tüm bu saydığın sorunların üzerine birde çevrenle uğraşacaksın ve başka dertler başlayacak. İş bul, evlen vsvs. Ne yazık ki Türkiyede yaşıyoruz ve durum böyle. Eğer söylediklerimi değerli buluyorsan ve benden tek bir tavsiye isteyecek olursan o; tüm saydığın olumsuzluklara rağmen okulunu bitirmen olacaktır. O okulu bitirdiğin zaman geriye dönüp baktığında zorlansan bile bir şeyi başarmış olmanın vereceği hazzın seni nasıl mutlu edebileceğini şimdiden gözlerinde görüyorum. Hayat hiçbir zaman şuanki yaşındaki gibi geri dönmeyecek ve hep ileriye doğru akacak. Bu yaşları ıskalama derim. Sorunlar da her zaman hayatın bir parçası olacak bunlardan kaçmak yerine onlarla yüzleşmeni öneriyorum. Çünkü sen güçlüsün ve yapabilirsin.
 
KS
KS
B

Boulite1206

Picopat
Katılım
14 Eylül 2022
Mesajlar
206
Sivas'a ek madde 1 ile yatay geçiş yaparak dedemlerin yanında kalabilirim en azından daha rahat edebilirim. Öğrenci işlerini aradığımda bölüm açarsa yapabilirsin dedi. Orasıyla neredeyse 800 bin sıralama farkı var. Şuan burada durmam için tek sebep 40 günüm var eğer olursa beni motive eden tek şey.
 

Yeni konular

Yukarı