Üniversiteyi boşa mı okuyoruz?

166770

Kilopat
Makaleler
5
Anlamadığım bir şey var. Madem üniversite okuyan bile işsiz kalıyor, neden daha hala çalışıp çabalayıp bir şeyler yapmaya çalışıyoruz? Yani madem ileride iş sahibi olmayacaksak, para olmayacaksa, işsiz bir şekilde aile evinde oturmaya devam edecek isek. Bu kadar çalışma niye? Çalışana da yazık, adam o kadar çalışıyor. Günde bilmem kaç soru çözüyor, güzel bir üniversite kazanıyor ve okuyor. Ama bunun sonunda iş bulamıyor, yazık değil mi yani o çalışan kişinin tüm emekleri çöpe gidiyor. Anlam veremedim bir türlü. Ben de YKS'ye çalışıyorum, ama herhangi bir ileriye dönük ve bir hayal kurmuyorum veya hedefim yok. Öyle hiç aklımdan geçmedi. Okuyup, çalışıp, iş sahibi olup, para kazanmak. Yani ailem için sınava çalışıyorum ve üniversite okuyacağım. Gönülleri olsun diye, onları kırmak istemediğim için. Yoksa bu 16 yıllık eğitim hayatının sonu hüsran ile biteceğini adımdan çok daha iyi biliyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anlamadığım bir şey var. Madem üniversite okuyan bile işsiz kalıyor, neden daha hala çalışıp çabalayıp bir şeyler yapmaya çalışıyoruz? Yani madem ileride iş sahibi olmayacaksak, para olmayacaksa, işsiz bir şekilde aile evinde oturmaya devam edecek isek. Bu kadar çalışma niye? Çalışana da yazık, adam o kadar çalışıyor. Günde bilmem kaç soru çözüyor, güzel bir üniversite kazanıyor ve okuyor. Ama bunun sonunda iş bulamıyor, yazık değil mi yani o çalışan kişinin tüm emekleri çöpe gidiyor. Anlam veremedim bir türlü. Ben de YKS'ye çalışıyorum, ama herhangi bir ileriye dönük ve bir hayal kurmuyorum veya hedefim yok. Öyle hiç aklımdan geçmedi. Okuyup, çalışıp, iş sahibi olup, para kazanmak. Yani ailem için sınava çalışıyorum ve üniversite okuyacağım. Gönülleri olsun diye, onları kırmak istemediğim için. Yoksa bu 16 yıllık eğitim hayatının sonu hüsran ile biteceğini adımdan çok daha iyi biliyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Güzel üniversiteden kastın nedir?

Ya hiç okumayacaksın ya da yüksek puanlı üniversite kazanacaksın bunun başka yolu yok.

Bende okumak istemem ama asker olmayı istediğim için okuyacağım ki rütbem yüksek olsun. Yapmak istediğiniz mesleğin ihtiyaçlarını araştırın ve ona göre okuyup okumamayı seçin.

Evet, ama neye göre kime göre. Referansın(torpil) yoksa istediğin gibi iş bulamıyorsun benim gibi boşta geziyorsun. Yoksa üniversite okumak çok zevkli, en özgür ve mutlu olduğun zamanlar bence. Üniversite adı ile iş bulmanın alakası yok. Çevremde bunun sayısız örneği var. Olay kendinde ve referansında bitiyor.

Siz okuyup işsiz mi kaldınız?
Evet, şu an işsizim ama dediğim gibi referansınız olmadığı zaman "Günümüz Türkiye'si" için bu normal bir şey. Yaşım 30'u geçti, bir düzen tutturamadım. Aynı okuldan, bölümden çok iyi yerlere gelmiş özelde, devlette çalışan arkadaşlarım var. İnanın en rahatı da belediye de çalışmak, okul okumanıza gerek yok. Dediğim gibi referans bu işin yüzde 80'i. Okurken işi, referansı halletmeniz gerekiyor. Yani her şeyin hazır olması gerekiyor, yoksa mezun olduğunuzda çok zorluk çekersiniz.

Kırmadan ailene bu durumu izah etsen olmaz mı?

Hocam merhabalar. Dediğiniz her şeye katılıyorum ve biraz ekleme yapmak istiyorum. Aslında her yerde üniversitenin olması çok iyi bir şey. Fakat bu üniversitelerin eğitim kalitesi veya sağladığı imkanlar yetersiz olduğu için bu durum böyle. Aslında üniversitelerin böyle olmasının nedenini de "işsizliğin ertelenmesi" olarak da tanımlayabiliriz diye düşünüyorum. Ayrıca o "çok çalışan" insanlarda da sorun var, genellikle. Nedeni şu: Bize sürekli yüksek puanlara sahip okul veya bölümleri tercih etmemiz söyleniyor. Fakat o bölüme olan ilgi hiçbir şekilde sorgulanmıyor. Yani adam çok yüksek bir puan alıyor ve "güzel" bir üniversitede okuyor ancak hiçbir şekilde ne işini yapabiliyor ne de bundan memnun. Fakat bu seçimi de yapmazsa ileride yapacak bir şeyi de yok. İstihdam sağlanacak o kadar çok bölüm var ve buna rağmen bir sürü işsiz var.
Bu arada yukarıda birisi üniversitelerin bilim ve bilimsel araştırma kurumu olduğunu söylemiş. Bunu Türkiye için söylemiş, yani ciddiye almayın. Ayrıca bu adama göre gençliğin "kötü" olmasının nedeni ideolojiden yoksun olmakmış...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı