Üniversiteyi boşa mı okuyoruz?

Güzel üniversiteden kastın nedir?

Ya hiç okumayacaksın ya da yüksek puanlı üniversite kazanacaksın bunun başka yolu yok.

Sen sanırım yüksek puanlı üniversite kazanınca işin hazır sanıyorsun kaç tane ODTÜ hacettepe gibi üniversitelerden mezun olup işsiz kalan insan var saçma bir düşünce tarzı puanı yüksek oh işsiz kaldım böyle bir mantık yok maalesef.
Anlamadığım bir şey var. Madem üniversite okuyan bile işsiz kalıyor, neden daha hala çalışıp çabalayıp bir şeyler yapmaya çalışıyoruz? Yani madem ileride iş sahibi olmayacaksak, para olmayacaksa, işsiz bir şekilde aile evinde oturmaya devam edecek isek. Bu kadar çalışma niye? Çalışana da yazık, adam o kadar çalışıyor. Günde bilmem kaç soru çözüyor, güzel bir üniversite kazanıyor ve okuyor. Ama bunun sonunda iş bulamıyor, yazık değil mi yani o çalışan kişinin tüm emekleri çöpe gidiyor. Anlam veremedim bir türlü. Ben de YKS'ye çalışıyorum, ama herhangi bir ileriye dönük ve bir hayal kurmuyorum veya hedefim yok. Öyle hiç aklımdan geçmedi. Okuyup, çalışıp, iş sahibi olup, para kazanmak. Yani ailem için sınava çalışıyorum ve üniversite okuyacağım. Gönülleri olsun diye, onları kırmak istemediğim için. Yoksa bu 16 yıllık eğitim hayatının sonu hüsran ile biteceğini adımdan çok daha iyi biliyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

1 saniye sonra deprem olup binanın altında kalmayacağının bana garantisini verebilirsen bende tamamen üniversite okumanın gereksiz bir şey olduğunun garantisini verebilirim. Allah ne derse o olur 4 sene sonra senin okuyacağın bölümün patlama yapmayacağının kanıtı var mı? Kazanacağın bölüm belli mi? 1 saniyen belli değilken 4 sene sonrası için kesin konuşmak büyük büyük negatiflik yapma bence böyle. Böyle düşünüyorsan yatıp ölmeyi bekle zaten bir gün öleceğiz :)

Sen sanırım yüksek puanlı üniversite kazanınca işin hazır sanıyorsun kaç tane ODTÜ hacettepe gibi üniversitelerden mezun olup işsiz kalan insan var saçma bir düşünce tarzı puanı yüksek oh işsiz kaldım böyle bir mantık yok maalesef.

1 saniye sonra deprem olup binanın altında kalmayacağının bana garantisini verebilirsen bende tamamen üniversite okumanın gereksiz bir şey olduğunun garantisini verebilirim. Allah ne derse o olur 4 sene sonra senin okuyacağın bölümün patlama yapmayacağının kanıtı var mı? Kazanacağın bölüm belli mi? 1 saniyen belli değilken 4 sene sonrası için kesin konuşmak büyük büyük negatiflik yapma bence böyle. Böyle düşünüyorsan yatıp ölmeyi bekle zaten bir gün öleceğiz :)
Hocam evet Allah ne derse o olur ancak herşeyi de buna dayamak mantıksızlıktır. Herşey ortada, üniversite okuyanların büyük bir kısmı işsiz kalıyor. Birde iş beğenmiyorlar diyenler var. Acaba hayatının büyük bir kısmını okulda harcayıp, emek verip, çalışıp, çabalayıp neden sokakta simit satsın ki ? Bakın burada bu işi yapanlara birşey demiyorum ama bunlar gerçekler.

Hocam evet Allah ne derse o olur ancak her şeyi de buna dayamak mantıksızlıktır. Her şey ortada, üniversite okuyanların büyük bir kısmı işsiz kalıyor. Bir de iş beğenmiyorlar diyenler var. Acaba hayatının büyük bir kısmını okulda harcayıp, emek verip, çalışıp, çabalayıp neden sokakta simit satsın ki? Bakın burada bu işi yapanlara bir şey demiyorum ama bunlar gerçekler.

Ben dediğinize katılıyorum kendim üniversite 2. sınıf öğrencisiyim sonunu bile bile okuyorum ama başka çarem yok babamın fabrikası yok okulu bıraktıktan sonra yapabileceğim bir mesleğim yok. Şu anki gençler (arkadaşlarımdan biliyorum) ya baba parası yiyor ya da kolay para kazanmanın derdindeler kimse ağır işte çalışmak istemiyor. Benim okuyup bu bölümü bitirmekten başka şansım yok bitirdikten sonra işsiz kalırım kalmam yapabilecek maalesef bu ülkede hiçbir şey yok. Mantıklı bir şey gösterin okumayıp yapılabilecek bir şey bende bölümü dondurup size eşlik edeyim. Ülkenin şartları gereği böyle ama 2-3-4 sene sonra bir şeylerin değişmeyeceği anlamına gelmez.

Anlamadığım bir şey var. Madem üniversite okuyan bile işsiz kalıyor, neden daha hala çalışıp çabalayıp bir şeyler yapmaya çalışıyoruz? Yani madem ileride iş sahibi olmayacaksak, para olmayacaksa, işsiz bir şekilde aile evinde oturmaya devam edecek isek. Bu kadar çalışma niye? Çalışana da yazık, adam o kadar çalışıyor. Günde bilmem kaç soru çözüyor, güzel bir üniversite kazanıyor ve okuyor. Ama bunun sonunda iş bulamıyor, yazık değil mi yani o çalışan kişinin tüm emekleri çöpe gidiyor. Anlam veremedim bir türlü. Ben de YKS'ye çalışıyorum, ama herhangi bir ileriye dönük ve bir hayal kurmuyorum veya hedefim yok. Öyle hiç aklımdan geçmedi. Okuyup, çalışıp, iş sahibi olup, para kazanmak. Yani ailem için sınava çalışıyorum ve üniversite okuyacağım. Gönülleri olsun diye, onları kırmak istemediğim için. Yoksa bu 16 yıllık eğitim hayatının sonu hüsran ile biteceğini adımdan çok daha iyi biliyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Dostum kim demiş üniversite okuyan işsiz kalıyor diye.
Not evet doğru ama bu kötü üniversitelere gidenler için.
Sen bir ODTÜ boğaziçi'nde oku güzel bir bölümde ama sonra işsiz kaldım beni almadılar de.

Evet boşuna okuyorsun şu an okuyanlar bizim için çalışacak.

Ne iş yapacaksın da çalıştıracaksın sen.
Microsoft gibi bir altyapının yok ve sermayenin de o kadar büyük olduğunu düşünmüyorum.
Söyle ODTÜ gibi bir yer kazanılır ama ilk 100 isteyen bölüm var ilk 10000 de var.
Tutulan bir bölüm seçeceksin.
Not örnek verdim.

Sen bir ODTÜ boğaziçi'nde oku güzel bir bölümde ama sonra işsiz kaldım beni almadılar de.

Microsoft gibi bir altyapının yok ve sermayenin de o kadar büyük olduğunu düşünmüyorum.
Söyle ODTÜ gibi bir yer kazanılır ama ilk 100 isteyen bölüm var ilk 10000 de var.
Not örnek verdim.
Örnek veriyorum eskiden çalıştığım bir firmaya 600 mühendis iş başvurusu yaparken 40 tanede teknisyen başvuruyor.600 mühendisin arasından seçilmek mi var yoksa 40 tane teknisyenin arasından seçilmek mi var? Bu firmaya başlayan mühendisler asgari ücretten başlıyordu.

Not örnek verdim.
Hocam yukarıda ders çalışmaktan başka bir şey yapmayan insanlar demiştim ya, o okullarda okuyup da işsiz kalan insanlar genelde, maalesef, bu insanlar oluyor. Kötü üniversite ayrımı çok kötü bence. O "güzel" okullara iki milyon insan arasından sadece birkaç bin kişi giriyor maalesef.
Bu yukarıdaki kişi de yüksek ihtimalle trol, fazla ciddiye almayın.

Örnek veriyorum eskiden çalıştığım bir firmaya 600 mühendis iş başvurusu yaparken 40 tanede teknisyen başvuruyor. 600 mühendisin arasından seçilmek mi var yoksa 40 tane teknisyenin arasından seçilmek mi var?

Demek istediğiniz anladım ama.
Sen firmayı nasıl kuracaksın onu söyle bizim için çalışacak demişsin bilgisayar mühendisliği okuyorum beni veya birini kendine çalıştır mesela ne iş kurmayı düşünüyorsun.

Hocam yukarıda ders çalışmaktan başka bir şey yapmayan insanlar demiştim ya, o okullarda okuyup da işsiz kalan insanlar genelde, maalesef, bu insanlar oluyor. Kötü üniversite ayrımı çok kötü bence. O "güzel" okullara iki milyon insan arasından sadece birkaç bin kişi giriyor maalesef.
Bu yukarıdaki kişi de yüksek ihtimalle trol, fazla ciddiye almayın.

Hocam ülkemizde durum böyle üniversite ye girmek için günde 3 saat uyudum ben işsizlik ihtimalini düşünmek bile istemiyorum yavaş yavaş tanıdığım kişilere teklifler gelmeye başlıyor bile ve aramızda çok fark yok o yüzden kendim için işsiz kalacağımı düşünmüyorum ne yazıktır ki ülkemizde kötü üniversite diye bir şey var ama.
Not yeeneklerimize göre degil de ders çalışarak kazanabiliyoruz ne yazık ki.

Demek istediğiniz anladım ama.
Sen firmayı nasıl kuracaksın onu söyle bizim için çalışacak demişsin bilgisayar mühendisliği okuyorum beni veya birini kendine çalıştır mesela ne iş kurmayı düşünüyorsun.

Hocam ülkemizde durum böyle üniversite ye girmek için günde 3 saat uyudum ben işsizlik ihtimalini düşünmek bile istemiyorum yavaş yavaş tanıdığım kişilere teklifler gelmeye başlıyor bile ve aramızda çok fark yok o yüzden kendim için işsiz kalacağımı düşünmüyorum ne yazıktır ki ülkemizde kötü üniversite diye bir şey var ama.
Not yeeneklerimize göre degil de ders çalışarak kazanabiliyoruz ne yazık ki.
Hocam dediklerinizde kesinlikle haklısınız ve canınız sağ olsun. O kadar emek vermişsiniz ve hak ettiğiniz yerdesiniz, tebrik ederim sizi. Sizin gibi böyle saçma bir sınavı geçmesine rağmen hala bilinçli olan insanları görmek gerçekten çok iyi bir şey.

Her yere üniversite açarak üniversitelerin değerini düşürdüler. Girişinde üniversite yazan her yeri üniversite sanmayın. Türkiye'de gerçekten üniversite denilebilecek yerlerin sayısı 20'yi geçmez, maksimumdur o da. Türkiye'de 200 civarı üniversite var ve bunların dışındakiler size 2/4 yıllık bir zaman kaybı olur. Bu iyilerin içerisinde de saçma sapan bölümler bulunuyor. Sonra bu bölümlerden mezun olup iş bulamayınca iyi üniversiteleri de kötülüyorlar.

Üniversite yerine iş hayatını seçerek her işi yapamazsınız. Gerçekten günümüze uygun bir iş yapmak, ortaya bir ürün çıkarmak istiyorsanız bu eğitim şart. Hatta artık yüksek lisansı dâhi herkesin yapması gerektiğini düşünüyorum. Yıllar geçtikte buraya doktora da dahil olur. Eğitim konusuna dikkat etmezseniz çağın çok gerisinde kalırsınız ve sonunuz pek aydınlık olmaz.

Gerçek bir üniversite ve düzgün bir bölüm seçimi ile işsiz kalmak için uğraşmanız gerekir. Şirketlerin çoğu alanına hakim insanlar arıyor, özellikle Türkiye gibi bir yerde eğer alanınıza hakimseniz havada tutulursunuz. İlk cümledeki iki şarta rağmen işsiz kalan insanlara üniversitede ne yaptığını sorun. Varsa LinkedIn hesabına mutlaka bakın, not ortalaması gibi bilgileri öğrenin. Üniversitede 2 ortalama yapıp "geçsem yeter" kafasındaki insanı insanlar neden işe alsın? Bu konuyla alakalı YouTube'da bir video var, Hacettepe Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu olup işsiz birinin videosu. Muhtemelen çoğunuz görmüştür. Videodan sonra LinkedIn hesabına baktığımda bölümü 9 yılda bitirdiğini gördüm. 4 yıllık bir bölümü 9 yılda bitiren biri işsiz kalmayacak da kim kalacak? O sürede Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecesini alan insanlar var.

Özetle, üniversitelere çamur atan insanların dediklerinden önce atan kişilere dikkat edin. Düzgün bir üniversite ve bölümden mezun olan birinden bu tip sözleri kolay kolay duymazsınız zaten.

Geri
Yukarı