Üniversiteyi çalışmak için bir yıl ertelemek

ismet hakan

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Mimarlık öğrencisi - Tasarımcı
İnşaat mühendisliği okuyacağım kısmet ise. Çok iyi bir üniversite değil fakat kötü de değil. Bu sene gidersem maddi olarak sıkıntı çekeceğim. Şöyle oluyor para ucu ucuna yetecek ve bazen ezilmek zorunda kalacağım. Elbette şükür, fakat 4 belki 5 sene boyunca bu şekilde gidecek. Sormak istediğim soru ise şu, bir sene beklemeli miyim? 5 ay normal bir işte çalışacağım geriye kalan 7 ay YGS LYS çalışacağım. Bu seneden daha yüksek puan yapacağıma inanıyorum :) Tavsiyelerinizi bekliyorum, her biri benim için çok önemli. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Akif teşekkür ederim. Çoğu insan, bu sene git bir sene boşa gitmesin diyor. Onlara kendimi anlatmak istiyordum ve anlatamıyordum, daha sonra sorun belki de bendedir diye düşündüm. Öyle olmadığını anladım :)

Bence bir yıl çalışıp daha iyi bir üniversiteye gideceğini kafana koy hırs yap çalış ve emeğinin karşılığını alacaksın emin ol. Ben ilk sene pek araştırmadan soruşturmadan bölümün adına kanıp gittim şuan sonuç felaket, okulu bir sene uzattım, yani anlayacağın bir yılımı kurtardım derken üniversiteyi bir sene uzatıp hayatımın bir yılı boşa gitmiş oldu.

@Akif teşekkür ederim. Çoğu insan, bu sene git bir sene boşa gitmesin diyor. Onlara kendimi anlatmak istiyordum ve anlatamıyordum, daha sonra sorun belki de bendedir diye düşündüm. Öyle olmadığını anladım :)
İnsanlar yaşamadığı sürece anlamaz hocam. Eğer yeterli maddi birikimi sağlayacak bir iş bulabilirseniz bence de dediğiniz mantıklı.

Okurken aynı zamanda part time işte çalışan insanlar çok var. Eğer seneye yine inşaat mühendisliği yazmayı düşünüyorsan bence bekleme. Maddiyata gelince elbette bir yerden sağlanıyor. Ne durumda okuyan insanlar var bilsen böyle düşünürdün. Olduğundan fazlasına para harcamadığın sürece sıkıntı yaşamazsın. Ayrıca mezuniyetinin geciktiği her sene potansiyel olarak "12*1 aylık mühendis maaşı" kaybediyorsun.
Ama üzgünüm ki insanlarımız üniversiteye gidince ilk başlarda derslerden daha çok ortamlara kayıyor. Bu hataya düşmeyip okulunun gereğini yaparsan çok şey kazanırsın. Ayrıca devlet kredisi/burs imkanı da var.

Okurken aynı zamanda part time işte çalışan insanlar çok var. Eğer seneye yine inşaat mühendisliği yazmayı düşünüyorsan bence bekleme. Maddiyata gelince elbette bir yerden sağlanıyor. Ne durumda okuyan insanlar var bilsen böyle düşünürdün. Olduğundan fazlasına para harcamadığın sürece sıkıntı yaşamazsın. Ayrıca mezuniyetinin geciktiği her sene potansiyel olarak "12*1 aylık mühendis maaşı" kaybediyorsun.
Ama üzgünüm ki insanlarımız üniversiteye gidince ilk başlarda derslerden daha çok ortamlara kayıyor. Bu hataya düşmeyip okulunun gereğini yaparsan çok şey kazanırsın. Ayrıca devlet kredisi/burs imkanı da var.
Haklısın hocam tabi bir yandan böyle şeyler de var. Kafelerde, restoranlarda, AVM'lerdeki mağazalarda da çalışarak okuyabilirsin, ayrıca KYK burs/kredisine de kesinlikle başvur. İlk çıktığında 3 aylık ödeme de yapıyorlar artık. Ayrıca üniversitede kütüphane, yemekhane, bilgi işlem dairesi veya bölümlerde de öğrenci asistanı olarak çalışabiliyorsun boş saatlerine göre ve ayda 350 - 400 TL arası para alabiliyorsun. Bursunu, kredini de engellemiyor. Böyle bir seçenek de var tabi.

Daha iyi bir okula gitmek için ertelemek doğru. Bu geleceğe yatırımdır. Bunun karşılığını daha sonra alacaksın. Şimdiden başarılar dilerim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı