Üniversiteyi Türkiye'de Okuyup Yurt Dışına Gitmek İstiyorum

TheNovaPunchers

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar şu an 11. sınıfım ve üniversite sınavına hazırlanıyorum. Üniversiteyi Türkiye'de okuyup yurt dışına gitmek istiyorum (kalıcı olarak). Ya mühendislik ya da tıp seçeceğim fakat tıp okuyan birisinin yurt dışına gidebilmesi daha zor diye biliyorum. En azından bir mühendisin kendini geliştirip gidebilmesi sanırım biraz daha kolay. O yüzden gönlüm daha çok mühendislikten yana. Kafam gerçekten çok karışık. Gerçekten bu konu hakkında bilgisi olan ve bana yardımcı olabilecek kişilerin yardımlarını bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum benim tavsiyem yurt dışında eğitim görmen. Türkiye'deki bir diploma Avrupa'da para etmeyebilir. Ama bir Bulgaristan'da okusaydın değeri olabilirdi. Çünkü Avrupa Birliğine bağlı. Şimdi ise ailemden bir örnek vereyim. Kuzenim iyi bir liseden mezun olmuştu. Liseyi bitirdikten sonra Almanya'ya Münih şehrinde elektrik-elektronik mühendisliğini okumaya gitti. Bu örneği düşünebilirsin. Ama bazı şeyleri söylemem lâzım. Ailesi zengin değildi, maddi olarak sıkıntı yaşadılar. O da ailesine yük olmamak için özel ders veriyordu. Aylık 300 euro. Matematik dersinden. Ama tabii yine masraflarını karşılayamıyordu. Yine de mezun oldu herhalde. Yüksek lisans yapacaktı en son diye hatırlıyorum. Bana sorarsan, bu riskleri alarak git. Örneğin Almanya'nın üniversite sınavı kolaymış ama üniversite dönemi çok zormuş. 400 kişi mi ne alıyorlarmış, dönem sonu 70 kişi kalıyorlarmış. Düşün... Çok çalışman lâzım. Bu sadece Almanya için bir örnek. Şunu da söyleyeyim. Kuzenim, ortaokuldan itibaren kafasına koymuştu. Bence yurt dışında okuyacaksan da bir plan hazırla. Görüyorum ki hazırlıyorsun. Ama çok düşün. Bir kere de uygula.

Dostum benim tavsiyem yurt dışında eğitim görmen. Türkiye'deki bir diploma Avrupa'da para etmeyebilir. Ama bir Bulgaristan'da okusaydın değeri olabilirdi. Çünkü Avrupa Birliğine bağlı. Şimdi ise ailemden bir örnek vereyim. Kuzenim iyi bir liseden mezun olmuştu. Liseyi bitirdikten sonra Almanya'ya Münih şehrinde elektrik-elektronik mühendisliğini okumaya gitti. Bu örneği düşünebilirsin. Ama bazı şeyleri söylemem lâzım. Ailesi zengin değildi, maddi olarak sıkıntı yaşadılar. O da ailesine yük olmamak için özel ders veriyordu. Aylık 300 euro. Matematik dersinden. Ama tabii yine masraflarını karşılayamıyordu. Yine de mezun oldu herhalde. Yüksek lisans yapacaktı en son diye hatırlıyorum. Bana sorarsan, bu riskleri alarak git. Örneğin Almanya'nın üniversite sınavı kolaymış ama üniversite dönemi çok zormuş. 400 kişi mi ne alıyorlarmış, dönem sonu 70 kişi kalıyorlarmış. Düşün... Çok çalışman lâzım. Bu sadece Almanya için bir örnek. Şunu da söyleyeyim. Kuzenim, ortaokuldan itibaren kafasına koymuştu. Bence yurt dışında okuyacaksan da bir plan hazırla. Görüyorum ki hazırlıyorsun. Ama çok düşün. Bir kere de uygula.
Lisans eğitimimi yurt dışında yapmam zor gibi gözüküyor. Amacım burada Boğaziçi gibi statüsü diğer okullara göre daha yüksek ve akademik seviye olarak gerçekten bir üniversite gibi kabul edilebilir düzeyde yüksek bir üniversitede okumak. Ve sonrasında gitmek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı