Ünlü faşist lider hakkında düşünceleriniz nedir?

İçmailAbi

Decapat
Katılım
18 Temmuz 2019
Mesajlar
766
Ben bir düşüncemi daha söyleyeyim. Tek kazanma ihtimalleri Stalingrad Savaşı'nı yapmak yerine Bakü'ye inip petrol kaynaklarından sonra Stalingrad'ı kuşatsa bence kazanabilirdi veya Stalingrad Savaşı'nı yapıp kanatları daha sağlam tutsa kazanabilirdi.
 

technora

Hectopat
Katılım
28 Haziran 2018
Mesajlar
1.684
Makaleler
1
Çözümler
5
Şimdiden kusura bakmayın, konu biraz dağılacak. Tarih ve uzun yazıları okumayı sevenlerin okumasını tavsiye ederim. O zamanın öne çıkan insanları kendi zamanlarına göre her daim çok uç fikirlere sahipti. Hitler de bunlardan birisi. Yaptığı şeyler kesinlikle tartışılır, hiçbir şekilde yaptığı kötü şeyler inkâr edilemez. Fakat bence Hitler bu yaptığı şeyleri insanlara acı çektirmek için değil, bağlı olduğu ülke ve ülkeleri tamamen kalkındırmak için yaptı. Bugün dünya üzerindeki- Almanya demiyorum, direk dünya diyorum- sanayi, teknoloji ve sağlık alanlarının gelişmesini sağlayan kişilerden birisidir Hitler. Bunu yaparken kullandığı yöntemler her ne kadar kötü olursa olsun, Hitler dünyanın gelişmesine yardımcı oldu. Lakin, bu dediklerimi sakın yanlış anlamayın. Hiçbir şekilde Hitler'i övmüyorum, sonuçta bir sürü insan öldü ve bir sürü oluşum harap edildi.
Bu durumun benzeri ABD için de söylenebilir. ABD'nin Japonya'yı iki tane atom bombasıyla nasıl saf dışı bıraktığını hepimiz biliyoruz. Atom bombasının kötü etkilerini ve tahribatını da. Lakin, sonuçları düşündüğünüzde- dolaylı da olsa- bu durum sayesinde Japonya günümüzün en "refah" ülkelerinden bir tanesi.
Fakat, yukarıda saydığım bu durumlar her ne kadar- dolaylı da olsa- olumlu etkiler yarattıysa da benzer durumların olumsuz etkilerini de görmemiz gerekiyor. SSCB de benzer bir şey yaptı. Stalin'in Ukraynalılar tarafından sevilmediğini biliyorsunuzdur. Ve bildiğiniz gibi Ukrayna bugün yaşamak isteyeceğiniz bir ülke değildir. Veya- başta ABD olmak üzere- sefalet çeken Orta ve Güney Amerika ülkelerinde kim yaşamak ister ki? Benzer şeyler bu ülkelerin de başına geldi ve sonuçlar çok kötü oldu. Hiçbiri bir Japonya veya Almanya olamadı.
Demem odur ki, Hitler her ne kadar kötü yöntemler uygularsa uygulasın, bugün Dünya- dolaylı da olsa- Hitler sayesinde gelişmiştir. Tabi tüm gelişmeleri Hitler'e bağlamak yanlış olacaktır. SSCB, ABD, Fransa, Çin ve daha niceleri...
Şimdi, konudan kopacağım ama eğer ki bahsettiğiniz kişi Erdoğan'sa size sadece şunu söyleyebilirim: Erdoğan siyasi bir modelden başka bir şey değildir, bence. Hiçbir şekilde ne Hitler ne de Stalin seviyesinde birisi değil.
Ekleme: Ciddi ciddi "Hitler" kelimesinin sansürlenmesinin sebebini gerçekten anlamıyorum, birisi bana bunu izah edebilir mi? Acaba Stalin ya da Batista kelimeleri de mi sansürlüdür?
 
KS
Is That A SKYLINE
Katılım
3 Ocak 2021
Mesajlar
1.647
Çözümler
6
Yer
Skyline Fabrikası.
Ama eğer ki bahsettiğiniz kişi erdoğan'sa size sadece şunu söyleyebilirim: Erdoğan siyasi bir modelden başka bir şey değildir, bence. Hiçbir şekilde ne hitler ne de stalin seviyesinde birisi değil.

İmkansız. Siyasete gitmesini istemiyorum ama %50 oy almış birine faşist demek akıllı insanın işi değil.
 

technora

Hectopat
Katılım
28 Haziran 2018
Mesajlar
1.684
Makaleler
1
Çözümler
5
İmkansız. Siyasete gitmesini istemiyorum ama %50 oy almış birine faşist demek akıllı insanın işi değil.
Hocam, bence de ona faşist denilmesi çok saçma zaten ama içerikte ondan bahsedilmiştir diye düşündüm. Erdoğan herhangi bir soy kırım ya da darbe yapmadı. Tabi- dolaylı olarak- ülkeye zarar verip vermediği tartışmaya açıktır. En basiti uyguladığı politikalar.
 
Yukarı