Üretim ekonomisi deyip üretimin önünü tıkamak

Coderman128

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Konu siyaset değildir. Moderatör arkadaşlar konuyu silmezse sevinirim. Başlıktaki iş devletin yaptığı en büyük yanlışlardan biridir. Devlet üretimi sadece cisim üretmekten ibaret görüyor. Gençlerin yapacağı yazılım, oyun vs. gibi şeyleri üretimden saymıyorlar. Raspbery Pi, step motor, Arduino vs. almak istesen gümrük vergisinden dolayı dünyanın parası tutuyor. Normal bilgisayar veya laptop alsan %18 KDV'si var, o da dünyanın parası. Dünyanın yeni çağa geçtiği şu günlerde devlet klasik üretimden ödün verip teknoloji sektörüne yatırım yaparsa ülke çok iyi yerlere ulaşabilir. Treni kaçan klasik üretimi tutturabilmek için Çin modeli gibi saçma sapan birşey uydurdular halkın alım gücünü bozdular. Teknolojik ürünler lüks haline geldi. TEKONFEST'i kurdular iyi yaptılar ama bu gençlerde çok daha fazla potansiyel var. TEKNOFEST'e imkanı yeten şeyleri götürüyorlar. Yani demek istediğim şu devirde teknolojiyi sadece Timuçin, Berk gibi adamlar değil de Ahmet, Mehmet gibi adamlar da üretsin. Bu iş gençlerin önünü tıkamaktan başka birşey değil. Bu ürünlerde gümrük vergisi olmamalı. Bilgisayar gibi ürünlerin vergisi azaltılmalı.

@Cruslan hocam gülme emojisi atmak yerine tezimi çürütürseniz daha iyi olur.
Siz kendinizi yarışın içine soktunuz yok yere kendimi kanıtlayacağım diye. Yarışa çevirdiniz fakat ben sadece fikir belirtmiştim. Başkasının ifadesi zorunuza gidiyorsa benim sorunum değil, sizindir.

Konudan sapmamak adına bu anlamsız yarışa katılmayacağımı belirtmek isterim.

10 000 000 pc satılsın ülkede diyelim. işinden 100 tane yazılımcı çıksa yeter. Adam akıllı yazılımcı.
Misal neden dünya devi bir marka çıkmasın ki?
Gümrük vergileri gerçek manada gelişimin önünde engel. Kendisi üretmiyor ama giren malada izin vermiyor.
Alan herkes büyük işler başaracak diye bir şey yok ama bu şekilde engel koyunca büyük işler yapacak adamları daha doğmadan öldürüyorlar.
9.999.999 kişi eğlence için alır ... ürünün ama içinden 1 tane Elon Musk çıkar ve ülkenizi şahlandırır.

10 000 000 pc satılsın ülkede diyelim. işinden 100 tane yazılımcı çıksa yeter. Adam akıllı yazılımcı.
Misal neden dünya devi bir marka çıkmasın ki?
Gümrük vergileri gerçek manada gelişimin önünde engel. Kendisi üretmiyor ama giren malada izin vermiyor.
Alan herkes büyük işler başaracak diye bir şey yok ama bu şekilde engel koyunca büyük işler yapacak adamları daha doğmadan öldürüyorlar.
9.999.999 kişi eğlence için alır ... ürünün ama içinden 1 tane Elon Musk çıkar ve ülkenizi şahlandırır.
Kitabın ortasından konuştunuz hocam.

Geri
Yukarı