Ürün satmaktan korkmak

Criesley

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
İlahiyat
Evet bu çoğu insanda var olabilecek bir korku.
Bazı büyük siteler 2. el ürün satışına izin veriyor ama bu satışta 14 günlük korkunç uzun iade süreci var.

Bu iade süreci içerisinde adam ürünü kırıp dökebilir parasını umursamadan geri isteyebilir ve siz bir şey yapamazsınız gerçeği de var.

İşin aslı malum sitede ekran kartımı satmak istedim malum sitedekinler GET açın dediler artık anladınız siz.

Onu da yapmak istemiyorum 1060 6 GB var elimde miningcilerin aşkı falan diyebiliriz frekans hızı yüksek OC bir model.

Aklımdaki fiyat siteye koyarken 3100 idi evet biraz pahalı olabilir ama yok yani başka yerde arasanız o kartı bulamazsınız aynı sitede 3GB modeli 3200 TL.

Bu korkum yüzünden az önce kaldırım samsun gibi bir yerde iseniz kart bulmak ve almak zordur. Siz 3100 yazarsınız adam size 2100der.

Kısaca ölü bir fiyat bile yazsanız oda ölür.

Ne yapacağımı bilmiyorum şahsen yardım edin ya.

Son düzenleyen: Moderatör:
Satmadan önce kartın durumuyla ilgili resim çekin. Yani kartı çalışırken, oyun oynarken videoya çekin(Tarih belirtin ki kart satılmadan önce olduğu anlaşılsın.) Sonra satın. Ölücüleri sallayın. Varsayalım sattın, adam kırdı birşey yaptı ki kart kullanılamaz halde. Adama dersin sağlam halde sattım bunu ben, adam diyecek mahkemeye şikayet edecem. Siz diyeceksiniz ki et kardeş, çalışır haldeyken satıldığına dair kanıtım var. Öylece kalacaktır.

Şikayet sitelerine girip bakın derim. Dolandırılıp
üzerine 8 aydır sonuç alamayan insanlar var. Ben alıcı olsam ve niyetim kötü olsa kartı alıp 13gün mining yapıp iade etmek istesem tek kelime etmeniz mümkün değil. İlanı açarken "onaylıyorum" diyorsunuz çünkü. Satıcı tarafını korumayan bir durum. Beşki yurtdışında olsak, kimse 200$'lık kart için böyle saçmalıklar yapmaz ama maalesef burası farklı. Bunu huy edinen çok kişi var maalesef. En güzeli elden satış yapmak.

Not: Sarı sitede sanırım bu durumun suistimal edilmemesi için süre kısaltıldı 5gün ya da 7gün içerisinde ürün elinize ulaştıktan sonra onay vermezseniz otomatik onaya düşüyor diye biliyorum. Yanılıyor da olabilirim.

Ekran kartı üreticisinden daha fazla kar edemeyeceğiniz için üzülmüşsünüz. Ben de üzüldüm geçmiş olsun. Alana buradan geçmiş olsun diyorum.
Bruh.
Kimse almadı bende satmadım birşey sordum sadece...
Kusura bakmayın ama bu dönem de 2100e şaka gibi 1050 satışı varken ne yapmamı beklediniz merak ediyorum.
Şikayet sitelerine girip bakın derim. Dolandırılıp
üzerine 8 aydır sonuç alamayan insanlar var. Ben alıcı olsam ve niyetim kötü olsa kartı alıp 13gün mining yapıp iade etmek istesem tek kelime etmeniz mümkün değil. İlanı açarken "onaylıyorum" diyorsunuz çünkü. Satıcı tarafını korumayan bir durum. Beşki yurtdışında olsak, kimse 200$'lık kart için böyle saçmalıklar yapmaz ama maalesef burası farklı. Bunu huy edinen çok kişi var maalesef. En güzeli elden satış yapmak.

Not: Sarı sitede sanırım bu durumun suistimal edilmemesi için süre kısaltıldı 5gün ya da 7gün içerisinde ürün elinize ulaştıktan sonra onay vermezseniz otomatik onaya düşüyor diye biliyorum. Yanılıyor da olabilirim.
O sitede 3 günlük onay var ama 14 gün yine devam ediyor.
Satmadan önce kartın durumuyla ilgili resim çekin. Yani kartı çalışırken, oyun oynarken videoya çekin(Tarih belirtin ki kart satılmadan önce olduğu anlaşılsın.) Sonra satın. Ölücüleri sallayın. Varsayalım sattın, adam kırdı birşey yaptı ki kart kullanılamaz halde. Adama dersin sağlam halde sattım bunu ben, adam diyecek mahkemeye şikayet edecem. Siz diyeceksiniz ki et kardeş, çalışır haldeyken satıldığına dair kanıtım var. Öylece kalacaktır.
Uğraşmak istemiyorum hocam işin aslı açık bir davam var 6 aydır kimsenin umrumda değil.

Önce bugüne ait yeni bir gazete al marketten. Dalga geçmiyorum ciddiyim.

Daha sonra aldığın yeni tarihli gazeteyi videoya çek ve video kaydına ara vermeden ekran kartını göster. Testlerini yap, oyununu oyna. En son da kaydı bitir. Elinde sağlam olduğuna dair tarihli bir delil olur böylece. Ek olarak video kaydı almadan önce telefonun video ayarlarından tarih/saat ve konum ayarlarını kapattıysan aç ki video bilgisine kaydolsun.

Aynısını kargoya verirken de yap. Hatta aynı gün ve aynı kayıt içinde bunların hepsi olsa daha düzgün ve iyi olur.

Önce bugüne ait yeni bir gazete al marketten. Dalga geçmiyorum ciddiyim.

Daha sonra aldığın yeni tarihli gazeteyi videoya çek ve video kaydına ara vermeden ekran kartını göster. Testlerini yap, oyununu oyna. En son da kaydı bitir. Elinde sağlam olduğuna dair tarihli bir delil olur böylece. Ek olarak video kaydı almadan önce telefonun video ayarlarından tarih/saat ve konum ayarlarını kapattıysan aç ki video bilgisine kaydolsun.

Aynısını kargoya verirken de yap. Hatta aynı gün ve aynı kayıt içinde bunların hepsi olsa daha düzgün ve iyi olur.
Aşırı mantıklı hocam. Bence güzel taktik teşekkürler.

İkinci el kart satışı yapacağınız durumda benim önerim alıcıyla açıkça konuşmanızdır. İstediği tüm testleri yapsın, gerek uzaktan video izleyerek, gerek gelip kendi yaparak emin olsun. Kart senin görüş alanından çıktığı andan itibaren senin sorumluluğunun olmaması gerekiyor. Adam kartı mı yumrukladı, açıp devrelere mi tükürdü, anahtarı takıp çipleri mi sökmeye çalıştı bilemezsin. Bunları alıcıyla açıkça konuşur ve get gibi "satıcının" dolandırılma ihtimalinin yüksek olduğu sistemler kullanmazsan rahat edersin. Bu arada tüm konuşmaları satır satır kaydet, hepsinin fotoğraflarını al ki bir problem çıkarsa başın ağrımasın.
Ve buna özellikle dikkat et, kartı sattığında eft açıklamasında kartın marka modeli de yazsın. Canı sıkılıp sebepsiz zenginleşme davası açamaması için bir önlemdir.
Gerekli önlemleri aldığında ve her şeyi açıkça konuşup bunları kayıt altına aldığında gayet rahat olabilirsin.

Evet bu çoğu insanda var olabilecek bir korku.
Bazı büyük siteler 2. el ürün satışına izin veriyor ama bu satışta 14 günlük korkunç uzun iade süreci var.

Bu iade süreci içerisinde adam ürünü kırıp dökebilir parasını umursamadan geri isteyebilir ve siz bir şey yapamazsınız gerçeği de var.

İşin aslı malum sitede ekran kartımı satmak istedim malum sitedekinler GET açın dediler artık anladınız siz.

Onu da yapmak istemiyorum 1060 6 GB var elimde miningcilerin aşkı falan diyebiliriz frekans hızı yüksek OC bir model.

Aklımdaki fiyat siteye koyarken 3100 idi evet biraz pahalı olabilir ama yok yani başka yerde arasanız o kartı bulamazsınız aynı sitede 3GB modeli 3200 TL.

Bu korkum yüzünden az önce kaldırım samsun gibi bir yerde iseniz kart bulmak ve almak zordur. Siz 3100 yazarsınız adam size 2100der.

Kısaca ölü bir fiyat bile yazsanız oda ölür.

Ne yapacağımı bilmiyorum şahsen yardım edin ya.
Aynı korkuyu ben de yaşadım. Hatta ürünü satarken sırf bu yüzden vazgeçtim. Sonrasında alıcı kişi tehdit ederek yaptığın ayıp dedi ve ürünü aldı. Ben de sattığım ürün yerine başka bir ürün aldım. Yalnız ürünü satmadan önceki gün çalıştığına dair bir video çekmiştim.

Geri
Yukarı