Ürünlerini Çin'de üretmeyen markalar

River P.

Decapat
Merhaba. Maalesef birçok marka, üretim aşaması ucuz diye ürünlerini Çin fabrikalarında üretiyor. Bazı markalar üretim aşamalarının tamamını Çin'de yapıyor. Ayrıca Çin markaları da piyasada geniş bir alana sahip. Ancak ortada, Çin'in Doğu Türkistan'daki kardeşlerimize yaptığı büyük bir zulüm/soykırım var. Avrupa Birliği, İngiltere gibi birçok ülke, Çin'e yaptırım kararı aldı. Kanada, Hollanda ve ABD, soykırım olarak belirtti. Türkiye ise sessiz.
Çin'in Uygur Türkü kardeşlerimizin, zorla fabrikalarda çalıştırıldığı, insanlık dışı uygulamalar yaptığı söyleniyor. Haberde rahatsız edici ifadeler mevcut, uyarayım. (BBC, Euronews,)
ASPI raporuna göre, birçok marka, doğrudan ya da dolaylı olarak, Uygur iş gücünden yararlanıyor.
ASPI (Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü) Raporu / Sayfası
Rapordan alıntı: (Bildiğim kadarıyla H&M ve Nike, Sincan'da üretilen pamuğu almayı durdurmuşlar.)
In all, ASPI’s research has identified 82 foreign and Chinese companies potentially directly or indirectly benefiting from the use of Uyghur workers outside Xinjiang through abusive labour transfer programs as recently as 2019: Abercrombie & Fitch, Acer, Adidas, Alstom, Amazon, Apple, ASUS, BAIC Motor, Bestway, BMW, Bombardier, Bosch, BYD, Calvin Klein, Candy, Carter’s, Cerruti 1881, Changan Automobile, Cisco, CRRC, Dell, Electrolux, Fila, Founder Group, GAC Group (automobiles), Gap, Geely Auto, General Motors, Google, Goertek, H&M, Haier, Hart Schaffner Marx, Hisense, Hitachi, HP, HTC, Huawei, iFlyTek, Jack & Jones, Jaguar, Japan Display Inc., L.L.Bean, Lacoste, Land Rover, Lenovo, LG, Li-Ning, Mayor, Meizu, Mercedes-Benz, MG, Microsoft, Mitsubishi, Mitsumi, Nike, Nintendo, Nokia, Oculus, Oppo, Panasonic, Polo Ralph Lauren, Puma, SAIC Motor, Samsung, SGMW, Sharp, Siemens, Skechers, Sony, TDK, Tommy Hilfiger, Toshiba, Tsinghua Tongfang, Uniqlo, Victoria’s Secret, Vivo, Volkswagen, Xiaomi, Zara, Zegna, ZTE.
(Ayrıca Huawei, Baidu ve Alibaba için, yani Çinli teknoloji şirketleri, Çin'de yaşayan Uygur Türklerinin tespiti için patent aldığı söyleniyor.)

Açıkçası artık Çin'de üretilmeyen ürünler için araştırma yapacağım. Evet zor olacak, çünkü çoğu ürünün herhangi bir üretim aşaması (Paketleme, montaj, elektronik parça üretimi vb.) Çin fabrikalarında . Üstünde "Made in China / PRC" yazmayan ürünlerin bile, herhangi bir üretim aşaması Çin'de yapılabiliyor diye biliyorum. (PRC: People's Republic of China)
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Herhangi bir ürününü Çin'de üretmeyen bildiğiniz bir marka var mı?

Korkunç... Gerçekten çok korkunç. Çin, dünya pazarının büyük oranına sahipken onlara ait olmayan üretimi bulmak samanlıkta iğne bulmaya benziyor.

1980/90'lı yıllarda boşuna dememişler Çin büyüyecek diye. Batı büyüttü, sonuçlarına da batı katlanacak.

Göz mü yumalım yani? Her şey kişinin kendisinde başlar. O zulmü engelleyemiyorum, en azından duyurmak ve yapabildiğim kadar protesto etmek, insani bir görevdir bana göre.
Protestosu yapılıyor. Maalesef batı bloğundan her an şutlanabileceğimiz ve gidecek tek yerimiz komşularımız olan doğu bloğu olduğu için, basın organlarımız sansürleniyor. Başka ülkelerde Uygur Türkleri için düzenlenen kampanyalara bile katılmıyoruz.

"Çin milletinin sözü tatlı, ipek kumaşı yumuşak imiş. Tatlı sözle, yumuşak ipek kumaşla aldatıp uzak milleti öylece yaklaştırırmış... Tatlı sözüne, yumuşak ipek kumaşına aldanırsan; Türk milleti, öleceksin."

Merhaba. Maalesef birçok marka, üretim aşaması ucuz diye ürünlerini Çin fabrikalarında üretiyor. Bazı markalar üretim aşamalarının tamamını Çin'de yapıyor. Ayrıca Çin markaları da piyasada geniş bir alana sahip. Ancak ortada, Çin'in Doğu Türkistan'daki kardeşlerimize yaptığı büyük bir zulüm/soykırım var. Avrupa Birliği, İngiltere gibi birçok ülke, Çin'e yaptırım kararı aldı. Kanada, Hollanda ve ABD, soykırım olarak belirtti. Türkiye ise sessiz.
Çin'in Uygur Türkü kardeşlerimizin, zorla fabrikalarda çalıştırıldığı, insanlık dışı uygulamalar yaptığı söyleniyor. Haberde rahatsız edici ifadeler mevcut, uyarayım. (BBC, Euronews,)
ASPI raporuna göre, birçok marka, doğrudan ya da dolaylı olarak, Uygur iş gücünden yararlanıyor.
ASPI (Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü) Raporu / Sayfası
Rapordan alıntı: (Bildiğim kadarıyla H&M ve Nike, Sincan'da üretilen pamuğu almayı durdurmuşlar.)

(Ayrıca Huawei, Baidu ve Alibaba için, yani Çinli teknoloji şirketleri, Çin'de yaşayan Uygur Türklerinin tespiti için patent aldığı söyleniyor.)

Açıkçası artık Çin'de üretilmeyen ürünler için araştırma yapacağım. Evet zor olacak, çünkü çoğu ürünün herhangi bir üretim aşaması (Paketleme, montaj, elektronik parça üretimi vb.) Çin fabrikalarında . Üstünde "Made in China / PRC" yazmayan ürünlerin bile, herhangi bir üretim aşaması Çin'de yapılabiliyor diye biliyorum. (PRC: People's Republic of China)
Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Herhangi bir ürününü Çin'de üretmeyen bildiğiniz bir marka var mı?
(silindi)

Yeni konular

Geri
Yukarı