Üst seviye TV önerisi

LG G3 OLED'te yaklaşık %60'lık parlıklık artışı mla'lerle(Micro lense array) birlikte olacak. Normalde ışık en dış ekranda görünürken ışığın bir kısmı geri tepip en dış ekrana ulaşmaz ama bu çok küçük lensler(42 milyar tane ama panelin boyutuna göre değişebilir) ışığa odaklanıp tam olarak ana dış ekrana ışığın gelmesini sağlayarak parlaklığın %60 oranında artmasını sağladılar.

Vallahi hocam gecen gun Samsung S95b OLED magazada 2000 euro idi, G3 3000 kusur euro civarinda bir fiyat ile satisa cikti. Tabii ki olmusken en guzelini istiyor insan ama S95B kafami ciddi kurcaladi. Sanirim sene sonunu bekleyip G3 icin indirip kovalayacagim.

Ben de son zamanlarda baya bir araştırdım ve mağazalara gidip baktım. Yıllar önce de LG görüntü kalitesinde ileriydi hala da öyle. Ayrıca OLED alacaksanız heatsink olayına dikkat etmenizi öneririm burn-in olmaması açısından. Mesela heatsink C2'de yok ancak G2'de var.

Ben de son zamanlarda baya bir araştırdım ve mağazalara gidip baktım. Yıllar önce de LG görüntü kalitesinde ileriydi hala da öyle. Ayrıca OLED alacaksanız heatsink olayına dikkat etmenizi öneririm burn-in olmaması açısından. Mesela heatsink C2'de yok ancak G2'de var.
Heatsink kesinlikle bir arti fakat cogu kisi burn-in sorunu artik olmadigini soyluyor, bu sorundan sikayet edenlerde genelde Tv'yi PC monitoru olarak kullananlar. Ben genelde online icerik ve ps5 ile kullancagim icin ekranda sabit bir logo yada burn-in e vesile olacak bir risk oldgunu dusunmuyorum. Ama sanirim QLED devrini kapatip OLED e adim atmanin vakti geldi ama pahali ama ucuz OLED modelleri arasinda inceleme yapiyorum artik.

Son zamanlarda oled yanığı sorunu neredeyse azaldı.Bütçe uygun ise tabiki oled ilk seçenek olucaktır.Fakat heatsink olayına gelecek olursak insanlar sadece soğutma için en iyisi olsun diye neden 35-40k para vermek istesin buna istinaden herkesin şu burn-in sorununu aşması gerekiyor artık yeni nesil teknoloji oled olacak ve her evde bulunacak.

Heatsink kesinlikle bir arti fakat cogu kisi burn-in sorunu artik olmadigini soyluyor, bu sorundan sikayet edenlerde genelde TV'yi PC monitoru olarak kullananlar. Ben genelde Online icerik ve PS5 ile kullancagim icin ekranda sabit bir logo ya da burn-in e vesile olacak bir risk oldgunu dusunmuyorum. Ama sanirim QLED devrini kapatip OLED'e adim atmanin vakti geldi ama pahali ama ucuz OLED modelleri arasinda inceleme yapiyorum artik.

TV'yi PC monitörü olarka kullanınca burn in nasıl oluyor. PC de ekran koruyucu yok mu? Ayrıca TV sabit bir görsel ile karşılaştığında zaten parlaklığı kısıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tabiki philips ambilight!

TV'yi PC monitörü olarka kullanınca burn in nasıl oluyor. PC de ekran koruyucu yok mu? Ayrıca TV sabit bir görsel ile karşılaştığında zaten parlaklığı kısıyor.

Burn-in'nin ekran koruyucusuyla alakası yok. Burn-in, organik piksellerin yanma olayıdır. Ayrıca bunu önlemek için TV üreticileri heatsink, piksel temizleme veya parlaklığı düşürme gibi önlemler alsa da OLED'lerde burn-in(yanmanın) olayını kesin olarak önleyemediler.

Not: Ama artık burn-in sorunu yeni korumalar sayesinde çok düşük bir olasılık ve bende LG G2 OLED 55" kullanıcısıyım.

Burn-in'nin ekran koruyucusuyla alakası yok. Burn-in, organik piksellerin yanma olayıdır. Ayrıca bunu önlemek için TV üreticileri heatsink, piksel temizleme veya parlaklığı düşürme gibi önlemler alsa da OLED'lerde burn-in(yanmanın) olayını kesin olarak önleyemediler.

Not: Ama artık burn-in sorunu yeni korumalar sayesinde çok düşük bir olasılık ve bende LG G2 OLED 55" kullanıcısıyım.
Ben burn in sorununu yüksek parlaklık seviyelerinde bir görüntünün ekranda sabit kalması ile oluşan ve bu sabit görüntünün yansıma/silüet şeklindeki kalıcılığı şeklinde biliyordum. Yanılıyor muyum ?

Ben burn in sorununu yüksek parlaklık seviyelerinde bir görüntünün ekranda sabit kalması ile oluşan ve bu sabit görüntünün yansıma/silüet şeklindeki kalıcılığı şeklinde biliyordum. Yanılıyor muyum ?
1682426405782.png

Yüksek parlaklıkta sabit bir resmin gösterilmesi burn-in sorunun en çok arttıran etkenlerden bir ama sadece ona bağlı olduğunu söyleyemeyiz. Organik malzemeden yapıldığı için ve voltaj verildiği için zamanla bozulmaya başlar(decaying). Ama bu normal bir kullanımda yanma sorununu 7 yıla kadar hissetmeyebilirsin(gerekli önemlerle birlikte muhtmelen bu sorunu yakın bir zamanda yaşamazsın ama yine de bu bir ihtimal). Sonuç olarak, OLED'lerde burn-in olacak mı yanlış bir sorudur, doğrusu ne zaman olacaktır.

Ek not: Image retantion OLED panellerde sabit resmin uzun süre panelde gösterildikten sonra sabit kalıp renklerin değişememe problemidir. Çoğunlukla bu sorun geçici olup piksel temizlemeyle sorun çözülmektedir.

Yeni konular

Geri
Yukarı