Ukrayna'dan Türkiye'ye ortaklık teklifi! Rusya'ya karşı kullanılacak

Anlayacağınız Gürcistan gibi olmak istemiyor Ukrayna.
Bunu isterken bir yandan da eğer ben gidersem o da gitsin kafasında değillerse bir şey bilmiyorum.
Kendimi bildim bileli Ukrayna'yı hiç sevmedim ve sıcak bakmadım. Kızları hariç :)

Eğer bu da Avrupa mevzusuna dönerse cidden patlarım. Ne güzel sorunumuz yokken girecektik Çin'in ittifakına rahatımıza bakacaktık. Durduk yere yine başımıza belalar açacağız ya neyse...
Bu sefer Amerika tarafı tepemize biner. Ne kadar Çin ile ortak olsakta bizi kenara atmaya çalışırdı.

Çin'le ittifak olmak imkansız Türkiye için. Tarih düşmanlık ve komunistler.
Çin'de 2025'e kadar Şangay 5'lisinin kurulacağı iddiası var. Eğer gerçek ise batı kanadında en güçlü ittifak olarak bizi isteyeceklerdir. Şu anki politika tarih ve yönetim biçimine göre değil, direkt çıkar için var.
Çin, Türkiye ilişkisi şu anda hızlı bir ivme ile gelişiyor. Bakınız; Doğu Türkistan'a tek ses çıkarmamamız.

Bu sefer Amerika tarafı tepemize biner.
Zaten ne yapsak biniyorlar, artık alıştık. Amerika şunu alma bunu alma deyip bize bir şey satmazken iyi ama biz başka ülkeden alışveriş yaparken kötü. Peh, korkutucu değiller. Çin'den aldığımız hiçbir ürüne laf edemezler çünkü tartışmasız şu anda en güçlü ülke Çin. Şu anda çıkarlar için Çin'in safına geçmemiz gelecek için daha istikrarlı olur. Geçmememiz için sebep yok ayrıca, şu anki politik hareketlere bakarsak yakında Avrupa'dan komple ayrılacağız gibi.

Böyle bir hamle yaparsak, net şekilde tarafımızı belli ederiz diye düşünüyorum. Umarım mantıklı bir karar alınır.
Umarım geçici menfaat için ülkeyiz riske atmazlar. (Ukrayna)
Gelecek planı illa ki yapılacaktır, ama tam tersi olur da Ukrayna'nın safına geçersek işte o zaman sorun yaşama olasılığımız yükselir. Rusya zaten bizi haritadan silmek istiyor, eline bir koz vermiş oluruz ve Çin desteklerse geçmiş olsun.

Çin ile ne ittifakına girecektik? Bilmediğim için merak ettim.
Söylenti bu yönde, mevcut politikalara bakacak olursak Çin fırsatı değerlendirmek ister. Batı tarafında Avrupa ülkeleri ile dip dibe olup üstüne bölgesel güç olmamız cezbedici. İlla ki 5'liye alınırız.

Şangay 5'lisinin ilk 4'ü şu şekilde olacaktır diye düşünüyorum;
Çin - Hindistan - Rusya - Kuzey Kore.
Umarım bu listeye biz girebiliriz...

Umarım geçici menfaat için ülkeyiz riske atmazlar. (Ukrayna)
Gelecek planı illa ki yapılacaktır, ama tam tersi olur da Ukrayna'nın safına geçersek işte o zaman sorun yaşama olasılığımız yükselir. Rusya zaten bizi haritadan silmek istiyor, eline bir koz vermiş oluruz ve Çin desteklerse geçmiş olsun.
İki ucu şeyli değnek gibi gözüküyor durum. Ben şahsen denge politikası yürütülmesini destekliyorum. Güçlü bir siyasal etkimiz olmadığı için boyun bükmek zorunda kalıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı