Ultra SDSSDH3N-500G-G25 SSD donuyor

gokaydemiir02

Hectopat
Yaklaşık üç gündür "SanDisk Ultra SDSSDH3N-500G-G25 500 GB M.2 SSD" adlı SSD'yi kullanıyorum. Ürünü aldıktan sonra Windows 10 kurulumunu yapıp kullanmaya başladım. Aynı zamanda eski hard diskimi de hala kullanmaktayım. Sorun şu ki arada bir bilgisayar donuyor. Bugüne kadar hiç yaşamadığım bu problem ilk defa dün yaşandı. Ve son 1 saat içerisinde de iki kez yaşandı. Üç seferde de programlar arasında geçiş yaparken oldu. Örneğin; Microsoft Teams veya Steam'deyken Chrome'a tıklıyorum, Chrome'un beyaz ekranı geliyor ve donuyor ama fare hareket ediyor, sonra Chrome'u kapatmak için Görev Yöneticisi'ni açtığımda o da donuyor ve fare hareketlerim 10-15 saniyede bir gözüküyor, fareyi bu şartlar altında kullanarak sorunu çözmeye çalıştığımda önce Görev Yöneticisi yanıt vermemeye başlıyor, sonra da ekran tamamen donuyor ve asla geri gelmiyor. Sorunu nasıl çözebileceğime dair fikriniz varsa yardımcı olabilir misiniz? CrystalDiskInfo verilerini görselde görebilirsiniz. Screenshot_1.png

2 tane tahminim var:
  • SSD'de DRAM olmadığı için çok yük binince yavaşlıyor.
  • HDD'den kaynaklı olabilir, HDD'yi çıkarıp PC'yi kullanmaya çalışınca durum nasıl?
Bir de SSD'nin okuma/yazma durumu ne halde? Crystal Disk Mark ile test de yapar mısınız?
OS'da sorun olacağını düşünmüyorum açıkçası ama SFC /scannow yapmakta fayda var tabii ki de.

2 tane tahminim var:
  • SSD'de DRAM olmadığı için çok yük binince yavaşlıyor.
  • HDD'den kaynaklı olabilir, HDD'yi çıkarıp PC'yi kullanmaya çalışınca durum nasıl?
Bir de SSD'nin okuma/yazma durumu ne halde? Crystal Disk Mark ile test de yapar mısınız?
OS'da sorun olacağını düşünmüyorum açıkçası ama SFC /scannow yapmakta fayda var tabii ki de.
Hocam öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Değerler bu şekilde. SFC /scannow anladığım kadarıyla zararlı dosyaları bulup onarmış, siz ne düşünüyorsunuz bu işe yaradığı anlamına mı gelir? Eğer alakasız bir şeyse diye sorunu çözüp çözmediğini anlamak için bekleyeceğim. Olur da sorun düzelmemiş olursa dediğiniz gibi HDD'yi çıkarıp denerim ancak sorunun onunla alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü hem windows hem de kullandığım tüm programlar SSD'de yani sorunlar yaşandığı esnada HDD'yi kullanıyor olmuyorum. Sizce şu an ne yapmam mantıklı olur?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    20,5 KB · Görüntüleme: 5
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    24,3 KB · Görüntüleme: 8
Hocam öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Değerler bu şekilde. SFC /scannow anladığım kadarıyla zararlı dosyaları bulup onarmış, siz ne düşünüyorsunuz bu işe yaradığı anlamına mı gelir? Eğer alakasız bir şeyse diye sorunu çözüp çözmediğini anlamak için bekleyeceğim. Olur da sorun düzelmemiş olursa dediğiniz gibi HDD'yi çıkarıp denerim ancak sorunun onunla alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü hem windows hem de kullandığım tüm programlar SSD'de yani sorunlar yaşandığı esnada HDD'yi kullanıyor olmuyorum. Sizce şu an ne yapmam mantıklı olur?
Evet hasarlı dosyaları bulup onarmış, belki bu sorunu çözmüş olabilir bunu uzun vadede anlayacağız. Onun dışında değerler normal gözüküyor.
Eğer tekrar aynı sorun olursa da HDD'yi çıkartıp kullanmayı denersiniz. Şimdilik bunlar aklıma geldi, sorun eğer devam ederse başka şeyler düşünürüz.

Evet hasarlı dosyaları bulup onarmış, belki bu sorunu çözmüş olabilir bunu uzun vadede anlayacağız. Onun dışında değerler normal gözüküyor.
Eğer tekrar aynı sorun olursa da HDD'yi çıkartıp kullanmayı denersiniz. Şimdilik bunlar aklıma geldi, sorun eğer devam ederse başka şeyler düşünürüz.
Tamamdır. Tekrardan çok teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı