Undervoltaj nasıl yapılır?

MSI Afterburner frekans/voltaj grafiğini istediğin voltajda düzleştirerek yapabilirsin.

1) Sosyalde rehberleri mevcut.
2) Çok düşürürseniz bilgisayarınız takılır ancak reset atarsanız düzelir.
3) Şanslıysanız performans kaybı olmaz.
4) İyi şekilde düşürebilirseniz en az 7-8 derece düşer.

Merhabalar. Kullandığınız ekran kartı modeli nedir? Kendimden örnek vereyim. XFX RX 590 ekran kartı kullanıyorum. Undervolt yapmadığım kartın otomatik ayarlarında FurMark testinde 89 derece, yüksek grafikli oyunlarda ise 83-84 derece arası değerler alıyorum. Undervolt ve fan ayarı sayesinde FurMark testinde 80-81 derece, yüksek grafikli oyunlarda ise 74-75 derece arası değerler alıyorum. Performans düşüşü olmadı. Fakat bu değerler kullanılan karta göre değişkenlik gösterebilir.

Technopat'ta bir sürü undervolt rehberi var, onlara bakabilirsiniz. Doğru yapıldığında bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum. Performans düşüşü olmaz. 5-10 derece arası düşüş sağlarsınız.

Ben Laptop'umun CPU'suna Intel xtu ile undervolt yaptım derecesi 98'den 86'ya düştü gayet memnunum. Performansının düşmesini bekliyordum açıkcası ama daha da arttı. FPS'i de arttı. Siz de Intel xtu ile yapabilirsiniz. Ancak yapamazsanın undervolt değil de Underclock'u da deneyebilirsiniz. Onun için de MSI Afterburner'i öneririm.

Maxwell mimarisindeki ekran kartlarına Undervolt yapılmıyor MSİ afterburnerda frekans/voltaj kısmı açılmıyor habernizi olsun.

Eğer çok fazla voltaj düşürürseniz mavi ekran verir ama sistemi resetlediğinde Intel xtu ayarları sıfırlanıyor. İyi bir Benchmark ile sistemin stabilitesini kontrol edebilirsiniz.

Konuyla ilgili başka bir şeyde ekleyeyim. Ekran kartlarında silikon farkı vardır. Aynı kart aynı model de olsa silikon farkından dolayı yapılan undervolt ayarları bir kartta çalışırken aynı olan diğer kartta çalışmayabilir. Bunun içinde voltajı ya biraz yükseltiriz ya da Frekans Mhz değerini biraz düşürebilirsiniz. Örnek verecek olursam kendi kartımda stok Frekans Mhz değerinde -20 voltaj bile düşüremiyordum sistem çöküyordu. Frekans Mhz değerini biraz düşürünce -80 voltaj düşürebildim ve performans düşüşü bende olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı